| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus żąda podatku od zasiedzenia

Fiskus żąda podatku od zasiedzenia

Nabywca własności nieruchomości w drodze zasiedzenia musi zapłacić fiskusowi podatek od spadków i darowizn. Nie może przy tym odliczyć kwoty wolnej od podatku.


Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości, który nie jest jej właścicielem, nabywa własność w przypadku gdy posiada nieruchomość nieprzerwanie od dwudziestu lat (zasiedzenie). Od takiego nieodpłatnego nabycia należy uiścić podatek.


- Nabywca własności nieruchomości w drodze zasiedzenia jest zobligowany do zapłaty podatku od spadków i darowizn. Obowiązek w tym podatku powstaje dla nabywcy z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie - mówi Marlena Kucińska, aplikant radcowski w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy (zrzeszona w Consortio LEX).


Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość nieruchomości pomniejszona o ewentualne obciążenia, np. w postaci prawa użytkowania. Należy ją ustalić według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia nieruchomości i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.


W przypadku nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia na wysokość podatku nie ma wpływu przynależność do określonej grupy podatkowej i tym samym nie mają tutaj zastosowania kwoty wolne od podatku określone w ustawie odrębnie dla każdej z tych grup.


- Nabycie własności w drodze zasiedzenia podlega opodatkowaniu w wysokości 7 proc. podstawy opodatkowania i nie jest tu istotne, do jakiej grupy podatkowej zostanie zakwalifikowany nabywca własności nieruchomości. Oznacza to, że nie uwzględniamy w przypadku zasiedzenia kwot wolnych od podatku - podkreśla Marlena Kucińska.


Dodaje, że bez względu na to, czy między poprzednim właścicielem nieruchomości a obecnym, który dokonał zasiedzenia, istnieje stosunek pokrewieństwa czy też nie, wysokość należnego podatku nie ulegnie zmianie.


- Ustawodawca dopuszcza jednak zwolnienie z podatku w przypadku nabycia własności fizycznie wydzielonych części nieruchomości w drodze zasiedzenia, przez osoby będące współwłaścicielami ułamkowych części nieruchomości, ale do wysokości udziału we współwłasności - mówi Marlena Kucińska.


Przypomina, że przywilej dotyczący zwolnień podatkowych nie obejmuje wszystkich nabywców, a jedynie tych, którzy posiadają obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub mają miejsce zamieszkania na terytorium RP lub na terytorium takiego państwa.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »