| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus żąda podatku od zasiedzenia

Fiskus żąda podatku od zasiedzenia

Nabywca własności nieruchomości w drodze zasiedzenia musi zapłacić fiskusowi podatek od spadków i darowizn. Nie może przy tym odliczyć kwoty wolnej od podatku.


Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości, który nie jest jej właścicielem, nabywa własność w przypadku gdy posiada nieruchomość nieprzerwanie od dwudziestu lat (zasiedzenie). Od takiego nieodpłatnego nabycia należy uiścić podatek.


- Nabywca własności nieruchomości w drodze zasiedzenia jest zobligowany do zapłaty podatku od spadków i darowizn. Obowiązek w tym podatku powstaje dla nabywcy z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie - mówi Marlena Kucińska, aplikant radcowski w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy (zrzeszona w Consortio LEX).


Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość nieruchomości pomniejszona o ewentualne obciążenia, np. w postaci prawa użytkowania. Należy ją ustalić według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia nieruchomości i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.


W przypadku nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia na wysokość podatku nie ma wpływu przynależność do określonej grupy podatkowej i tym samym nie mają tutaj zastosowania kwoty wolne od podatku określone w ustawie odrębnie dla każdej z tych grup.


- Nabycie własności w drodze zasiedzenia podlega opodatkowaniu w wysokości 7 proc. podstawy opodatkowania i nie jest tu istotne, do jakiej grupy podatkowej zostanie zakwalifikowany nabywca własności nieruchomości. Oznacza to, że nie uwzględniamy w przypadku zasiedzenia kwot wolnych od podatku - podkreśla Marlena Kucińska.


Dodaje, że bez względu na to, czy między poprzednim właścicielem nieruchomości a obecnym, który dokonał zasiedzenia, istnieje stosunek pokrewieństwa czy też nie, wysokość należnego podatku nie ulegnie zmianie.


- Ustawodawca dopuszcza jednak zwolnienie z podatku w przypadku nabycia własności fizycznie wydzielonych części nieruchomości w drodze zasiedzenia, przez osoby będące współwłaścicielami ułamkowych części nieruchomości, ale do wysokości udziału we współwłasności - mówi Marlena Kucińska.


Przypomina, że przywilej dotyczący zwolnień podatkowych nie obejmuje wszystkich nabywców, a jedynie tych, którzy posiadają obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub mają miejsce zamieszkania na terytorium RP lub na terytorium takiego państwa.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »