| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nadpłacony PIT od zbycia domu do odzyskania

Nadpłacony PIT od zbycia domu do odzyskania

Podatnik, który zapłacił już PIT od sprzedaży nieruchomości, a miał prawo do ulgi meldunkowej, może skorygować zeznanie roczne i wnioskować o zwrot nadpłaty.


Jak już informowaliśmy wczoraj w GP, Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację dotyczącą ulgi meldunkowej (nr DD2/033/0557/ SKT/07/1682). Wynika z niej, że okres 12-miesięcznego zameldowania, potrzebny do skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, należy liczyć wstecz od daty ich zbycia.

- Nareszcie Ministerstwo Finansów zdecydowało się na rewizję interpretacji dotyczących ulgi meldunkowej i ujednolicenie stanowiska w tej sprawie. Minister finansów potwierdził utartą już i korzystną dla podatników linię orzecznictwa sądów administracyjnych - ważny jest fakt zameldowania, a nie nabycia nieruchomości - stwierdza Przemysław Gelert, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.

Pojawia się jednak pytanie, co z podatnikami, którzy w 2007 roku sprzedali dom lub mieszkanie i zapłacili od tej transakcji 19-proc. podatek dochodowy, mimo że - zgodnie z interpretacją ministerialną - mieli prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej.

Przemysław Gelert, analizując tę wątpliwość, podkreśla, że raczej nie będzie jeszcze przypadków niesłusznie zapłaconego podatku z wskazanego tytułu, z uwagi na fakt, że ewentualny dochód z tytułu sprzedaży nieruchomości podatnicy będą wykazywać dopiero w zeznaniu podatkowym za rok 2007 (PIT-36, PIT-36L i PIT-38), czyli do końca kwietnia 2008 r.

- Jeżeli jednak złożyli zeznanie wcześniej, mają prawo do zwrócenia się z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i korektę PIT - argumentuje nasz rozmówca.

Jednocześnie dodaje, że podatnicy, którzy wykażą prawo do skorzystania z ulgi (złożyli oświadczenie potwierdzające zameldowanie do właściwego urzędu skarbowego) i jednocześnie wystąpili o interpretację do ministra finansów, uzyskując negatywną odpowiedź, mogą spać spokojnie, gdyż w ich przypadku organy skarbowe nie będą wszczynać postępowań podatkowych.

CO TO JEST ULGA MELDUNKOWA

Wolne od PIT są przychody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia lokalu lub domu, jeżeli podatnik był w nim zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK