REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściciele polskich firm również będą musieli dopłacić podatek

REKLAMA

Założenie firmy w Polsce i wybór 19-proc. liniowego PIT, a następnie podjęcie pracy w ramach tej firmy w Anglii, nie pozwoli na uniknięcie opodatkowania w Polsce. Dopłacić będzie trzeba, tylko mniej.

Ostatnio pojawiły się twierdzenia, że aby Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii nie musieli dopłacać PIT w Polsce, powinni w kraju założyć firmę, wybierając opodatkowanie 19-proc. liniowym PIT. Wtedy po powrocie do Polski nie będą musieli już dopłacać podatku. Niestety tej teorii nie potwierdzają eksperci podatkowi. Uważają, że taki ruch jest metodą na unikanie opodatkowania w Polsce. Jednak nie można liczyć na to, że podatku nie zapłaci się wcale.

Płacić trzeba, ale mniej

Założenie firmy w Polsce i wyjazd do Wielkiej Brytanii nie rozwiąże problemu płacenia podatku w Polsce.
– Nie rozwiązuje to problemu dodatkowego opodatkowania zagranicznych dochodów w kraju, lecz może ten problem nieco zmniejszyć – wyjaśnia dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego. Dodaje, że korzyść może polegać na tym, że do zapłacenia w Polsce pozostanie jedynie różnica pomiędzy podatkiem obliczonym według polskiej stawki 19 proc. a podatkiem zapłaconym w Wielkiej Brytanii według nieco niższych brytyjskich stawek.

Dodatkowe obowiązki

Również Paweł Jabłonowski, prawnik w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, uważa, że opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą stawką liniową, związaną z prowadzeniem jednoosobowej działalności, może prowadzić do znacznego obniżenia obciążeń podatkowych.
– Można uniknąć wysokiego podatku dochodowego wynikającego z polskiej skali podatkowej. Należy jednak mieć na uwadze formalności związane z założeniem działalności gospodarczej i jej rozliczaniem, których trzeba dopełnić nie tylko w Polsce – argumentował nasz rozmówca.
Dr Janusz Fiszer zwrócił również uwagę na fakt, że w sytuacji rozliczania polskiego podatku obliczonego według stawek progresywnych, mających zastosowanie do dochodu uzyskanego z tytułu pracy, czyli odpowiednio 19, 30 i 40 proc. – różnica ta jest znacznie większa. Jednak musiałyby zostać spełnione pewne warunki. Po pierwsze, brytyjski pracodawca musiałby zaakceptować zawarcie kontraktu na usługi z zagranicznym (czyli polskim) podmiotem, a nie opierać się na prostej umowie o pracę. Po drugie, świadczenie usług w Wielkiej Brytanii przez polski podmiot musiałoby wiązać się z naliczaniem VAT według stawek brytyjskich i prowadzeniem ewidencji VAT. Po trzecie, w tej sytuacji polski podmiot posiadałby w Wielkiej Brytanii tzw. zakład, czyli musiałby prowadzić w Wielkiej Brytanii ewidencję podatkową, tak jak inne firmy brytyjskie.
– Wszystko to wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i kosztami. Podatnik musiałby w tym celu wynająć profesjonalną firmę brytyjską, świadczącą usługi podatkowe i księgowe. Powstaje pytanie, czy uzyskana w ten sposób ewentualna korzyść podatkowa zrekompensuje te dodatkowe obowiązki i koszty – dodał dr Fiszer.

Samozatrudnienie

Zdaniem Pawła Jabłonowskiego nie zawsze będzie możliwe zatrudnienie w formie samozatrudniania za granicą, które jest dość powszechne w Polsce.
– W niektórych krajach ta forma świadczenia pracy może wydać się mało popularna, zwłaszcza jeżeli potencjalny pracodawca chce mieć zwykłego pracownika – stwierdził Paweł Jabłonowski.
Mecenas Artur Cmoch, wspólnik i doradca podatkowy w Kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy, podkreślił, że zarejestrowanie działalności gospodarczej przez podatników pracujących w krajach, z którymi zawarte są niekorzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (z metodą proporcjonalnego odliczenia), nie wyłączy obowiązku zapłaty w Polsce podatku z tytułu dochodów uzyskanych za granicą. Spowoduje jedynie, że podatek od tych dochodów obliczony zostanie przy zastosowaniu liniowej stawki podatku w wysokości 19 proc., a nie według skali.

NOWA UMOWA
Dziś dochód uzyskany w Anglii jest opodatkowany w Polsce. Podatek zapłacony za granicą jest odliczany od podatku należnego w kraju, przy czym odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku polskiego przypadającej na dochód uzyskany za granicą. Rządy polski i brytyjski podpisały jednak nową umowę. Wprowadza ona metodę wyłączenia z progresją, która polega na tym, że uzyskany za granicą dochód jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, a do opodatkowania pozostałych dochodów osiągniętych w Polsce stosuje się stawkę podatku wyliczoną dla całości dochodu (polskiego i zagranicznego). Jeśli nowa umowa zostanie ratyfikowana w tym roku, jej postanowienia będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2007 roku. Do dochodów za 2006 rok zastosowanie znajdzie dotychczasowa metoda, czyli proporcjonalnego odliczenia.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA