| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy?

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy?

Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie obniży stopy procentowe. Analitycy spodziewają się, że skala cięć wyniesie 25 lub 50 pkt bazowych.

Z ostatnich wypowiedzi członków RPP wynika, że nie ma wsród nich jednomyślności. Profesora Mirosław Pietrewicz mówił niedawno, że oczekuje obniżki o 50 pkt. Z kolei prof. Dariusz Filar sugerował, że RPP powinna wstrzymać się z decyzjami do maja. Zdaniem Piotra Bielskiego, ekonomisty BZ WBK obniżka wyniesie 25 pkt bazowych, a jej skala będzie kompromisem między różnymi poglądami wśród członków RPP. Wprawdzie wskaźniki makroekonomiczne spadają, ale w dalszym ciągu jesteśmy w fazie wzrostu gospodarczego. Rada nie będzie chciała ryzykować, a pamiętajmy, że mamy niepewną sytuację polityczną i wahania na rynku walutowym.

Na odważniejszy ruch RRP liczy główny ekonomista BOŚ. Zdaniem Piotra Soroczyńskiego Rada na najbliższym posiedzeniu obniży stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Według niego mniejsza skala cięć będzie nieskuteczna, ponieważ zdecydowane kroki są potrzebne, żeby podtrzymać optymizm w inwestycjach. Piotr Soroczyński podkreśla, że wbrew wcześniejszym przewidywaniom inflacja w I kwartale spadała, a płace realne obniżają się od siedmiu miesięcy. W kwietniu wchodzimy w „echo podwyższonej bazy” i inflacja może wkrótce spaść poniżej dolnej granicy celu.

Analitycy spodziewają się, że główna stopa spadnie do końca roku w okolice 5-5,5 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK