reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Cło > 16 sierpnia 2016 r. startuje system AIS/ICS

16 sierpnia 2016 r. startuje system AIS/ICS

Jak informuje Ministerstwo Finansów system AIS/ICS, którego ogólnopolskie uruchomienie nastąpiło 16 sierpnia 2016 r. o godzinie 7:00, zastąpi dotychczasowy system ICS. System AIS/ICS umożliwia elektroniczne przesyłanie przywozowych deklaracji skróconych dla towarów przywożonych na obszar celny Unii Europejskiej z krajów trzecich.

Wdrożenie systemu AIS/ICS

Z chwilą uruchomienia systemu AIS/ICS, dotychczasowy system ICS został  wyłączony produkcyjnie i przesyłanie do niego komunikatów zostało zablokowane. Komunikaty  PDS i PTW są przyjmowane i obsługiwane wyłącznie w systemie AIS/ICS, będącym częścią środowiska SISC.

Zatem od uruchomienia AIS/ICS komunikaty należy przesyłać z wykorzystaniem usług  dostarczanych przez  Portal Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC) .

Służba Celna przypomina, że warunkiem umożliwiającym korzystanie przez przedsiębiorcę z  funkcjonalności systemu AIS/ICS jest:

1. posiadanie aplikacji umożliwiającej przesłanie elektronicznych komunikatów do przedmiotowego  systemu, zbudowanej zgodnie ze specyfikacją techniczną XML dla przedsiębiorców  

2. dopełnienie formalności związanych z usługą e - Klient Służby Celnej Usługa ta umożliwia uzyskanie dostępu do usług elektronicznych świadczonych przez za  pośrednictwem PUESC.

Uzyskanie przedmiotowego dostępu związane jest z koniecznością:

- założenia przez osobę fizyczną, która będzie przesyłała komunikaty do AIS/ICS konta  użytkownika na PUESC;

- uzyskania przez Użytkownika statusu „osoby zarejestrowanej” poprzez rejestrację jego  danych w SISC lub połączenie konta użytkownika z jego danymi przeniesionymi z  Podsystemu Danych Referencyjnych (PDR);

- rejestracji podmiotu/ firmy zobowiązanego do dopełniania formalności w systemie AIS/ICS (o  ile nie był on dotychczas zarejestrowany w PDR lub w SISC);

- zarejestrowania reprezentacji tj. powiązanie osoby zarejestrowanej z podmiotem, na rzecz  którego będą przesyłane komunikaty oraz zadeklarowanie uprawnień zgodnie z posiadanym  upoważnieniem (w ten sposób osoba zarejestrowana uzyskuje status osoby upoważnionej).

Szczegółowe zasady postępowania mającego na celu uzyskanie dostępu do usług świadczonych zarówno dla nowych klientów Służby Celnej, jak również osoby, które korzystały z systemu ICS przed wdrożeniem usługi e - Klient SC określa dokument  „e - Klient Służby Celnej  - Instrukcja  elektronicznej rejestracji dla potrzeb zarządzania użytkownikami korzystającymi z usług Systemu  Informacyjnego Służby Celnej”, opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Rejestracja powinna być dokonywana z uwzględnieniem zasad określonych w Rozdziale 6 pkt  6.1 ww. Instrukcji.

3. dysponowanie przez osobę fizyczną, która w imieniu przedsiębiorcy będzie przesyłała komunikaty narzędziem do ich elektronicznego podpisywania.

Osoby, które dla potrzeb podpisywania komunikatów przesyłanych do systemu ICS posługiwały się  kluczem do bezpiecznej transmisji danych wydanym przez CBTD w Izbie Celnej w Krakowie, mogą  nadal używać tego klucza do czasu wygaśnięcia  jego ważności.

Osoby, które nie dysponują ww. kluczem, albo osoby, które dysponowały kluczem do bezpiecznej  transmisji danych, ale jego ważność wygasła, powinny podpisywać komunikaty przesyłane do systemu ICS z wykorzystaniem jednej z form uwierzytelniania dokumentów elektronicznych, o  których mowa w ww. dokumencie  „e - Klient Służby Celnej  - Instrukcja elektronicznej rejestracji dla  potrzeb zarządzania użytkownikami korzystającymi z usług Systemu Informacyjnego Służby Celnej”.

Uruchomienie systemu AIS/I CS poprzedziła przerwa techniczna związana z koniecznością  przeprowadzenia migracji danych do nowego systemu.  Przerwa oznaczająca niedostępność systemu  ICS została zaplanowana od dnia 15.08.2016 r. godz. 21:00 do dnia 16.08.2016 r. godz.7:00 i oznacza konieczność stosowania w tych godzinach standardowych reguł procedury awaryjnej dla  systemu ICS.

Służba celna udostępniła dla przedsiębiorców instrukcję: „Korzystanie z funkcjonalności systemu AIS/ICS  – Instrukcja dla  przedsiębiorców (wersja 1.0)

W przypadku wystąpienia problemów związanych z funkcjonowaniem systemu AIS/ICS, należy  je zgłaszać z wykorzystaniem HelpDesk dla systemu AIS/ICS:

1. Portal HelpDesk SISC dostępny po zalogowaniu na portalu PUESC (https://puesc.gov.pl/)  zakładka Pomoc  – Help Desk SISC przycisk „Zaloguj do HelpDesk”

2. Telefon/faks: (33) 483 - 20 - 55  – numer ogólny  – całodobowo

3. E - mail: helpdesk-eclo@mf.gov.pl wpisując w temacie wiadomości: Nowe zgłoszenie.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

System AIS/ICS

AIS/ICS umożliwi przedsiębiorcom realizację obowiązków, które wynikają z unijnego prawa celnego.

Dotychczasowy system ICS zostanie wyłączony produkcyjnie i nie będzie można przesyłać do niego komunikatów. Będą one przyjmowane i obsługiwane wyłącznie w systemie AIS/ICS (część środowiska Systemu Informacyjnego Służby Celnej – SISC).

AIS – Automatyczny System Importu to system informatyczny dedykowany do obsługi deklaracji i zgłoszeń celnych, deklaracji statystycznych i innych dokumentów związanych z przywozem towarów, wytworzony w ramach  jednego z projektów „Programu e-Cło" w zakresie 7 Osi Projektu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

AIS obejmuje rozbudowę elektronicznego środowiska do obsługi operacji związanych z przywozem towarów na unijny obszar celny i wkomponowanie ich w architekturę Programu e-Cło, jak również budowę nowych wymagań funkcjonalnych wynikających z wymagań DG TAXUD i pozafunkcjonalnych opracowanych na etapie prac projektowych.

System AIS będzie funkcjonował w oparciu o pojedynczy punkt dostępu do e-usług Służby Celnej. Nowy system usprawni dotychczasowe procesy biznesowe w przywozie oraz statystyce handlu towarami pomiędzy państwami członkowskimi UE.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama