| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szefowie jednostek rzadko pytają audytora o radę

Szefowie jednostek rzadko pytają audytora o radę

Szefowie instytucji publicznych rzadko korzystają z doradztwa audytorów wewnętrznych - wynika ze sprawozdania Ministerstwa Finansów.


Rząd przyjął już sprawozdanie z funkcjonowania kontroli finansowej i audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych za 2005 rok. Takie sprawozdanie minister finansów jest zobowiązany przedstawiać co roku. Zawiera ono nie tylko ocenę systemu, ale również propozycje usprawnień działania całego systemu, a także zalecenia dla kierowników jednostek i audytorów wewnętrznych w zakresie stosowania obowiązujących przepisów.

Bożena Zwolenik, dyrektor Departamentu Koordynacji Kontroli Finansowej i Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Finansów, powiedziała Gazecie Prawnej, że za jeden z kluczowych aspektów działań w 2005 roku uznano stabilizację i rozwój systemu oraz podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie kadr odpowiedzialnych za publiczną wewnętrzną kontrolę finansową. Dalszy rozwój systemu w znacznym stopniu jest zdeterminowany profesjonalnym wykonywaniem audytu wewnętrznego oraz właściwym wykorzystaniem przez kierownictwo jednostki wartości wnoszonych przez audyt wewnętrzny.

– Nie do przecenienia w tym względzie jest profesjonalne zarządzanie ryzykiem oraz zapewnienie skutecznych procedur i mechanizmów kontroli finansowej przez kierowników jednostek sektora finansów publicznych – dodaje nasza rozmówczyni. Podkreśliła również, że w sprawozdaniu sformułowano wiele zaleceń, które należałoby uwzględnić, aby system mógł działać sprawniej.

Zgodnie ze wskazaniami ministra finansów, kierownicy jednostek powinni m.in. opracować roczny plan pracy jednostki, określić mierzalne wskaźniki realizacji tego planu, dokonywać systematycznego monitoringu realizacji zadań i udokumentowanej identyfikacji oraz oceny ryzyka. Audytorzy wewnętrzni powinni wprowadzić wewnętrzne procedury zapewnienia jakości, mające na celu monitorowanie wykonywania prac oraz efektów, jakie przynoszą jednostce.

Ponadto należy zapewnić takie usytuowanie komórki audytu wewnętrznego w strukturze jednostki, aby zagwarantować jej odrębność organizacyjną. Niezależność organizacyjna powinna jednak wyraźnie wynikać z norm wewnętrznych jednostki.

Zaleceń i działań usprawniających, zaproponowanych przez ministra finansów w sprawozdaniu, jest dużo. Wszystkie zostaną przedstawione na stronach internetowych ministerstwa. Będą one wskazówkami dla kierowników jednostek.
Oprócz tego resort finansów przeprowadzi system szkoleń, m.in. kierowników jednostek i audytorów wewnętrznych, aby wdrożyć wszystkie zalecenia wynikające ze sprawozdania.

OBOWIĄZKOWE SPRAWOZDANIE
Minister finansów przedstawia Radzie Ministrów, co najmniej raz w roku, zbiorcze sprawozdanie z funkcjonowania kontroli finansowej i audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Podstawą prawną do tego jest art. 63 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK