REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wiadomo, jak liczyć ryczałt

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Nowe ryczałty samochodowe obowiązują od 14 listopada. Nie wiadomo, jakie stawki limitów stosować - stare czy nowe, a może obie. Eksperci są podzieleni: jedni są za stosowaniem obydwu, inni za nowymi.

ANALIZA

REKLAMA

Pracownicy wykorzystujący prywatne pojazdy do celów służbowych mogą otrzymać zwrot poniesionych na ten cel wydatków. Do wyliczenia kwoty zwrotu potrzebne są limity ryczałtów samochodowych. Jednak ustawodawca zrobił podatnikom niespodziankę. Najnowsze limity ryczałtów samochodowych weszły w życie 14 listopada. To spowodowało, że nie wiadomo, jak obliczać kilometrówkę, czy dzielić obliczenia - do połowy miesiąca stosować stare limity, a od połowy nowe - czy dla całego miesiąca zastosować znowelizowane dane.

Eksperci podatkowi nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jedni obstają przy pierwszym rozwiązaniu. Inni przy drugim. Przeważa jednak opinia, że należy stosować oba limity. Pozostaje więc czekać na wyjaśnienia MF.

Brak przepisów przejściowych

Pracownik, który w celach służbowych używa swojego prywatnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru, może otrzymać zwrot poniesionych na ten cel wydatków. Wydatki te pokrywa pracodawca według określonych stawek, tzw. kilometrówki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość ryczałtu za używanie prywatnych samochodów w jazdach lokalnych została zmieniona rozporządzeniem ministra transportu z 23 października 2007 r., które opublikowano w Dz.U. z 30 października 2007 r.

REKLAMA

- Rozporządzenie weszło w życie 14 listopada 2007 r. i z uwagi na brak przepisów przejściowych, zgodnie z zasadą bezpośredniego działania nowego prawa, zmodyfikowane stawki powinny być stosowane od tej daty - wyjaś- nił Władysław Varga, partner w Taxpoint.

Podobnego zadnia jest Barbara Pyzel, doradca podatkowy w KMPG. Według niej skoro nie wydano przepisów przejściowych, najlepiej do wyliczenia ryczałtu zastosować proporcję. Należy wziąć pod uwagę, że każdy dzień nieobecności pracownika powoduje zmniejszenie ryczałtu o 1/22 niezależnie, ile dni roboczych wystąpi w danym miesiącu.

Tylko nowe stawki

Według Władysława Vargi, ponieważ ryczałt w jazdach lokalnych wylicza się na bazie miesięcznej, do jazd za listopad zastosowanie będzie miała już nowa stawka. Choć można przyjąć rozwiązanie alternatywne, zgodnie z którym ryczałt wyliczany jest według stawki łamanej.

- Takie rozwiązanie nie jest zgodne z par. 4 zmienionego rozporządzenia i nie wynika z zasad prawidłowej wykładni - argumentował Władysław Varga.

Podkreślił też, że do ryczałtu za listopad znajdzie zastosowanie nowa stawka.

Pół na pół

REKLAMA

Michał Chudy, konsultant z katowickiego oddziału firmy PricewaterhouseCoopers, podkreślił, że na podstawie cytowanego rozporządzenia od 14 listopada stawki przebiegu pojazdu odpowiednio wzrastają, co ma wpływ na wysokość wydatków ponoszonych przez podatników zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów zarówno dla potrzeb CIT i PIT.

- Podatnicy powinni w ewidencji przebiegu pojazdu wykorzystywanego przez pracownika dla celów służbowych stosować do 13 listopada stare stawki, a od następnego dnia stawki nowe - dodał Michał Chudy.

Podobnego zdania jest Karol Raźniewski, konsultant w Ernst & Young, który uważa, że wejście w życie nowelizacji przepisów w trakcie miesiąca może oznaczać pewne trudności.

- Istnieją argumenty, aby twierdzić, że stawki obowiązujące do 13 listopada mają zastosowanie do jazd odbytych do tego terminu, podczas gdy nowe obowiązują w stosunku do jazd odbytych od 14 listopada. Praktycznym rozwiązaniem może być podzielenie limitu miesięcznego według okresów przypadających na czas obowiązywania starych i nowych stawek - radził Karol Raźniewski.

Także Joanna Patyk, konsultant podatkowy w BDO Numerica, stwierdziła, że rozporządzenie zmieniające wysokość stawek za 1 km przebiegu pojazdu weszło w życie 14 listopada i do tego dnia obowiązują stare stawki.

- Ryczałt oblicza się za dany miesiąc. Prawidłowym więc sposobem obliczenia tego ryczałtu za listopad jest zastosowanie proporcji odzwierciedlającej liczbę dni z określonymi stawkami - tłumaczyła Joanna Patyk.

Zastrzegła jednak, że zastosowanie jednej podwyższonej stawki do całego miesiąca spowoduje zawyżenie kosztów podatkowych o różnicę wynikającą z nowych i dotychczasowych stawek.

Ważny dzień roboczy

Kwotę ustalonego ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej osiem godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych. Pojawia się tu pytanie, czy zasadę tę stosować również do ryczałtu za listopad, gdy dni roboczych w tym miesiącu było 21?

- Ryczałt zmniejsza się o 1/22 bez względu na liczbę dni w danym miesiącu. Gdyby intencją ustawodawcy było odniesienie zmniejszenia wypłacanego ryczałtu miesięcznego do ściśle wyliczonych dni w miesiącu, zapewne w inny sposób zostałby sformułowany przepis - podkreśliła Joanna Patyk.

Karol Raźniewski wyjaśnił, że w przypadku zmniejszenia kwoty ryczałtu o 1/22 z tytułu nieobecności pracownika w pracy wykładnia przepisów sugeruje, że niezależnie od rzeczywistej liczby dni roboczych w miesiącu ryczałt należy pomniejszać o stałą część ryczałtu w przeliczeniu na dzień.

Dodał, że przepisy podatkowe wyraźnie wskazują, że wolne od podatku dochodowego są jedynie kwoty ryczałtu obliczonego zgodnie z odpowiednimi przepisami.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak wyliczyć ryczałty samochodowe

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Jak uniknąć obowiązkowego KSeF? Jest kilka sposobów. Np. wystarczy zarejestrować się jako podatnik zagraniczny działający w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

REKLAMA

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

REKLAMA