REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwrot VAT 2017

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot VAT na zasadach ogólnych także przy odwrotnym obciążeniu

Podatnik VAT, który rozlicza swoją sprzedaż w formie odwrotnego obciążenia, ciągle ma prawo odliczać VAT od firmowych zakupów. Dotyczą go też standardowe zasady otrzymywania zwrotów różnicy VAT.

Zwrot VAT 2017 - terminy i zasady

Od rozliczenia za styczeń 2017 r. zmieniły się zasady uzyskiwania zwrotu VAT w terminie 25 dni. Ponadto organy podatkowe otrzymały możliwość kontroli kontrahentów podatnika w ramach czynności sprawdzających. Natomiast naczelnik urzędu skarbowego, po zmianach, musi przedłużyć termin zwrotu na żądanie innych organów, np. CBA, ABW. Pozostałe zasady zwrotu nie zostały zmienione.

Przyśpieszony zwrot VAT ograniczony od 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 r. ograniczona zostanie możliwość występowania o zwrot VAT w terminie 25 dni. Wprowadzone zostaną dodatkowe warunki, aby uzyskać zwrot w tym terminie.

Nowelizacja ustawy o VAT z podpisem prezydenta - zmiany już od 1 stycznia 2017 r.

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod "dużą" nowelizacją ustawy o VAT, która w zasadniczej swojej części wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. W wyniku zmian ma nastąpić ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych.

Zmiany w podatku VAT od 1 stycznia 2017 r. Co czeka podatników?

W wyniku uchwalonej na początku grudnia nowelizacji ustawy o VAT rok 2017 będzie obfitował w liczne zmiany w prawie podatkowym. Głównym celem tych zmian jest poprawa ściągalności podatku VAT, a także dostosowanie zakresu zwolnień (dotyczącego m.in. usług ubezpieczeniowych) do najnowszego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.

Najważniejsze zmiany w VAT od 2017 r.

Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która zawiera rozwiązania ograniczające wyłudzenia VAT poprzez uszczelnienie systemu poboru tego podatku.

Ustawa o VAT 2017 - "duża" nowelizacja ostatecznie uchwalona

Sejm 1 grudnia 2016 r. uchwalił ostatecznie (przyjmując jedną, legislacyjną poprawkę Senatu) tzw. "dużą" nowelizację ustawy o VAT, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Zmian jest bardzo dużo. Celem nowelizacji jest przede wszystkim ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych. Stawki VAT nie ulegną zmianie do końca 2018 roku.

VAT 2017: "duża" nowelizacja ustawy o VAT uchwalona przez Sejm

16 listopada 2016 r. Sejm uchwalił obszerną nowelizację ustawy o VAT, która ma na celu ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT. Środkami do tego mają być m.in.. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej, ograniczenie rozliczeń kwartalnych, obowiązek elektronicznego składania deklaracji VAT, rozszerzenie zakresu odwróconego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe w VAT. Większość zmian ma obowiązywać już od początku 2017 roku. Nie zmienią się natomiast w przyszłym roku stawki VAT.

Ograniczenie prawa do zwrotu VAT od 2017 r.

Nowy projekt Ministerstwa Finansów zakładający zmiany w podatku VAT zmierza do ograniczenia prawa do zwrotu bezpośredniego podatku VAT oraz zaostrzenia walki z wyłudzeniami podatku. Jednak część zmian idzie zbyt daleko - mówi Mariusz Cieśla z Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Nowe regulacje w zakresie VAT mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA