| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak i kiedy ująć fakturę korygującą koszty zakupu towarów

Jak i kiedy ująć fakturę korygującą koszty zakupu towarów

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zawieram umowy i sprzedaję telefony komórkowe jednego z operatorów sieci komórkowej. Jak mam ewidencjonować zakup i sprzedaż telefonów w pkpir?

Takie postępowanie wynika z updof. Na podstawie art. 22 ust. 6b updof dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. W tej sytuacji datą księgowania będzie data wystawienia faktury korygującej przez dostawcę Czytelnika.

Należy zauważyć, że co do zasady, nie ma znaczenia data otrzymania przez Czytelnika faktury korygującej. W sytuacji gdy otrzyma fakturę korygującą już po zamknięciu miesiąca, w którym dostawca wystawił fakturę korygującą, powinien cofnąć się do miesiąca wystawienia faktury korygującej i dokonać stosownej korekty. W tego rodzaju sytuacjach Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) informuje podatników, że mogą zaksięgować do kosztów (zakupów) fakturę w dacie jej otrzymania, dokonując jednocześnie stosownej adnotacji w kolumnie 16 księgi (kolumnie: uwagi), że przyczyną zaksięgowania kosztu nie pod datą wystawienia faktury (faktury korygującej) jest jej późniejsze otrzymanie. Postępując jednak zgodnie ze wskazówkami KIP, Czytelnik może spotkać się z zarzutem zawyżenia kosztów miesiąca, w którym zostały wystawione faktury korygujące, zmniejszające cenę zakupu, a nie zostały w tym miesiącu przez Czytelnika zaksięgowane. Może to skutkować naliczeniem przez urząd skarbowy odsetek od zaniżonych zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy.

Jeżeli Czytelnik będzie księgował faktury korygujące w dacie ich otrzymania, nie oznacza, że urząd skarbowy na pewno zarzuci mu powodowanie uszczuplenia w zaliczkach na podatek dochodowy. Przedstawione stanowisko (ze wskazaniem „cofnięcia się z korektą”) jest jednak bardzo bezpieczne dla podatnika, chociaż powoduje uciążliwości w księgowaniu.

Należy dodać, że na przełomie roku Czytelnik powinien zawsze przypisywać faktury korygujące do tego roku, w którym zostały one wystawione przez dostawców, i to absolutnie bez względu na datę, kiedy te faktury zostały przez Czytelnika otrzymane.

Reasumując, Czytelnik w żadnym razie nie powinien wyceniać i korygować wartości zakupów samodzielnie. Dopóki dostawca nie wystawi faktury korygującej zmniejszającej cenę zakupu, dopóty cena ta jest taka, jaką Czytelnik miał uwzględnioną w pierwotnej fakturze zakupu.

PRZYKŁAD

Podatnik zakupił 10 sztuk telefonów komórkowych w sierpniu w cenie 800 zł za jedną sztukę. Na potwierdzenie transakcji otrzymał od dostawcy fakturę wystawioną 20 sierpnia 2007 r. na kwotę netto 8000 zł. Fakturę podatnik zaksięgował do kolumny 10 pkpir - zakup towarów handlowych. Następnie w listopadzie 2007 r. podatnik otrzymał fakturę korygującą od swojego dostawcy, zmniejszającą cenę zakupu telefonów do kwoty 1 zł netto za telefon. Wartość zakupu po korekcie 10,00 zł. Dostawca wystawił fakturę 15 września 2007 r. W związku z tym, że dostawca wystawił fakturę we wrześniu, a ten miesiąc został już zamknięty w pkpir, podatnik powinien skorygować wrzesień i pomniejszyć wartość zakupu o kwotę korekty, czyli o 7990 zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 22 ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

• § 3 pkt 2, ust. 10 objaśnień do pkpir stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Leszek Porowski

doradca podatkowy,

współwłaściciel Biura Rachunkowego

Porowski Consulting

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK