| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Zatrudnieni w niepełnym wymiarze pracy a płaca minimalna

Zatrudnieni w niepełnym wymiarze pracy a płaca minimalna

Minimalne wynagrodzenie pracowników od 1 stycznia 2008 r. wynosi 1126 zł brutto. Są w naszej jednostce osoby zatrudnione w wymiarze 1/4 etatu. Jest to ich dodatkowe miejsce pracy. Od 1 stycznia zarabiają mniej niż 281,50 zł brutto (1/4 z kwoty minimalnej). Jeżeli jest to ich dodatkowe miejsce pracy, to czy należy im również wypłacić wyrównanie do kwoty 281,50 zł brutto? Jeżeli tak, to jak to należało ująć - jako „dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia miesięcznego”? Czy należało dać każdemu pracownikowi pismo w tej sprawie? Jaka powinna być treść takiego pisma?


Osoby, których dotyczy pytanie, nie mogą zarabiać mniej, niż wynosi 1/4 minimalnego wynagrodzenia na 2008 r. Nie można zsumować wynagrodzenia z dwóch miejsc pracy. Z każdego stosunku pracy pracownik nabywa prawa do oddzielnego wynagrodzenia i w żadnym stosunku pracy nie może zarabiać mniej, niż wynosi wynagrodzenie minimalne lub odpowiednia część wynagrodzenia minimalnego w zależności od wymiaru etatu.

Zapamiętaj!

Pracownikom tym nie przysługuje „dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia miesięcznego” dlatego, że ich zasadnicze wynagrodzenie automatycznie wzrosło wraz ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego. Wypłacając im mniej niż 281,50 zł brutto, obniża się pracownikom przysługujące w 2008 r. wynagrodzenie.

O tym, czy w opisanej sytuacji należało dać każdemu pracownikowi pismo i jakiej treści, decyduje to, co mają oni wpisane w swoich umowach o pracę. Jeżeli mają wpisaną kwotę, to faktycznie należało im wręczyć aneks do umowy (porozumienie), w którym powinna znaleźć się informacja o tym, że ich wynagrodzenie w związku ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego w 2008 r. wyniesie 281,50 zł. Natomiast, jeśli mają wpisane „1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach”, wystarczyło tylko wręczyć im pismo, w którym zostali poinformowani, że od 1 stycznia 2008 r. wynagrodzenie minimalne wzrosło do 1126 zł.

Niezależnie jednak od tego, czy wręczono pracownikom porozumienia, czy pisma informujące, czy też zaniechano tych czynności (co jest niewskazane), i tak od 1 stycznia 2008 r. pracownicy ci mieli prawo do wynagrodzenia w wysokości 281,50 zł i mają roszczenie, żeby od pracodawcy wymagać wypłaty w takiej wysokości.

Zgodnie z art. 8 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie niniejszej ustawy, czyli 1126 zł brutto w 2008 r.

Podstawa prawna

• Ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 157, poz. 1314)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »