| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Radni podnieśli podatki i opłaty lokalne

Radni podnieśli podatki i opłaty lokalne

Podwyżki podatku od nieruchomości, od środków transportowych, od posiadania psów oraz stawki opłaty targowej zaakceptowali radni Torunia. Nowe opłaty będą obowiązywać od 1 stycznia.

- Wysokość stawek podatkowych na 2012 r. wzrasta średnio o wskaźnik inflacji, który wynosi 4,2 proc. Wskaźnik ten - dla całej Polski - ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podatki od nieruchomości na terenie Torunia wzrosną średnio o 4,31 proc. Ma to podnieść dochody o 7,7 mln zł do 100 mln w roku 2012. W przypadku podatku od gruntów, które są zajęte pod działalność gospodarczą, w 2012 r. stawka wzrośnie o 6 gr za m kw. (z 67 gr w 2011 r. do 73 w 2012 r.).

Opłata za grunty pozostałe, czyli zajęte przez budynki mieszkalne, wzrasta o 6 gr (z 22 do 28 gr), a od budynków mieszkalnych o 2 gr. W przypadku budynków zajętych na świadczenie usług zdrowotnych stawka rośnie o 15 gr, od budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie działalności pożytku publicznego - o 30 gr, zaś od budynków gospodarczych, zajętych przez osoby fizyczne dla celów bytowych - o 15 gr.

Zobacz: Stawki podatków i opłat lokalnych w 2012 r.

- I tak na przykład w przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw., w skali roku podatek wzrośnie o 4 zł, a w przypadku 500-metrowego budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza o 425 zł. Jeśli chodzi o opłatę za posiadanie psa, to wysokość podatku wzrośnie do 24 zł (do tej pory podatek wynosił 16 zł) - poinformowała rzeczniczka prezydenta Torunia Aleksandra Iżycka.

Miasto uzasadnia ostatnią z podwyżek tym, że z kasy miejskiej pokrywane są koszty szczepień psów przeciw wściekliźnie. Dotyczy to zarówno tych, którzy uiszczają opłatę, jak i osób korzystających ze zwolnienia, czyli osób, które ukończyły 65 lat i samodzielne prowadzą gospodarstwo domowe oraz właścicieli psów adoptowanych z Miejskiego Schroniska dla Zwierząt.

- W roku 2011 koszt zaszczepienia jednego psa wynosił 25 zł, szczepieniem objęto 3085 psów i wydatkowano na ten cel ok. 76 tys. zł. Dla porównania nasza opłata jest niska w stosunku do innych miast Polski: w Piotrkowie Trybunalskim w 2011 roku wynosiła bowiem 100 zł, w Łomży 80 zł, w Sopocie 60 zł, w Szczecinie i Krośnie 50 zł - dodała rzeczniczka.

W myśl uchwały, stawki od środków transportu wzrosną średnio o 4,24 proc. Wprowadzono także zmiany w sposobie opodatkowania, by promować pojazdy spełniające wyższe standardy ekologiczne.

Stawki opłaty targowej w Toruniu wzrosną średnio o 65 gr. Do tej pory, od 2000 roku pozostawały na niezmienionym poziomie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK