| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja przedłuża nam niższy VAT

Komisja przedłuża nam niższy VAT

Komisja Europejska zaproponowała, by jeszcze przez ponad trzy lata utrzymać w Polsce obniżone lub zerowe stawki VAT na mieszkania, żywność, książki, czasopisma specjalistyczne i usługi gastronomiczne. Teraz decyzję Komisji muszą jeszcze tylko potwierdzić unijne rządy.


Przedstawiony w czwartek (5 lipca) przez Komisję projekt dyrektywy przedłuża także życie zredukowanym stawkom VAT w innych niż Polska nowych państwach członkowskich Unii. Chodzi o stawki, które nowi członkowie UE wynegocjowali sobie w traktatach akcesyjnych.

Niezadowoleni mogą być chyba tylko polscy rolnicy. Bo jedną z kilku zredukowanych stawek, których przedłużenia Komisja nie chce, jest 3-proc. VAT na nawozy.

Komisja ustaliła przedłużenie do 31 grudnia 2010 r., bo wtedy wygasną inne, "tymczasowe" rozwiązania dotyczące VAT, np. ustalenia w sprawie niższych stawek podatku na usługi wymagające dużego nakładu pracy rąk ludzkich, np. naprawy rowerów.

Gdy wszystkie tymczasowe "derogacje" i wyjątki wygasną, kraje UE nie będą miały innego wyjścia, niż przeprowadzić dogłębną reformę systemu VAT. A wówczas może się okazać, że zredukowane stawki VAT znikną w ogóle. Bo nie są potrzebne - jak wynika ze specjalnego raportu przyjętego przez Komisję także w czwartek, razem z projektem poprawek do dyrektywy. Raport stwierdza, że zastosowanie jednolitej stawki VAT na wszystkie towary i usługi byłoby idealnym rozwiązaniem.

Unijna debata o reformie systemu VAT rozpoczyna się już wkrótce. Po raz pierwszy z tym tematem unijni ministrowie finansów mają się zmierzyć już we wrześniu br., na nieformalnym posiedzeniu Rady UE w Porto (Portugalia).

- Mam nadzieję, że nasza propozycja rozpocznie polityczną debatę - podkreślał w czwartek Kovacs. Spodziewa się on, że propozycja KE, by dać zredukowanym stawkom kolejne trzy i pół roku życia, zostanie zaakceptowana przez unijne rządy do końca roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK