REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeba wiedzieć o składaniu do KRS rocznych sprawozdań finansowych i ich ogłaszaniu w Monitorze Polskim B

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Muż

REKLAMA

Ustawa o rachunkowości nakazuje, by obowiązek składania do KRS rocznego sprawozdania finansowego został zrealizowany w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu) ostateczny termin wypada więc 15 lipca.

 

REKLAMA

Złożenie sprawozdania finansowego za 2010 rok do KRS oraz jego ogłoszenie>>>>

 

Kierownik każdej jednostki objętej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego składa w sądzie rejestrowym:

roczne sprawozdanie finansowe (czyli wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, dodatkowe informacje i objaśnienia oraz w zależności od tego, czy jednostka ma obowiązek sporządzania, również zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych),

opinię biegłego rewidenta (jeśli sprawozdanie podlegało badaniu),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty,

sprawozdanie z działalności jednostki (w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, spółek komandytowo-akcyjnych, spółdzielni oraz przedsiębiorstw państwowych).

Czy spółka cywilna osób fizycznych i osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą muszą składać roczne sprawozdanie finansowe do KRS

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne osób fizycznych nie są objęte ewidencją w Krajowym Rejestrze Sądowym, dlatego nie mają obowiązku składania do KRS rocznych sprawozdań finansowych. Wymienione podmioty gospodarcze nie mają również obowiązku składania rocznych sprawozdań finansowych do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez urzędy gminy lub miasta.

Czy niezatwierdzone sprawozdanie należy składać do KRS

REKLAMA

Ustawa o rachunkowości wymaga, by nawet niezatwierdzone w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego sprawozdanie finansowe złożyć we właściwym rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym) ostateczną datą złożenia w KRS rocznych sprawozdań finansowych jest 15 lipca.

Z obecnie obowiązujących przepisów prawnych nie wynika obowiązek złożenia zatwierdzonego sprawozdania finansowego do KRS po terminie 15 lipca. Nowelizacja ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. usuwa to oczywiste niedopatrzenie. Zgodnie ze znowelizowanym art. 69 ust. 2 w przypadku sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r. (i następnych), jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego, należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu.

Jakich opłat należy się spodziewać przy składaniu rocznego sprawozdania finansowego do KRS

Wpis do rejestru dokonywany jest na podstawie odpowiedniego wniosku. W związku z tym należy wypełnić formularz KRS-Z30 („Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty”). Formularz ten dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - www.ms.gov.pl.

Jednostka składająca do KRS sprawozdanie finansowe (wraz z innymi dokumentami, które wymieniliśmy na początku) wnosi:

opłatę sądową w wysokości 40 zł; opłata ta dotyczy zmiany wpisu w KRS polegającej na tym, że we wpisie spółki w KRS zostaje zamieszczona wzmianka o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego i innych dokumentów;

opłatę za ogłoszenie tej zmiany w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 250 zł.

Jak zaewidencjonować koszty opłaty sądowej i opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

W księgach rachunkowych powyższe opłaty są ewidencjonowane w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej.

Wn „Podatki i opłaty” 290

Ma „Kasa”, ewentualnie „Rachunek bankowy” 290

Kto ma obowiązek ogłaszania rocznego sprawozdania finansowego w Monitorze Polskim B

Sprawozdania finansowe sporządzone za rok obrotowy lub okres sprawozdawczy składają do publikacji jednostki gospodarcze wymienione w art. 64 ustawy o rachunkowości.

 

Co należy złożyć do publikacji sprawozdania finansowego

Zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości kierownik jednostki jest obowiązany złożyć dokumentację składającą się z:

• wprowadzenia do sprawozdania finansowego, stanowiącego część informacji dodatkowej,

• bilansu,

• rachunku zysków i strat,

• zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych,

• opinii biegłego rewidenta (kierownik jednostki sporządzającej uproszczone sprawozdanie finansowe zamiast opinii biegłego rewidenta składa do ogłoszenia jedynie informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia),

• odpisu uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.

Czy niezatwierdzone sprawozdania finansowe należy publikować w Monitorze Polskim B

REKLAMA

Niezatwierdzonego sprawozdania finansowego nie należy składać do ogłoszenia w Monitorze Polskim B. Kierownik jednostki obowiązany jest złożyć do publikacji wymienione wcześniej dokumenty (tj. wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych) dopiero po ich zatwierdzeniu.

Ostatecznym terminem złożenia do ogłoszenia rocznego sprawozdania finansowego jest 15 dzień po dniu jego zatwierdzenia. Dla większości jednostek (u których rok obrotowy równy jest kalendarzowemu oraz przy założeniu, że zatwierdzenie nastąpiło w ostatnim dniu sześciomiesięcznego okresu od dnia bilansowego, a więc 30 czerwca) tą ostateczną datą złożenia do ogłoszenia sprawozdania finansowego jest dzień 15 lipca. Sprawozdania mogą być składane bezpośrednio w Monitorze Polskim B lub przesłane listem poleconym na adres:

Centrum OBSŁUGI KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW

ZESPÓŁ MONITORA POLSKIEGO B

02-903 Warszawa, ul. Powsińska 69/71

Jakie są wymogi dotyczące publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B

Do redakcji Monitora Polskiego B trzeba dostarczyć pismo przewodnie, w którym należy podać:

• dokładną nazwę i adres firmy (ewentualnie poprzednią nazwę i datę zmiany),

• adres korespondencyjny (jeżeli występuje),

• nazwę i adres firmy, na który należy wystawić fakturę VAT,

• numery NIP, REGON, PKD,

• telefon kontaktowy.

 

W przypadku opinii biegłego rewidenta wystarczy czytelna kserokopia zawierająca dane podmiotu badającego, datę wystawienia i podpis biegłego rewidenta. Należy pamiętać, by odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty był zaopatrzony w datę podjęcia i podpis organu uprawnionego. Należy również pamiętać, że sprawozdanie finansowe powinno być podpisane przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz przez kierownika jednostki.

Przy zgłaszaniu do ogłoszenia sprawozdań finansowych dopuszcza się złożenie kserokopii dokumentów uwierzytelnionych „za zgodność z oryginałem” przez osobę upoważnioną (czytelne stanowisko, imię i nazwisko).

Wskazane wymogi można znaleźć na stronie internetowej Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.cokprm.gov.pl) w zakładce MONITOR POLSKI B.

Kompletne sprawozdanie jest wyceniane zgodnie z zasadami kalkulacji wydawniczej (opłata za 1 stronę wynosi 724,89 zł brutto). Całkowita wycena jest wysłana do składającego sprawozdanie (adresata). Po dokonaniu wpłaty składający otrzymuje potwierdzenie w postaci faktury VAT. Po wykonaniu usługi jest przesyłany pocztą, nieodpłatnie, egzemplarz okazowy Dziennika Urzędowego Monitora Polskiego B potwierdzający wykonanie usługi.

Jak zaewidencjonować koszty publikacji sprawozdania finansowego w Monitorze Polskim B

W księgach rachunkowych powyższe wydatki są ewidencjonowane w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej jako wykonanie usługi obcej.

Tabela. Ewidencja kosztów związanych z ogłoszeniem sprawozdania finansowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak znaleźć formularz KRS-Z30 w internecie

Formularz KRS-Z30, tj. „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty” znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl

KROK 1

www.ms.gov.pl

KROK 2

„Rejestry i ewidencje” - zakładka po lewej stronie

KROK 3

„Krajowy Rejestr Sądowy”

KROK 4

„Formularze wniosków wykorzystywanych w KRS” - pod tytułem „Wpis do KRS”

KROK 5

KRS-Z30 - „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty”

• art. 52, art. 64, art. 69 ust. 2, art. 70 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

• art. 19 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uniknąć obowiązkowego KSeF? Jest kilka sposobów. Np. wystarczy zarejestrować się jako podatnik zagraniczny działający w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

REKLAMA

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

REKLAMA

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

REKLAMA