| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Są nowe wzory deklaracji PCC

Są nowe wzory deklaracji PCC

Zostały opublikowane nowe wzory deklaracji dla podatku od czynności cywilnoprawnych, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiany są konsekwencją nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy spółki kapitałowej i jej zmiany. Projekt rozporządzenia zawiera nowe wzory formularzy: PCC-2, PCC-3, PCC-3/A.

W par. 1 i 2 projektu wskazano zakres aktu i zawarto słowniczek. W par. 3 określono informacje, jakie powinna zawierać deklaracja, i określono jej wzór.

W dalszej części projekt zawiera przepisy określające czynności związane z poborem podatku przez notariuszy jako płatników podatku od czynności cywilnoprawnych oraz wzór deklaracji o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika podatku.

W par. 8 zamieszczono unormowania dotyczące sposobu sporządzania informacji o kwocie podatku pobranego przez płatnika należnego poszczególnym gminom. Zwrotu podatku ma dokonywać organ podatkowy właściwy miejscowo w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. W par. 9 określono tryb postępowania w zakresie dokonywania zwrotu podatku. Podatnik będzie składał wniosek o zwrot podatku w tym samym organie podatkowym, do którego złożył deklarację PCC-3 lub PCC-3/A.

Nowe rozporządzenie miałoby wejść w życie 1 stycznia 2009 r. W przypadku czynności cywilnoprawnych innych niż umowa spółki lub jej zmiana podatnicy do 30 czerwca 2009 r. będą mogli jednak składać deklaracje według obecnych wzorów.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK