| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacje VAT

Nowelizacje VAT

Wczoraj w Komisji Finansów Publicznych odbyło się głosowanie nad dwoma projektami zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. Komisja zdążyła jednak rozpatrzyć tylko trzy zmiany, postanawiając przekazać do podkomisji wniesione w trakcie obrad kolejne poprawki. Wczoraj na posiedzeniu Sejmu odbyło się też pierwsze czytanie rządowego projektu zmian do VAT, przewidującego m.in. wprowadzenie 22-proc. podatku na internet.

Komisja Finansów Publicznych zdążyła wczoraj rozpatrzyć tylko trzy zmiany z dwóch poselskich projektów ustaw, które wprowadzają zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług. Posłowie zaaprobowali wniosek przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług Marka Zagórskiego i odrzucili zmiany, które miały wprowadzić preferencyjne opodatkowanie dla społecznego budownictwa mieszkaniowego. Za wnioskiem o odrzucenie opodatkowania 7-proc. stawką VAT budownictwa społecznego był również rząd. Stanowisko Ministerstwa Finansów reprezentowane przez wiceministra Jarosława Nenemana było nieprzychylne wprowadzaniu do ustawy o podatku od towarów i usług definicji budownictwa społecznego. Przyjęto również jeden z wariantów zmiany art. 15 ustawy o VAT, który stanowi o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług niektórych umów zlecenia i o dzieło.

W wyniku złożenia kolejnych propozycji zmian projekty skierowano ponownie do podkomisji. Z kolei na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian do ustawy o VAT, która zakłada harmonizację polskich przepisów w zakresie podatku od towarów i usług z przepisami dyrektywy Rady Unii Europejskiej m.in. w przedmiocie opodatkowania usług internetu 22-proc. stawką VAT. Rząd proponuje jednak w swoim projekcie zwolnienia dla internetu w przypadku niektórych podmiotów (np. szkół).

Projekt przewiduje także zmiany dotyczące ustalenia miejsca odbioru gazu i energii jako miejsca ich świadczenia. Ma to zapobiec ich podwójnemu opodatkowaniu.
Posłowie, uznając co do zasady słuszność wprowadzonych zmian, opowiedzieli się za skierowaniem projektu do Komisji Finansów Publicznych w celu ich dalszej analizy.

Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK