REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeba wiedzieć o składaniu do KRS rocznych sprawozdań finansowych i ich ogłaszaniu w Monitorze Polskim B

Paweł Muż

REKLAMA

Ustawa o rachunkowości nakazuje, by obowiązek składania do KRS rocznego sprawozdania finansowego został zrealizowany w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu) ostateczny termin wypada więc 15 lipca.

 

Autopromocja

Złożenie sprawozdania finansowego za 2010 rok do KRS oraz jego ogłoszenie>>>>

 

Kierownik każdej jednostki objętej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego składa w sądzie rejestrowym:

roczne sprawozdanie finansowe (czyli wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, dodatkowe informacje i objaśnienia oraz w zależności od tego, czy jednostka ma obowiązek sporządzania, również zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych),

opinię biegłego rewidenta (jeśli sprawozdanie podlegało badaniu),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty,

sprawozdanie z działalności jednostki (w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, spółek komandytowo-akcyjnych, spółdzielni oraz przedsiębiorstw państwowych).

Czy spółka cywilna osób fizycznych i osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą muszą składać roczne sprawozdanie finansowe do KRS

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne osób fizycznych nie są objęte ewidencją w Krajowym Rejestrze Sądowym, dlatego nie mają obowiązku składania do KRS rocznych sprawozdań finansowych. Wymienione podmioty gospodarcze nie mają również obowiązku składania rocznych sprawozdań finansowych do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez urzędy gminy lub miasta.

Czy niezatwierdzone sprawozdanie należy składać do KRS

Ustawa o rachunkowości wymaga, by nawet niezatwierdzone w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego sprawozdanie finansowe złożyć we właściwym rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym) ostateczną datą złożenia w KRS rocznych sprawozdań finansowych jest 15 lipca.

Z obecnie obowiązujących przepisów prawnych nie wynika obowiązek złożenia zatwierdzonego sprawozdania finansowego do KRS po terminie 15 lipca. Nowelizacja ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. usuwa to oczywiste niedopatrzenie. Zgodnie ze znowelizowanym art. 69 ust. 2 w przypadku sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r. (i następnych), jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego, należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu.

Jakich opłat należy się spodziewać przy składaniu rocznego sprawozdania finansowego do KRS

Wpis do rejestru dokonywany jest na podstawie odpowiedniego wniosku. W związku z tym należy wypełnić formularz KRS-Z30 („Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty”). Formularz ten dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - www.ms.gov.pl.

Jednostka składająca do KRS sprawozdanie finansowe (wraz z innymi dokumentami, które wymieniliśmy na początku) wnosi:

Autopromocja

opłatę sądową w wysokości 40 zł; opłata ta dotyczy zmiany wpisu w KRS polegającej na tym, że we wpisie spółki w KRS zostaje zamieszczona wzmianka o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego i innych dokumentów;

opłatę za ogłoszenie tej zmiany w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 250 zł.

Jak zaewidencjonować koszty opłaty sądowej i opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

W księgach rachunkowych powyższe opłaty są ewidencjonowane w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej.

Wn „Podatki i opłaty” 290

Ma „Kasa”, ewentualnie „Rachunek bankowy” 290

Kto ma obowiązek ogłaszania rocznego sprawozdania finansowego w Monitorze Polskim B

Sprawozdania finansowe sporządzone za rok obrotowy lub okres sprawozdawczy składają do publikacji jednostki gospodarcze wymienione w art. 64 ustawy o rachunkowości.

 

Co należy złożyć do publikacji sprawozdania finansowego

Zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości kierownik jednostki jest obowiązany złożyć dokumentację składającą się z:

• wprowadzenia do sprawozdania finansowego, stanowiącego część informacji dodatkowej,

• bilansu,

• rachunku zysków i strat,

• zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych,

• opinii biegłego rewidenta (kierownik jednostki sporządzającej uproszczone sprawozdanie finansowe zamiast opinii biegłego rewidenta składa do ogłoszenia jedynie informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia),

• odpisu uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.

Czy niezatwierdzone sprawozdania finansowe należy publikować w Monitorze Polskim B

Niezatwierdzonego sprawozdania finansowego nie należy składać do ogłoszenia w Monitorze Polskim B. Kierownik jednostki obowiązany jest złożyć do publikacji wymienione wcześniej dokumenty (tj. wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych) dopiero po ich zatwierdzeniu.

Ostatecznym terminem złożenia do ogłoszenia rocznego sprawozdania finansowego jest 15 dzień po dniu jego zatwierdzenia. Dla większości jednostek (u których rok obrotowy równy jest kalendarzowemu oraz przy założeniu, że zatwierdzenie nastąpiło w ostatnim dniu sześciomiesięcznego okresu od dnia bilansowego, a więc 30 czerwca) tą ostateczną datą złożenia do ogłoszenia sprawozdania finansowego jest dzień 15 lipca. Sprawozdania mogą być składane bezpośrednio w Monitorze Polskim B lub przesłane listem poleconym na adres:

Centrum OBSŁUGI KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW

ZESPÓŁ MONITORA POLSKIEGO B

02-903 Warszawa, ul. Powsińska 69/71

Jakie są wymogi dotyczące publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B

Do redakcji Monitora Polskiego B trzeba dostarczyć pismo przewodnie, w którym należy podać:

• dokładną nazwę i adres firmy (ewentualnie poprzednią nazwę i datę zmiany),

• adres korespondencyjny (jeżeli występuje),

• nazwę i adres firmy, na który należy wystawić fakturę VAT,

• numery NIP, REGON, PKD,

• telefon kontaktowy.

 

W przypadku opinii biegłego rewidenta wystarczy czytelna kserokopia zawierająca dane podmiotu badającego, datę wystawienia i podpis biegłego rewidenta. Należy pamiętać, by odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty był zaopatrzony w datę podjęcia i podpis organu uprawnionego. Należy również pamiętać, że sprawozdanie finansowe powinno być podpisane przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz przez kierownika jednostki.

Przy zgłaszaniu do ogłoszenia sprawozdań finansowych dopuszcza się złożenie kserokopii dokumentów uwierzytelnionych „za zgodność z oryginałem” przez osobę upoważnioną (czytelne stanowisko, imię i nazwisko).

Wskazane wymogi można znaleźć na stronie internetowej Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.cokprm.gov.pl) w zakładce MONITOR POLSKI B.

Kompletne sprawozdanie jest wyceniane zgodnie z zasadami kalkulacji wydawniczej (opłata za 1 stronę wynosi 724,89 zł brutto). Całkowita wycena jest wysłana do składającego sprawozdanie (adresata). Po dokonaniu wpłaty składający otrzymuje potwierdzenie w postaci faktury VAT. Po wykonaniu usługi jest przesyłany pocztą, nieodpłatnie, egzemplarz okazowy Dziennika Urzędowego Monitora Polskiego B potwierdzający wykonanie usługi.

Jak zaewidencjonować koszty publikacji sprawozdania finansowego w Monitorze Polskim B

W księgach rachunkowych powyższe wydatki są ewidencjonowane w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej jako wykonanie usługi obcej.

Tabela. Ewidencja kosztów związanych z ogłoszeniem sprawozdania finansowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak znaleźć formularz KRS-Z30 w internecie

Formularz KRS-Z30, tj. „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty” znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl

KROK 1

www.ms.gov.pl

KROK 2

„Rejestry i ewidencje” - zakładka po lewej stronie

KROK 3

„Krajowy Rejestr Sądowy”

KROK 4

„Formularze wniosków wykorzystywanych w KRS” - pod tytułem „Wpis do KRS”

KROK 5

KRS-Z30 - „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty”

• art. 52, art. 64, art. 69 ust. 2, art. 70 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

• art. 19 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA