| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urlop ojcowski dla pracownika na wielu etatach

Urlop ojcowski dla pracownika na wielu etatach

Pracownik zatrudniony na kilku etatach może w tym samym czasie pracować w jednej firmie i korzystać z urlopu ojcowskiego w drugiej. Przysługuje mu tylko tydzień wolnego na opiekę nad dzieckiem.

Podwładny, który pracuje u kilku pracodawców, może skorzystać z urlopu ojcowskiego w każdej z firm w tym samym czasie. W przypadku gdy pracownik pozostaje równolegle w kilku stosunkach pracy, dla każdego z nich odrębnie ustala się prawa i obowiązki pracownicze. W takiej sytuacji pracownik ojciec w całości będzie mógł poświęcić wolny tydzień na opiekę nad dzieckiem. Wystarczy, że u każdego z pracodawców złoży wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w tym samym terminie (należy go składać na siedem dni przed rozpoczęciem urlopu).

Z wyjaśnień ZUS wynika jednak, że pracownik może też skorzystać z przysługującego mu urlopu ojcowskiego tylko w jednej z firm, w których jest zatrudniony, i świadczyć w tym samym czasie pracę u drugiego pracodawcy. Jeżeli jednak wniosek o udzielenie urlopu złoży tylko u jednego z nich, nie będzie mógł później skorzystać z urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego u pozostałych pracodawców.

Prawo do jednego tygodnia urlopu ojcowskiego przysługuje pracownikom od 1 stycznia 2010 r. Począwszy od 1 stycznia 2012 r. i w latach następnych wymiar ten wzrośnie do dwóch tygodni. Z urlopu należy skorzystać przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Z wcześniejszych opinii ZUS wynika, że wymiar wolnego dla ojców na opiekę nad dzieckiem nie zależy od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Ojcom bliźniaków przysługuje więc tylko jeden, a nie dwa tygodnie urlopu ojcowskiego. Przepisy kodeksu pracy w tej kwestii są jednak niejasne i pracownicy mogą starać się przed sądem o zwiększenie wymiaru takiego urlopu.

W styczniu 2010 r., pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów kodeksu pracy, z urlopu ojcowskiego skorzystało tylko 75 mężczyzn.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK