| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć nadwyżkę pasywów nad aktywami przy przejściu z pkpir na księgi rachunkowe

Jak ująć nadwyżkę pasywów nad aktywami przy przejściu z pkpir na księgi rachunkowe

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Od stycznia 2008 r. mam obowiązek założyć księgi rachunkowe. Po sporządzeniu zestawienia aktywów i pasywów okazało się, że pasywa są wyższe od aktywów. Jak należy to wykazać w bilansie otwarcia.


RADA

Nadwyżkę pasywów nad aktywami należy wykazać po stronie aktywów bilansu otwarcia jako „Rozrachunki z właścicielem” lub po stronie pasywów ze znakiem ujemnym jako „Kapitał właściciela”.

UZASADNIENIE

Osoby fizyczne prowadzące w 2007 r. podatkową księgę przychodów i rozchodów, od 1 stycznia 2008 r. prowadzą księgi rachunkowe, jeżeli ich przychody wyniosły w 2007 r. co najmniej 3 022 000 zł (średni kurs euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski obowiązujący 30 września 2007 r. wyniósł: 3,7775 PLN/EUR - tabela kursów NBP z 28 września 2007 r., nr 189/A/NBP/2007.)

Aby móc otworzyć księgi rachunkowe z datą 1 stycznia 2008 r., należy sporządzić na dzień 31 grudnia 2007 r. wykaz posiadanych składników majątku i źródeł ich finansowania, czyli wykaz aktywów i pasywów (inwentarz). Obowiązek ten wynika z art. 19 ustawy o rachunkowości. Składniki te powinny zostać zinwentaryzowane oraz wycenione według zasad ustawy o rachunkowości.

Inwentarz stanowi podstawę otwarcia ksiąg rachunkowych. Dlatego wskazane jest, aby poszczególne pozycje inwentarza stanowiły odpowiedniki poszczególnych pozycji bilansu otwarcia. Wynikająca z inwentarza różnica pomiędzy sumą aktywów i pasywów stanowi kapitał właściciela, który ujmowany jest w odrębnej pozycji inwentarza i który powinien być zaewidencjonowany na koncie 800 „Kapitał właściciela”.

Dotyczy to oczywiście sytuacji występującej najczęściej, tj. gdy suma aktywów jest wyższa niż suma pasywów.

W praktyce może zaistnieć sytuacja odwrotna, tj. suma pasywów jest wyższa niż suma aktywów. W takim przypadku należało zwiększyć aktywa o tę różnicę, wprowadzając w pozostałych należnościach dodatkową pozycję „należności od właściciela”. Drugim sposobem, mającym na celu zachowanie równowagi bilansowej, jest wykazanie w pasywach ujemnego kapitału właściciela w wysokości powyższej różnicy.

• art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 19 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 14, art. 24a ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

Anna Kędziora

księgowa, konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK