REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe e-faktury w KSeF: Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów w 2026 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
KSeF: Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów w 2026 roku?
KSeF: Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów w 2026 roku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowe e-faktury w KSeF to rewolucja w polskiej księgowości, która wejdzie w życie w 2026 roku. Co zrobić, aby przygotować się na nowe zasady już w 2025 roku? Kluczowe decyzje, technologia i szkolenia – dowiedz się, jak uniknąć chaosu i zyskać przewagę dzięki wcześniejszemu wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur.

rozwiń >

Krajowy System e-Faktur (KSeF) już w 2026 roku stanie się obowiązkowy dla wszystkich podatników VAT, co oznacza duże zmiany w polskiej księgowości. Przedsiębiorcy powinni już teraz przygotować się na nadchodzące obowiązki. W 2025 roku muszą przede wszystkim dostosować swoje systemy księgowe do wymogów KSeF, przeszkolić pracowników i przetestować nowe rozwiązania. Warto również monitorować zmiany w przepisach, aby uniknąć problemów po wdrożeniu obowiązkowego systemu. Opinie na temat KSeF są podzielone – niektórzy obawiają się trudności, inni dostrzegają szanse na uproszczenie i automatyzację rozliczeń. Kluczowe jest wczesne przygotowanie, by uniknąć chaosu w 2026 roku.

REKLAMA

KSeF: Co warto wiedzieć już teraz, by uniknąć problemów?

REKLAMA

Krajowy System e-Faktur to centralny system, który wprowadza nowe standardy w wystawianiu, odbieraniu i archiwizacji faktur. W praktyce oznacza to, że zamiast przesyłać dokumenty w formacie PDF czy papierowym, przedsiębiorcy będą musieli korzystać z ustrukturyzowanego formatu XML, który będzie przesyłany bezpośrednio do systemu Ministerstwa Finansów. Tam faktury będą przechowywane przez 10 lat, co eliminuje konieczność tworzenia własnych archiwów.

- Wielu osobom takie zmiany wydają się skomplikowane, ale warto spojrzeć na nie z innej perspektywy. KSeF może przynieść szereg korzyści, takich jak automatyzacja procesów księgowych, szybszy obieg dokumentów czy większa przejrzystość w relacjach z kontrahentami – tłumaczy Zyta Rabka, Product Marketing Manager w SaldeoSMART.

Harmonogram wdrożenia KSeF: Kluczowe daty, które warto znać

Droga do pełnego wdrożenia KSeF nie była prosta. Pierwsze prace nad systemem rozpoczęły się kilka lat temu, kiedy to Ministerstwo Finansów zainicjowało projekt w ramach działań na rzecz cyfryzacji. W styczniu 2022 roku KSeF stał się dostępny dla firm na zasadzie dobrowolności, co umożliwiło przedsiębiorcom przetestowanie nowych rozwiązań.

Te terminy uległy jednak zmianie. Według najnowszych ustaleń korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 1 lutego 2026 r. dla dużych podatników (którzy przekroczyli 200 mln zł obrotu w 2025 r.), 
  • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych podatników,
  • oraz 1 października 2026 r. dla mikroprzedsiębiorców, którzy będą mieli okres przejściowy trwający od kwietnia do września 2026 r.

Ta zmiana oznacza, że każda faktura wystawiona po tej dacie będzie musiała przejść przez system. Natomiast przedsiębiorcy będą zobowiązani dostosować swoje procesy do nowych wymogów.

Codzienność z KSeF: Jak e-faktury zmienią Twoją firmę?

REKLAMA

Wprowadzenie KSeF zmieni sposób, w jaki przedsiębiorcy będą pracować z fakturami. Wystawianie faktur w nowym systemie oznacza konieczność przestrzegania ściśle określonych zasad. Każdy dokument musi być zgodny z oficjalnym schematem i zawierać wszystkie wymagane dane. Nie będzie już możliwości edytowania czy usuwania faktur – wszelkie błędy trzeba będzie korygować, wystawiając odpowiednie dokumenty.

Dla wielu firm ważną zmianą będzie również rezygnacja z tradycyjnych archiwów. Dzięki centralnemu przechowywaniu dokumentów w KSeF nie trzeba będzie martwić się o utratę danych czy ich nieuprawnione udostępnienie. Jednocześnie łatwiejszy dostęp do faktur może ułatwić współpracę z kontrahentami i organami podatkowymi.

Dlaczego warto przygotować się wcześniej do KSeF? Klucz do płynnego przejścia na e-faktury

Choć obowiązkowe korzystanie z KSeF zostało przesunięte na 2026 rok, nie warto odkładać przygotowań na ostatnią chwilę. Wdrożenie nowego systemu wymaga czasu – zarówno na poznanie nowych zasad, jak i na dostosowanie używanych w firmie programów księgowych. To także dobry moment, by przeanalizować dotychczasowe procesy i zastanowić się, czy nie warto ich uprościć.

- Firmy, które zaczną korzystać z KSeF już teraz, mogą uniknąć nerwowego wprowadzania zmian tuż przed upływem terminu. Zyskają również czas na sprawdzenie nowych rozwiązań i oswojenie się z systemem. Wczesne przygotowanie to mniejszy stres i większa szansa na płynne przejście do nowej rzeczywistości – dodaje Zyta Rabka.

Jak przygotować się na KSeF? Praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) to ważny krok w digitalizacji obiegu dokumentów w polskim systemie podatkowym. Przygotowanie do jego implementacji wymaga zarówno działań technicznych, jak i organizacyjnych. Jak powinniśmy się przygotować na nadchodzące zmiany?

Inwestycja w odpowiednie oprogramowanie

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do wdrożenia KSeF jest zainwestowanie w odpowiednie oprogramowanie, które będzie kompatybilne z systemem e-Faktur. Najlepiej wybrać aplikację, która nie tylko spełnia wymogi techniczne, ale również może być łatwo zintegrowana z obecnie wykorzystywanymi systemami księgowymi, ERP (Enterprise Resource Planning). Dzięki takiej integracji przedsiębiorcy będą mogli bezproblemowo przesyłać faktury do KSeF, a system automatycznie odbierze i przekaże je do odpowiednich instytucji skarbowych.

Szkolenie zespołu

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przeszkolenie zespołu odpowiedzialnego za księgowość, wystawianie faktur oraz zarządzanie systemem IT. Wiedza na temat funkcjonowania KSeF, zasad ewidencjonowania faktur w systemie oraz zasadności wprowadzania ewentualnych poprawek, będzie potrzebna w codziennym funkcjonowaniu firmy. 

Dostosowanie procedur

Korzystanie z KSeF wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi technologicznych, ale i nowych procedur dotyczących obiegu dokumentów. Zwłaszcza jeśli firma korzysta z zewnętrznego biura rachunkowego. Konieczne będzie ustalenie odpowiedzialności i przyznanie odpowiednich uprawnień, jeśli księgowa czy księgowy ma mieć również możliwość wysyłania faktur do KSeF i ich odbierania w imieniu przedsiębiorcy. Takie procedury należy wcześniej przemyśleć, przedyskutować, spisać i wdrożyć, aby praca z KSeF-em przebiegała od samego początku bez zakłóceń.

Unikanie opóźnień i zaniedbań przy wdrożeniu KSeF – ważne kroki

Ważne jest, aby nie odkładać działań na ostatnią chwilę. Zbyt późne przygotowanie do pracy z KSeF może skutkować wieloma problemami, takimi jak błędy w fakturowaniu, niezgodności z przepisami czy opóźnienia w przesyłaniu faktur do administracji podatkowej. Takie zaniedbania mogą prowadzić do kar administracyjnych, a także wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorstwa.

- Problemy z wystawianiem faktur w odpowiedniej formie mogą skutkować opóźnieniami w płatnościach, co w dłuższym czasie może prowadzić do problemów z zarządzaniem przepływami finansowymi. Dlatego też wdrożenie systemu e-Faktur w odpowiednim czasie jest nie tylko wymogiem prawnym, ale także krokiem w stronę poprawy efektywności i bezpieczeństwa obiegu dokumentów – dodaje ekspertka.

Czy KSeF to jest rewolucja, na którą warto czekać?

Wprowadzenie KSeF nie jest jedynie kolejnym obowiązkiem nałożonym na przedsiębiorców. To także szansa na unowocześnienie procesów księgowych i dostosowanie się do cyfrowych standardów, które powoli stają się normą na całym świecie. Choć początkowo zmiany mogą wydawać się skomplikowane, z czasem ich korzyści mogą przewyższyć trudności związane z wdrożeniem.

- Każda zmiana wymaga czasu i wysiłku, ale w przypadku KSeF warto zacząć już dziś. Praca z KSeF to nie tylko obowiązek, ale też okazja, by zaprojektować efektywny obieg dokumentów i lepiej przygotować firmę na przyszłość. Rok 2026 zbliża się szybciej, niż nam się wydaje, dlatego nie warto czekać – podsumowuje Zyta Rabka.

Choć KSeF będzie wymagał zastosowania nowych narzędzi i zmiany procedur księgowych, w rezultacie przyspieszy cyfryzację firm, uprości procesy, pomoże zminimalizować zużycie papieru i pozwoli lepiej kontrolować finanse. Im szybciej przedsiębiorcy odkryją jego możliwości, tym lepiej.

Polecamy: Komplet podatki 2025

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat omawia wszystkie najważniejsze sposoby

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat wyjaśnia jak to zrobić krok po kroku i bez błędów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

Załączniki w KSeF tylko dla wybranych? Nowa funkcja może wykluczyć małych przedsiębiorców

Nowa funkcja w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) pozwala na dodawanie załączników do faktur, ale wyłącznie w ściśle określonej formie i po wcześniejszym zgłoszeniu. Eksperci ostrzegają, że rozwiązanie dostępne będzie głównie dla dużych firm, a mali przedsiębiorcy mogą zostać z dodatkowymi obowiązkami i bez realnej możliwości skorzystania z tej opcji.

Kontrola podatkowa - fiskus ma 98% skuteczności. Adwokat radzi jak się przygotować i ograniczyć ryzyko kary

Choć liczba kontroli podatkowych w Polsce od 2023 roku spada, ich skuteczność jest wyższa niż kiedykolwiek. W 2024 roku aż 98,1% kontroli podatkowych oraz 94% kontroli celno-skarbowych zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Urzędy skarbowe, dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych takich jak STIR, JPK czy big data, trafnie typują podmioty do weryfikacji, skupiając się na firmach obecnych na rynku i rzeczywiście dostępnych dla egzekucji zobowiązań. W efekcie kontrola może spotkać każdego podatnika, który nieświadomie popełnił błąd lub padł ofiarą nieuczciwego kontrahenta.

Rewolucja w podatkach i inwestycjach! Sejm przegłosował pakiet deregulacyjny – VAT do 240 tys. zł, łatwiejszy dostęp do kapitału dla MŚP

Sejm uchwalił przełomowy pakiet ustaw deregulacyjnych. Wyższy limit zwolnienia z VAT (do 240 tys. zł), tańszy dostęp do kapitału dla małych firm, koniec obowiązkowego pośrednictwa inwestycyjnego przy ofertach do 1 mln euro i uproszczenia w kontrolach celno-skarbowych – wszystko to z myślą o przedsiębiorcach i podatnikach. Sprawdź, co się zmienia od 2026 roku!

REKLAMA

Sejm zdecydował. Fundamentalna zmiana w ustawie o podatku od spadków i darowizn

Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Celem nowych regulacji jest ograniczenie obowiązków biurokratycznych m.in. przy sprzedaży rzeczy uzyskanych w drodze spadku.

Fiskus przegrał przez własny błąd. Podatnik uniknął 84 tys. zł podatku, bo urzędnicy nie znali terminu przedawnienia

Fundacja wygrała przed WSA w Gliwicach spór o 84 tys. zł podatku, bo fiskus nie zdążył przed upływem terminu przedawnienia. Kontrola trwała ponad 5 lat, a urzędnicy nie przestrzegali procedur. Sprawa pokazuje, że przepisy podatkowe działają w obie strony – także na korzyść podatnika.

REKLAMA