| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak i kiedy ująć fakturę korygującą koszty zakupu towarów

Jak i kiedy ująć fakturę korygującą koszty zakupu towarów

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zawieram umowy i sprzedaję telefony komórkowe jednego z operatorów sieci komórkowej. Jak mam ewidencjonować zakup i sprzedaż telefonów w pkpir?

Takie postępowanie wynika z updof. Na podstawie art. 22 ust. 6b updof dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. W tej sytuacji datą księgowania będzie data wystawienia faktury korygującej przez dostawcę Czytelnika.

Należy zauważyć, że co do zasady, nie ma znaczenia data otrzymania przez Czytelnika faktury korygującej. W sytuacji gdy otrzyma fakturę korygującą już po zamknięciu miesiąca, w którym dostawca wystawił fakturę korygującą, powinien cofnąć się do miesiąca wystawienia faktury korygującej i dokonać stosownej korekty. W tego rodzaju sytuacjach Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) informuje podatników, że mogą zaksięgować do kosztów (zakupów) fakturę w dacie jej otrzymania, dokonując jednocześnie stosownej adnotacji w kolumnie 16 księgi (kolumnie: uwagi), że przyczyną zaksięgowania kosztu nie pod datą wystawienia faktury (faktury korygującej) jest jej późniejsze otrzymanie. Postępując jednak zgodnie ze wskazówkami KIP, Czytelnik może spotkać się z zarzutem zawyżenia kosztów miesiąca, w którym zostały wystawione faktury korygujące, zmniejszające cenę zakupu, a nie zostały w tym miesiącu przez Czytelnika zaksięgowane. Może to skutkować naliczeniem przez urząd skarbowy odsetek od zaniżonych zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy.

Jeżeli Czytelnik będzie księgował faktury korygujące w dacie ich otrzymania, nie oznacza, że urząd skarbowy na pewno zarzuci mu powodowanie uszczuplenia w zaliczkach na podatek dochodowy. Przedstawione stanowisko (ze wskazaniem „cofnięcia się z korektą”) jest jednak bardzo bezpieczne dla podatnika, chociaż powoduje uciążliwości w księgowaniu.

Należy dodać, że na przełomie roku Czytelnik powinien zawsze przypisywać faktury korygujące do tego roku, w którym zostały one wystawione przez dostawców, i to absolutnie bez względu na datę, kiedy te faktury zostały przez Czytelnika otrzymane.

Reasumując, Czytelnik w żadnym razie nie powinien wyceniać i korygować wartości zakupów samodzielnie. Dopóki dostawca nie wystawi faktury korygującej zmniejszającej cenę zakupu, dopóty cena ta jest taka, jaką Czytelnik miał uwzględnioną w pierwotnej fakturze zakupu.

PRZYKŁAD

Podatnik zakupił 10 sztuk telefonów komórkowych w sierpniu w cenie 800 zł za jedną sztukę. Na potwierdzenie transakcji otrzymał od dostawcy fakturę wystawioną 20 sierpnia 2007 r. na kwotę netto 8000 zł. Fakturę podatnik zaksięgował do kolumny 10 pkpir - zakup towarów handlowych. Następnie w listopadzie 2007 r. podatnik otrzymał fakturę korygującą od swojego dostawcy, zmniejszającą cenę zakupu telefonów do kwoty 1 zł netto za telefon. Wartość zakupu po korekcie 10,00 zł. Dostawca wystawił fakturę 15 września 2007 r. W związku z tym, że dostawca wystawił fakturę we wrześniu, a ten miesiąc został już zamknięty w pkpir, podatnik powinien skorygować wrzesień i pomniejszyć wartość zakupu o kwotę korekty, czyli o 7990 zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 22 ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

• § 3 pkt 2, ust. 10 objaśnień do pkpir stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Leszek Porowski

doradca podatkowy,

współwłaściciel Biura Rachunkowego

Porowski Consulting

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »