| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Wzory deklaracji na podatek tonażowy

Wzory deklaracji na podatek tonażowy

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej określił wzory deklaracji na podatek tonażowy.

Wzory deklaracji określa rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 18 stycznia 2013 r. w sprawie określenia wzorów zeznania podatkowego oraz oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem tonażowym - Dz.U. z 18 stycznia 2013 r., poz. 94

Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, czyli 18 stycznia 2013 r.

W rozporządzeniu znalały się następujące formularze:

- zeznania o wysokości podatku tonażowego należnego za dany rok podatkowy - wzór deklaracji PT-2

- oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem tonażowym - wzór deklarcji PT-1

Formularz PIT-2

Formularze PIT-1

Przypomnijmy, że od początku 2013 r. obowiązują nowe regulacje w podatku tonażowym, wprowadzone ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 31 grudnia 2012 poz. 1540.

Zgodnie z nowelizacją osoba fizyczna lub osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki osobowej (nieposiadająca osobowości prawnej, np. spółka cywilna czy komandytowa), która podlega opodatkowaniu podatkiem tonażowym nie może odliczać od wysokości podatku tonażowego kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne płaconych w trakcie danego roku podatkowego. Odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem tonażowym nie będą też podlegać, płacone w trakcie danego roku podatkowego, składki na ubezpieczenie społeczne.

Nowelizacja przewiduje, że wykonywanie prac przez holowniki i pogłębiarki może zostać objęte podatkiem tonażowym w przypadku zastosowania odpowiedniego kryterium czasu pracy w świadczeniu usług transportu ładunku lub pasażerów holownikiem i transportu wydobytego materiału przez pogłębiarkę w danym roku podatkowym.

Ponadto znowelizowana ustawa mówi, że przedsiębiorca zarządzający z terytorium państwa Unii Europejskiej cudzym statkiem, w cudzym imieniu i na cudzą rzecz, na podstawie umowy i mający ważny tzw. Dokument Zgodności, musi zapewnić, aby większość osób zatrudnionych przez niego na lądzie lub na statkach stanowili obywatele państw członkowskich UE.

Przedsiębiorstwo objęte podatkiem tonażowym powinno podlegać tego rodzaju opodatkowaniu przez 10 lat, a nie jak dotąd przez pięć lat.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK