| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nadpłacony PIT od zbycia domu do odzyskania

Nadpłacony PIT od zbycia domu do odzyskania

Podatnik, który zapłacił już PIT od sprzedaży nieruchomości, a miał prawo do ulgi meldunkowej, może skorygować zeznanie roczne i wnioskować o zwrot nadpłaty.


Jak już informowaliśmy wczoraj w GP, Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację dotyczącą ulgi meldunkowej (nr DD2/033/0557/ SKT/07/1682). Wynika z niej, że okres 12-miesięcznego zameldowania, potrzebny do skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, należy liczyć wstecz od daty ich zbycia.

- Nareszcie Ministerstwo Finansów zdecydowało się na rewizję interpretacji dotyczących ulgi meldunkowej i ujednolicenie stanowiska w tej sprawie. Minister finansów potwierdził utartą już i korzystną dla podatników linię orzecznictwa sądów administracyjnych - ważny jest fakt zameldowania, a nie nabycia nieruchomości - stwierdza Przemysław Gelert, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.

Pojawia się jednak pytanie, co z podatnikami, którzy w 2007 roku sprzedali dom lub mieszkanie i zapłacili od tej transakcji 19-proc. podatek dochodowy, mimo że - zgodnie z interpretacją ministerialną - mieli prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej.

Przemysław Gelert, analizując tę wątpliwość, podkreśla, że raczej nie będzie jeszcze przypadków niesłusznie zapłaconego podatku z wskazanego tytułu, z uwagi na fakt, że ewentualny dochód z tytułu sprzedaży nieruchomości podatnicy będą wykazywać dopiero w zeznaniu podatkowym za rok 2007 (PIT-36, PIT-36L i PIT-38), czyli do końca kwietnia 2008 r.

- Jeżeli jednak złożyli zeznanie wcześniej, mają prawo do zwrócenia się z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i korektę PIT - argumentuje nasz rozmówca.

Jednocześnie dodaje, że podatnicy, którzy wykażą prawo do skorzystania z ulgi (złożyli oświadczenie potwierdzające zameldowanie do właściwego urzędu skarbowego) i jednocześnie wystąpili o interpretację do ministra finansów, uzyskując negatywną odpowiedź, mogą spać spokojnie, gdyż w ich przypadku organy skarbowe nie będą wszczynać postępowań podatkowych.

CO TO JEST ULGA MELDUNKOWA

Wolne od PIT są przychody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia lokalu lub domu, jeżeli podatnik był w nim zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »