| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za likwidację funduszy Polska słono zapłaci

Za likwidację funduszy Polska słono zapłaci

Kilkaset tysięcy euro dziennie - takie mogą być kary za opóźnienia w realizacji dyrektyw UE w zakresie ochrony środowiska.


Ogromne kary dla Polski i brak spodziewanych korzyści finansowych dla samorządów to zdaniem środowiska naukowego możliwe skutki likwidacji wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. O rezygnację z tego pomysłu zaapelowało do premiera Jarosława Kaczyńskiego dwudziestu czterech przedstawicieli środowiska naukowego.


Zdaniem prof. Stefana Kozłowskiego z PAN Polska, aby uniknąć kar, powinna zwiększyć nakłady na ochronę środowiska trzykrotnie, czyli do ok. 20 mld zł. Gwarantem realizacji projektów z zakresu ochrony środowiska są dziś w dużym stopniu wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, które resort finansów zamierza zlikwidować w ramach reformy finansów publicznych.


Środowisko akademickie zwraca uwagę, że likwidacja może zagrozić terminowemu wypełnianiu zobowiązań określonych w Traktacie Akcesyjnym. Do końca okresów przejściowych (do 2016 roku) fundusze powinny funkcjonować, ponieważ często są jedynym źródłem pozyskiwania środków na inwestycje unijne.


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK