| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak należy prawidłowo rozliczać otrzymane zaliczki

Jak należy prawidłowo rozliczać otrzymane zaliczki

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy w tej części powstaje z chwilą jej otrzymania.


Z otrzymaniem zaliczki związane jest powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. W związku z tym należy przypomnieć ogólną zasadę dotyczącą tej kwestii. Jest ona zawarta w art. 19 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z uregulowania tego wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

Wcześniej jednak podatnik może otrzymywać zaliczki. Kwestia ta uregulowana została w art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Z unormowania tego wynika, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Istotne jest również to, że wspomnianą regulację stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. Przewidziano tę możliwość w art. 19 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.

Kolejne przepisy dotyczą zaliczek z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Te unormowania zawarte są w art. 19 ust. 21 ustawy. Wynika z nich, że obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.

W ustawie o podatku od towarów i usług zawarte są również regulacje dotyczące zaliczek w przypadku transakcji wspólnotowych. Przypomnijmy na wstępie przepisy określające obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Zawarte są w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym unormowaniem, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (z określonymi zastrzeżeniami).

Jeżeli jednak przed dokonaniem dostawy, o której mowa we wspomnianym art. 20 ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Przepis ten zawarty jest w art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Kolejne przepisy dotyczą wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jak wynika z art. 20 ust. 5 ustawy, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem m.in. regulacji zawartych w art. 20 ust. 6-7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »