Co trzeba wiedzieć o składaniu do KRS rocznych sprawozdań finansowych i ich ogłaszaniu w Monitorze Polskim B
REKLAMA
REKLAMA
Złożenie sprawozdania finansowego za 2010 rok do KRS oraz jego ogłoszenie>>>>
Kierownik każdej jednostki objętej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego składa w sądzie rejestrowym:
• roczne sprawozdanie finansowe (czyli wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, dodatkowe informacje i objaśnienia oraz w zależności od tego, czy jednostka ma obowiązek sporządzania, również zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych),
• opinię biegłego rewidenta (jeśli sprawozdanie podlegało badaniu),
• odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty,
• sprawozdanie z działalności jednostki (w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, spółek komandytowo-akcyjnych, spółdzielni oraz przedsiębiorstw państwowych).
Czy spółka cywilna osób fizycznych i osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą muszą składać roczne sprawozdanie finansowe do KRS
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne osób fizycznych nie są objęte ewidencją w Krajowym Rejestrze Sądowym, dlatego nie mają obowiązku składania do KRS rocznych sprawozdań finansowych. Wymienione podmioty gospodarcze nie mają również obowiązku składania rocznych sprawozdań finansowych do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez urzędy gminy lub miasta.
Czy niezatwierdzone sprawozdanie należy składać do KRS
Ustawa o rachunkowości wymaga, by nawet niezatwierdzone w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego sprawozdanie finansowe złożyć we właściwym rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym) ostateczną datą złożenia w KRS rocznych sprawozdań finansowych jest 15 lipca.
Z obecnie obowiązujących przepisów prawnych nie wynika obowiązek złożenia zatwierdzonego sprawozdania finansowego do KRS po terminie 15 lipca. Nowelizacja ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. usuwa to oczywiste niedopatrzenie. Zgodnie ze znowelizowanym art. 69 ust. 2 w przypadku sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r. (i następnych), jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego, należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu.
Jakich opłat należy się spodziewać przy składaniu rocznego sprawozdania finansowego do KRS
Wpis do rejestru dokonywany jest na podstawie odpowiedniego wniosku. W związku z tym należy wypełnić formularz KRS-Z30 („Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty”). Formularz ten dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - www.ms.gov.pl.
Jednostka składająca do KRS sprawozdanie finansowe (wraz z innymi dokumentami, które wymieniliśmy na początku) wnosi:
• opłatę sądową w wysokości 40 zł; opłata ta dotyczy zmiany wpisu w KRS polegającej na tym, że we wpisie spółki w KRS zostaje zamieszczona wzmianka o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego i innych dokumentów;
• opłatę za ogłoszenie tej zmiany w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 250 zł.
Jak zaewidencjonować koszty opłaty sądowej i opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
W księgach rachunkowych powyższe opłaty są ewidencjonowane w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej.
Wn „Podatki i opłaty” 290
Ma „Kasa”, ewentualnie „Rachunek bankowy” 290
Kto ma obowiązek ogłaszania rocznego sprawozdania finansowego w Monitorze Polskim B
Sprawozdania finansowe sporządzone za rok obrotowy lub okres sprawozdawczy składają do publikacji jednostki gospodarcze wymienione w art. 64 ustawy o rachunkowości.
Co należy złożyć do publikacji sprawozdania finansowego
Zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości kierownik jednostki jest obowiązany złożyć dokumentację składającą się z:
• wprowadzenia do sprawozdania finansowego, stanowiącego część informacji dodatkowej,
• bilansu,
• rachunku zysków i strat,
• zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych,
• opinii biegłego rewidenta (kierownik jednostki sporządzającej uproszczone sprawozdanie finansowe zamiast opinii biegłego rewidenta składa do ogłoszenia jedynie informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia),
• odpisu uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.
Czy niezatwierdzone sprawozdania finansowe należy publikować w Monitorze Polskim B
REKLAMA
Niezatwierdzonego sprawozdania finansowego nie należy składać do ogłoszenia w Monitorze Polskim B. Kierownik jednostki obowiązany jest złożyć do publikacji wymienione wcześniej dokumenty (tj. wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych) dopiero po ich zatwierdzeniu.
Ostatecznym terminem złożenia do ogłoszenia rocznego sprawozdania finansowego jest 15 dzień po dniu jego zatwierdzenia. Dla większości jednostek (u których rok obrotowy równy jest kalendarzowemu oraz przy założeniu, że zatwierdzenie nastąpiło w ostatnim dniu sześciomiesięcznego okresu od dnia bilansowego, a więc 30 czerwca) tą ostateczną datą złożenia do ogłoszenia sprawozdania finansowego jest dzień 15 lipca. Sprawozdania mogą być składane bezpośrednio w Monitorze Polskim B lub przesłane listem poleconym na adres:
Centrum OBSŁUGI KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
ZESPÓŁ MONITORA POLSKIEGO B
02-903 Warszawa, ul. Powsińska 69/71
Jakie są wymogi dotyczące publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B
Do redakcji Monitora Polskiego B trzeba dostarczyć pismo przewodnie, w którym należy podać:
• dokładną nazwę i adres firmy (ewentualnie poprzednią nazwę i datę zmiany),
• adres korespondencyjny (jeżeli występuje),
• nazwę i adres firmy, na który należy wystawić fakturę VAT,
• numery NIP, REGON, PKD,
• telefon kontaktowy.
W przypadku opinii biegłego rewidenta wystarczy czytelna kserokopia zawierająca dane podmiotu badającego, datę wystawienia i podpis biegłego rewidenta. Należy pamiętać, by odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty był zaopatrzony w datę podjęcia i podpis organu uprawnionego. Należy również pamiętać, że sprawozdanie finansowe powinno być podpisane przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz przez kierownika jednostki.
Przy zgłaszaniu do ogłoszenia sprawozdań finansowych dopuszcza się złożenie kserokopii dokumentów uwierzytelnionych „za zgodność z oryginałem” przez osobę upoważnioną (czytelne stanowisko, imię i nazwisko).
Wskazane wymogi można znaleźć na stronie internetowej Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.cokprm.gov.pl) w zakładce MONITOR POLSKI B.
Kompletne sprawozdanie jest wyceniane zgodnie z zasadami kalkulacji wydawniczej (opłata za 1 stronę wynosi 724,89 zł brutto). Całkowita wycena jest wysłana do składającego sprawozdanie (adresata). Po dokonaniu wpłaty składający otrzymuje potwierdzenie w postaci faktury VAT. Po wykonaniu usługi jest przesyłany pocztą, nieodpłatnie, egzemplarz okazowy Dziennika Urzędowego Monitora Polskiego B potwierdzający wykonanie usługi.
Jak zaewidencjonować koszty publikacji sprawozdania finansowego w Monitorze Polskim B
W księgach rachunkowych powyższe wydatki są ewidencjonowane w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej jako wykonanie usługi obcej.
Tabela. Ewidencja kosztów związanych z ogłoszeniem sprawozdania finansowego
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jak znaleźć formularz KRS-Z30 w internecie
Formularz KRS-Z30, tj. „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty” znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl
KROK 1
www.ms.gov.pl
KROK 2
„Rejestry i ewidencje” - zakładka po lewej stronie
KROK 3
„Krajowy Rejestr Sądowy”
KROK 4
„Formularze wniosków wykorzystywanych w KRS” - pod tytułem „Wpis do KRS”
KROK 5
KRS-Z30 - „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty”
• art. 52, art. 64, art. 69 ust. 2, art. 70 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393
• art. 19 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808
Paweł Muż
ekonomista, księgowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat