| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - ewidencja w księgach

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - ewidencja w księgach

Jak należy ująć w księgach wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów od niemieckiego kontrahenta? Jaki kurs waluty należy zastosować przy przeliczaniu faktury?

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów otrzymają Państwo od niemieckiego kontrahenta fakturę. Faktura ta stanowić będzie podstawę do wystawienia faktury wewnętrznej i wykazania w niej podatku należnego (art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług). Dopiero faktura wewnętrzna będzie stanowić podstawę do ujęcia danej transakcji w rejestrze. Kwota zaś podatku należnego wykazana w niej - w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy - będzie jednocześnie kwotą podatku naliczonego.

Pamiętać należy przy tym, że wystawiając fakturę wewnętrzną muszą Państwo prawidłowo dokonać przeliczenia kwot, wynikających z pierwotnej faktury, wyrażonych w walucie obcej na złote. Do tego celu muszą Państwo przede wszystkim dokładnie określić datę powstania obowiązku podatkowego w VAT. To właśnie data powstania obowiązku podatkowego będzie decydowała o kursie walut, po jakim należy dokonać przeliczenia faktury wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej.

59.00 złPrzewodnik po zmianach w VAT II-IV kwartał 2014 - PDF

Podkreślić jednak trzeba, że - zgodnie z obowiązującymi przepisami - inny kurs będziemy stosować dla celów rachunkowych, a inny dla podatkowych.

Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Jeśli zaś nie wyliczono i nie ogłoszono kursu średniego danej waluty na dzień wystawienia, to do przeliczenia należy stosować kurs wymiany ostatnio ogłoszony i wyliczony.

Oznacza to, że jeśli kontrahent z terenu Unii Europejskiej wystawił fakturę w obowiązującym terminie, to należy ją przeliczyć według kursu średniego NBP z dnia jej wystawienia. W przeciwnym przypadku (wystawienia faktury po obowiązującym terminie) muszą Państwo dokonać przeliczenia takiej faktury według kursu średniego z dnia powstania obowiązku podatkowego.

PRZYKŁAD

Polski podatnik VAT UE otrzymał 22 marca 2007 r. towar od kontrahenta z terenu Niemiec, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej. Wartość tej transakcji wynikająca z faktury wystawionej 18 marca 2007 r. wyniosła 4000 euro.

Średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury wynosił 3,86 zł/euro. Natomiast średni kurs NBP z dnia wystawienia faktury - 3,87 zł/euro.

Równowartość transakcji w PLN dla celów VAT wyniosła więc - 15 480 zł (4000 euro x 3,87 zł/euro).

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU20
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem Infor.pl »