| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczone zdrowie dobrowolnie ubezpieczone

Odliczone zdrowie dobrowolnie ubezpieczone

Czy w czasie rozliczeń z fiskusem w zeznaniu rocznym od podatku można odliczyć wydatki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?


Z takich ubezpieczeń korzysta coraz więcej osób, tymczasem w ustawie podatkowej nic jasno na ten temat nie napisano. Nie ma też precyzyjnych informacji w tej sprawie w przygotowanych przez Ministerstwo Finansów broszurach ułatwiających wypełnianie PIT-ów. Część urzędników fiskusa informuje, że takich odliczeń nie ma. Kilka osób dzwoniło w tej sprawie do redakcji "Gazety". Bez trudu informacje o negatywnym stanowisku części urzędników wobec odliczenia dobrowolnych składek zdrowotnych można też znaleźć w dyskusjach na forach internetowych. Tymczasem takie składki można odliczać od podatku.

Zajrzeliśmy do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Jest tam mowa o odliczaniu składki "pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych". To składka obowiązkowa, pobierana i odprowadzana przez pracodawcę z pensji pracownika. Ale w ustawie o PIT jest też informacja, że odliczyć można składkę "opłaconą w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych". Zajrzeliśmy więc jeszcze do tej ustawy. Jak się okazuje, ustawa ta mówi zarówno o ubezpieczeniach obowiązkowych, jak i dobrowolnych. W art. 68 znalazł się zapis, z którego wynika, że osoby niepodlegające ubezpieczeniu obowiązkowemu mogą "ubezpieczyć się dobrowolnie na podstawie pisemnego wniosku złożonego w Narodowym Funduszu Zdrowia (...)". Inaczej mówiąc, dobrowolne składki na ubezpieczenie społeczne są opłacane zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Czyli tak jak tego wymaga ustawa o PIT. Podlegają zatem odliczeniu od podatku.

Potwierdzenie tej interpretacji znaleźliśmy zresztą w informatorze podatkowym zamieszczonym na stronie urzędu skarbowego w Nowej Soli. Jest tam oczywiście informacja o możliwości odliczenia zapłaconych obowiązkowych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ale jest też stwierdzenie, że "odliczyć w zeznaniu rocznym można również składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone w 2006 r.". Zasada odliczenia jest identyczna jak przy odliczeniu składek obowiązkowych - odlicza się nie więcej niż 7,75 proc. podstawy wymiaru składek. W tym miejscu z pomocą znów przychodzi ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, w której czytamy, że podstawę wymiaru składki opłaconej dobrowolnie "stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu wynagrodzeniu" (mogą być też inne szczególne przypadki ustalania podstawy wymiaru składki - red.).

Piotr Skwirowski

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »