W jaki sposób należy zaokrąglać kwoty podatku od towarów i usług
Aktualizacja: 03.12.2008
Zasady zaokrąglania kwot VAT to szczegóły, które czasem przysparzają niemałych kłopotów. W jaki sposób poradzić sobie z tymi „końcówkami”? »
Aktualizacja: 26.11.2008
Należności są kategorią oznaczającą wymagane od odbiorców zapłaty. Są to więc aktywa jednostki, ponieważ zgodnie z definicją aktywów z ustawy o rachunkowości są one kontrolowane przez jednostkę, posiadają wiarygodnie określoną wartość i powstają w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. »
Zawieszenie obowiązku składania deklaracji VAT-7
Aktualizacja: 29.10.2008
Na jaki czas przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej? Komu składa wniosek w tej sprawie? Czy w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może zostać poddany kontroli? Których podatników nie dotyczy zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K? »
Utrata wartości aktywów w księgach rachunkowych
Aktualizacja: 05.11.2008
Wycena bilansowa aktywów i pasywów jest najważniejszą czynnością zamknięcia ksiąg rachunkowych. Oznacza to aktualizację ich wartości do realnej wysokości, tak aby sprawozdanie finansowe przedstawiało rzetelny obraz sytuacji finansowej i majątkowej jednostki. W jaki sposób dokonać tej wyceny prawidłowo? »
eZUS., czyli co można załatwić przez Internet
Aktualizacja: 05.11.2008
Płatnicy składek już od kilku lat składają dokumenty ubezpieczeniowe za pośrednictwem Internetu, ale dopiero od roku zakres zastosowania globalnej sieci w kontaktach z urzędem znacznie się poszerza. Wszystko to jest zasługą bezpiecznych podpisów elektronicznych (certyfikatów kwalifikowanych), które stają się codziennością w większości polskich firm. »
Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe
Aktualizacja: 18.09.2008
Spółkom kapitałowym, które odbyły doroczne zwyczajne zgromadzenia 30 czerwca, został tylko tydzień na złożenie w sądzie rejestrowym i urzędzie skarbowym sprawozdań finansowych wraz z towarzyszącymi im dokumentami. W niejasnej sytuacji co do terminów składania sprawozdań są natomiast spółki osobowe. »
Konsolidacja sprawozdań finansowych w świetle MSR/MSSF
Aktualizacja: 11.09.2008
Połączenie jednostek gospodarczych oraz sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego stanowi obszerny zakres regulacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. O istotności znaczenia tego tematu świadczy fakt, że regulacje te są zawarte aż w czterech standardach: MSSF nr 3 „Połączenia jednostek gospodarczych”, MSR nr 27 „Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe”, MSR nr 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych” oraz MSR nr 31 „Udziały we wspólnych przedsięwzięciach”. »
Jakie są skutki podatkowe łączenia spółek
Aktualizacja: 25.08.2008
6 pytań do Pawła Kochanowskiego, starszego menedżera w ITA Doradztwo Podatkowe »
Od 2009 roku zmienią się zasady dotyczące otwierania i zamykania ksiąg rachunkowych
Aktualizacja: 28.07.2008
Jeżeli po 1 stycznia 2009 r. spółka kapitałowa będzie się przekształcać w inną spółkę kapitałową, nie będzie musiała zamykać i otwierać nowych ksiąg rachunkowych. »
Czym różni się świadczenie urlopowe od dofinansowania wypoczynku
Aktualizacja: 23.07.2008
Niejednokrotnie zdarza się, że do przyznania i wypłaty dofinansowań do wypoczynku pracodawcy stosują zasady właściwe dla świadczeń urlopowych. Bywa również odwrotnie, pracodawcy wypłacający świadczenia urlopowe uzależniają np. ich wysokość od kryteriów socjalnych. Rozróżnienie świadczeń urlopowych od dofinansowania wypoczynku pozwoli uniknąć tego rodzaju pomyłek. »
Zmiana wartości księgowej środków trwałych i WNP
Aktualizacja: 16.07.2008
Właściwie każda jednostka posiada w swoim majątku środki trwałe i wartości niematerialne i prawne. Wycenia je, dokonuje odpisów amortyzacyjnych, ulepsza. Jeśli jednak pojawi się duże prawdopodobieństwo, że te składniki aktywów nie przyniosą w znacznej części lub w całości przewidzianych korzyści ekonomicznych - uzasadnione jest dokonanie odpisu aktualizującego wynikającej z ksiąg rachunkowych wartości tych składników aktywów do ceny sprzedaży netto. A w przypadku jej braku - do ustalonej w inny sposób wartości godziwej. »
Aktualizacja: 01.07.2011
Ustawa o rachunkowości nakazuje, by obowiązek składania do KRS rocznego sprawozdania finansowego został zrealizowany w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu) ostateczny termin wypada więc 15 lipca. »
Różnice kursowe według metody bilansowej
Aktualizacja: 26.06.2008
Czy każda jednostka może stosować bilansową metodę ustalania różnic kursowych dla celów podatkowych? Które różnice bilansowe rozpoznajemy jako podatkowe? »
Jak rozliczyć wspólnika występującego ze spółki
Aktualizacja: 23.06.2008
Występujący wspólnik powinien zapłacić podatek od nadwyżki kwoty wypłaconej przez spółkę ponad wartość wkładu oraz wartość udziału w spółce, odpowiadającą dochodowi wcześniej opodatkowanemu. »
Aktualizacja: 18.06.2008
Jaka jest wysokość wpłat na PFRON? Na jakim koncie rozliczamy wpłaty na PFRON? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni
Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »