Składka zdrowotna od zagranicznego członka zarządu w 2022 r. – Polski Ład
REKLAMA
REKLAMA
Nie, osoby, które wykonują obowiązki członków zarządu w polskich spółkach, ale jednocześnie podlegają systemowi ubezpieczeń społecznych w jednym z krajów UE/EOG lub w innym kraju, z którym Polska zawarła umowę dotyczącą zabezpieczenia społecznego, w dalszym ciągu nie są objęte polskimi składkami - dodatkowe obciążenie składką zdrowotną nadal więc ich nie dotyczy.
REKLAMA
Składka zdrowotna od zagranicznego członka zarządu w 2022 r. - formularz ZUS ZUA
Od 2022 r. w ramach Polskiego Ładu przychody otrzymywane z tytułu wykonywania obowiązków członka zarządu na mocy uchwały powołania mają stanowić podstawę do obowiązkowej 9% składki zdrowotnej. Składkę należy liczyć od wynagrodzenia brutto i nie odliczymy jej od podatku.
Niewątpliwie, będzie to istotne obciążenie kosztowe zarówno dla zarządu jak i spółek, które najprawdopodobniej będą musiały liczyć się z podniesieniem wynagrodzeń brutto kadry zarządczej. Ponadto w takim wypadku od stycznia spółka musi zgłosić członków zarządu do ZUS, na formularzu ZUS ZUA.
Składka zdrowotna od zagranicznego członka zarządu w 2022 r. - formularz A1
Zmiany w Polskim Ładzie dotyczące obowiązku zapłaty 9% składki zdrowotnej przez członków zarządu na powołaniu obejmują osoby, które podlegają polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych.
Należy zatem pamiętać, że w przypadku gdy członek zarządu jest objęty systemem ubezpieczeń zagranicą, wówczas nie obejmie go obowiązek zapłaty 9% składki zdrowotnej od swoich zarobków w Polsce.
REKLAMA
Wobec tego, jeśli dany członek zarządu podlega systemowi ubezpieczeń społecznych za granicą, pomimo wykonywania obowiązków na terenie Polski, konieczne jest posiadanie przez niego aktualnego formularza A1 wydanego przez zagraniczną instytucję ubezpieczeniową na podstawie przepisów unijnych lub odpowiedniej umowy o zabezpieczeniu społecznym.
Wynika to bowiem z bezpośredniego zastosowania przepisów unijnych dotyczących koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego. W takim bowiem wypadku sytuacja ubezpieczeniowa zagranicznego członka zarządu polskiej spółki jest inna niż członka zarządu będącego obywatelem Polski, bowiem zagraniczny członek zarządu może być objęty wyłącznie zagranicznym systemem opieki zdrowotnej i wtedy nie musi płacić składki zdrowotnej w Polsce.
Należy jednak zaznaczyć, że w celu prawidłowego zidentyfikowania czy członek zarządu nie musi opłacać składki zdrowotnej w Polsce należy ustalić szereg okoliczności, np. w jakim kraju członek zarządu posiada miejsce zamieszkania dla celów stosowania przepisów koordynacyjnych oraz czy pełnienie funkcji członka zarządu jest traktowane na gruncie przepisów danego kraju jako praca najemna bądź praca na własny rachunek.
Zatem, w przypadku członka zarządu, który wykonuje on znaczną część pracy (najemnej) w państwie członkowskim, w którym ma miejsce zamieszkania. Ten fakt może przesądzić o tym, iż składki na ubezpieczenia zdrowotne będą należne zagranicznej instytucji zabezpieczenia społecznego, zgodnie z wewnętrznymi przepisami tego kraju.
rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z dnia 29 kwietnia 2004 r. nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat