| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jaki zwrot otrzymają inwestorzy

Jaki zwrot otrzymają inwestorzy

Resort finansów twierdzi, że maksymalny zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych mógłby wynieść około 31 tys. zł. Zdaniem Gazety Prawnej i ekspertów podatkowych, ustawa pozwala na zwrot ponad 56 tys. zł.

W opinii przesłanej Gazecie Prawnej Ministerstwo Finansów odniosło się do naszych pytań i artykułu (z 21 grudnia 2006 r.), w którym napisaliśmy, że ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym pozwala inwestorom indywidualnym otrzymać od państwa aż 56 tys. zł. Nasze zdanie potwierdzają eksperci podatkowi.Problem dotyczy limitów określających maksymalną kwotę rekompensaty, która może przysługiwać inwestorom indywidualnym starającym się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Limity są cztery. Dwa ograniczenia dotyczą zwrotu wydatków związanych z inwestycjami, które wymagają lub nie pozwolenia na budowę (art. 3 ust. 5 ustawy). Kolejne dwa związane są z fakturami wykorzystanymi wcześniej do ulgi remontowej (art. 3 ust. 6). Zdaniem Ministerstwa Finansów, ten ostatni przepis jest przepisem szczególnym, a limity związane z ulgami mieszkaniowymi są jedynie dodatkowymi ograniczeniami. Mieszczą się one w podstawowych limitach określonych w art. 3 ust. 5. Łączna kwota zwrotu nie może więc przekroczyć sumy obliczonej na podstawie art. 3 ust. 5. Innego zdania są jednak eksperci podatkowi, do których zwróciliśmy się w tej sprawie. Według nich w ustawie nie ma zakazu łączenia zawartych w niej limitów. Nie ma też w niej generalnego ograniczenia kwotowego ustalającego jeden górny limit zwrotu VAT dla wszystkich rodzajów inwestycji. Skoro można prowadzić cztery różnego rodzaju inwestycje, to nie ma przeszkód, by wykorzystywać cztery różne limity zwrotu. Ewentualne spory inwestorów z fiskusem rozstrzygnie sąd.Ustawa o zwrocie części VAT wchodzi w życie 1 stycznia 2006 r. Ma złagodzić wzrost stawki podatku na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc., który nastąpił po przystąpieniu Polski do UE 1 maja 2004 r. Zwrot obejmie faktury wystawione po tej dacie do końca 2007 roku.Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK