| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacje VAT

Nowelizacje VAT

Wczoraj w Komisji Finansów Publicznych odbyło się głosowanie nad dwoma projektami zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. Komisja zdążyła jednak rozpatrzyć tylko trzy zmiany, postanawiając przekazać do podkomisji wniesione w trakcie obrad kolejne poprawki. Wczoraj na posiedzeniu Sejmu odbyło się też pierwsze czytanie rządowego projektu zmian do VAT, przewidującego m.in. wprowadzenie 22-proc. podatku na internet.

Komisja Finansów Publicznych zdążyła wczoraj rozpatrzyć tylko trzy zmiany z dwóch poselskich projektów ustaw, które wprowadzają zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług. Posłowie zaaprobowali wniosek przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług Marka Zagórskiego i odrzucili zmiany, które miały wprowadzić preferencyjne opodatkowanie dla społecznego budownictwa mieszkaniowego. Za wnioskiem o odrzucenie opodatkowania 7-proc. stawką VAT budownictwa społecznego był również rząd. Stanowisko Ministerstwa Finansów reprezentowane przez wiceministra Jarosława Nenemana było nieprzychylne wprowadzaniu do ustawy o podatku od towarów i usług definicji budownictwa społecznego. Przyjęto również jeden z wariantów zmiany art. 15 ustawy o VAT, który stanowi o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług niektórych umów zlecenia i o dzieło.

W wyniku złożenia kolejnych propozycji zmian projekty skierowano ponownie do podkomisji. Z kolei na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian do ustawy o VAT, która zakłada harmonizację polskich przepisów w zakresie podatku od towarów i usług z przepisami dyrektywy Rady Unii Europejskiej m.in. w przedmiocie opodatkowania usług internetu 22-proc. stawką VAT. Rząd proponuje jednak w swoim projekcie zwolnienia dla internetu w przypadku niektórych podmiotów (np. szkół).

Projekt przewiduje także zmiany dotyczące ustalenia miejsca odbioru gazu i energii jako miejsca ich świadczenia. Ma to zapobiec ich podwójnemu opodatkowaniu.
Posłowie, uznając co do zasady słuszność wprowadzonych zmian, opowiedzieli się za skierowaniem projektu do Komisji Finansów Publicznych w celu ich dalszej analizy.

Bogdan Świąder
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK