| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Zakup środków trwałych sfinansowany z dotacji podmiotowej i z wypracowanych środków własnych instytucji kultury

Zakup środków trwałych sfinansowany z dotacji podmiotowej i z wypracowanych środków własnych instytucji kultury

Jesteśmy samorządową instytucją kultury, która otrzymuje dotację podmiotową na działalność oraz wypracowuje własne dochody. W jaki sposób ująć na kontach zakup inwestycyjny, np. środka trwałego o wartości powyżej 3500 zł, w przypadku sfinansowania tego zakupu:1) z dotacji od organizatora, którym w naszym przypadku jest urząd miasta,2) z wypracowanych środków własnych instytucji kultury?


Instytucje kultury mają osobowość prawną i zobowiązane są do prowadzenia rachunkowości według ogólnych zasad wynikających z ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Prowadzą one samodzielną gospodarkę finansową. Nie są to ani jednostki budżetowe, ani zakłady budżetowe.

Ujęcie w księgach rachunkowych jednostki wydatków związanych z nabyciem składników majątku, w tym również tych sfinansowanych dotacją, ustalenie ich wartości początkowej, wprowadzenie do ewidencji bilansowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych oraz ich amortyzowanie powinno przebiegać według ogólnych zasad określonych w art. 28 i 31-32 ustawy o rachunkowości.

129,00 złSprawozdawczość w zakresie operacji finansowych - najnowsze zmiany - PDF

Ewidencja zakupu środków trwałych sfinansowanych z dotacji podmiotowej i z wypracowanych środków własnych instytucji kultury:

W instytucjach kultury obowiązuje „metoda kapitałowa” ewidencjonowania dotacji do aktywów. Polega ona na tym, że środki otrzymane z dotacji zalicza się na zwiększenie funduszu własnego jednostki. A zatem:

1) wpływ dotacji podmiotowej:

• Wn „Rachunek bankowy”

• Ma „Fundusz instytucji kultury”

2) wpływ z wypracowanych środków własnych:

• Wn „Rachunek bankowy”

• Ma „Pozostałe przychody operacyjne” lub Ma „Przychody finansowe”

3) zakup środka trwałego:

• Wn „Środki trwałe”

• Ma „Rachunek bankowy”

4) amortyzacja środka trwałego:

• Wn „Koszty według rodzaju” („Amortyzacja”)

• Ma „Umorzenie środków trwałych”.

Zdaniem wielu ekspertów nie ma potrzeby księgowania amortyzacji na stronie Ma konta „Fundusz instytucji kultury”, a umorzenia na stronie Wn konta „Fundusz instytucji kultury”, pomimo że zostały wymienione w art. 29 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 pkt 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, gdyż operacje te nie powodują zmian w funduszu podstawowym.

POZNAJ PRZEPISY USTAWY O ORGANIZOWANIU I PROWADZENIU DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ

Art. 29. 1. Wartość majątku instytucji kultury odzwierciedla fundusz instytucji kultury, który odpowiada wartości wydzielonego instytucji i nabytego mienia.

2. Fundusz instytucji kultury zwiększa się lub zmniejsza o kwotę zmian wartości majątku instytucji, będących skutkiem:

1) aktualizacji wyceny środków trwałych na podstawie odrębnych przepisów,

2) nieodpłatnego przekazania lub otrzymania środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych,

3) łączenia i podziału instytucji kultury na podstawie bilansów zamknięcia dzielonych lub łączonych instytucji.

3. Fundusz instytucji kultury zwiększa się o:

1) amortyzację majątku trwałego,

2) dotacje budżetowe na finansowanie rozwoju instytucji,

3) zysk pozostający w dyspozycji instytucji kultury,

4) środki z innych źródeł.

4. Fundusz instytucji kultury zmniejsza się o:

1) straty bilansowe,

2) umorzenie majątku trwałego,

3) finansowanie inwestycji,

4) inne zmniejszenia.

Podstawy prawne

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540)

• Ustawa z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1658)

avatar

2011-07-21 12:45 Zgłoś

Witam, Mam pytanie na których kontach zaksięgować dotację na zakup środków trwałych, skoro nie wpłynęła na rachunek bankowy, a została zapłacona kontrahentowi bezpośrednio przez Instytucję dofinansowującą.

avatar

2011-07-21 12:44 Zgłoś

Zapłacona oczywiście faktura za środki trwałe

avatar

2011-07-21 12:42 Zgłoś

Witam, Mam pytanie na których kontach zaksięgować dotację na zakup środków trwałych, skoro nie wpłynęła na rachunek bankowy, a została zapłacona kontrahentowi bezpośrednio przez Instytucję dofinansowującą.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Paulina Hućko

Adwokat

Zostań ekspertem Infor.pl »