REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec studiów to dopiero początek…, czyli co absolwent wiedzieć powinien

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Koniec studiów to dopiero początek…, czyli co absolwent wiedzieć powinien
Koniec studiów to dopiero początek…, czyli co absolwent wiedzieć powinien

REKLAMA

REKLAMA

Problem ze znalezieniem pracy to nie tylko kwestia wskaźników bezrobocia, ale także podejścia i braku biznesowego rozumienia sytuacji pracodawcy – jego potrzeb i oczekiwań.

Koniec studiów nie jest równoznaczny z sukcesem

Na pytanie – jaki jest Twój największy, dotychczasowy sukces – stosunkowo często można usłyszeć odpowiedź: „skończyłem studia”. To dobra wiadomość, ale to nie sukces. Nie ulega wątpliwości, że wymagało to pracy, ale taką samą pracę wykonało kilkaset tysięcy innych osób. A gdyby tak poszukać, to okazałoby się, że znacznie mniej weszło np. na Rysy, zdobyło patent żeglarza albo ma doświadczenie w pracy wakacyjnej w kraju lub za granicą, czy też przemierzyło Skandynawię autostopem. Warto pokazać coś, co pokazuje pasję, kompetencje, organizację, planowanie, rozeznanie, albo sposób rozwiązania sytuacji konfliktowej.

Autopromocja

Tytuł magistra nie oznacza, że coś się wie

Ma to szczególne zastosowanie w sytuacji, kiedy aplikuje się na stanowisko niezwiązane z wykształceniem.  Tytuł nie jest synonimem wiedzy, zwłaszcza że część prac magisterskich jest odtwórcza lub pisana przez kogoś innego (tak, pracodawcy wiedzą, że można to zlecić). Pracodawcy poszukują takich osób, które już podczas studiów zdobywają pierwsze doświadczenia. Nie jest niczym zaskakującym, że w młodego pracownika trzeba zainwestować więcej czasu, aby wykonywanie obowiązków nie stanowiło dla niego wyzwania ponad miarę. Dlatego wiedza i umiejętności kształtowane w trakcie studiowania oraz zaangażowanie ułatwiają wdrożenie do pracy na określonym stanowisku. Dobrze zatem widziane jest, by już na studiach zawalczyć o dobrą praktykę lub staż i pokazać się od najlepszej strony.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Postawa roszczeniowa nie popłaca – nie mylić z poczuciem własnej wartości

Dla pracodawcy liczą się osoby łatwo nawiązujące kontakt, przejawiające zaangażowanie i potrafiące pracować w zespole. W zależności od profilu pracy, pożądana jest zdolność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków. Wrażenie robią kandydaci z zainteresowaniami nie tylko na papierze bądź w sferze deklaracji, lecz pogłębiający je w rzeczywistości, a poza tym otwarci na nowe wyzwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie jest instytucją charytatywną ani opieką społeczną

Pracodawca nie daje nic za darmo – ani wynagrodzenia,  ani wiedzy ani nawet kawy. To, co pracownik z firmy otrzymuje (czy to w formie materialnej czy nie) pochodzi z zysku firmy, który pracownicy wypracowali. Jeśli firma zacznie dawać bez zarabiania – nie przetrwa. Dlatego pracodawcy, przy zatrudnianiu pracownika, nie chodzi o to, by pracownik „spróbował” dawać radę.  Jeśli aplikuje się na stanowisko sprzedawcy, to wymogiem jest sprzedaż, żeby firma miała z czego wypłacić wynagrodzenie.

Odpowiedzialność za znalezienie pracy ponosi się samemu

W niektórych zawodach czy rejonach o pracę jest łatwiej, ale nie znaczy to, że nie warto nic robić, tylko siedzieć i czekać. Pracę mają aktywni, zmotywowani i ci, którzy mają inicjatywę i szukają wielu okazji i to na różne sposoby. Ci, którzy podejmują wyzwania i się nie poddają – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.pl. Czasem o odrzuceniu kandydatury decyduje to, że w CV są błędy ortograficzne, a magister polonistyki ma literówki. Nie należy dopuszczać, by możliwość rozwoju odebrało zaniedbanie czy niefrasobliwość.  

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA