Więcej praw dla konsumentów
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP 24 czerwca 2014 r.. Zgodnie z ostatecznym brzmieniem ustawy wejdzie ona w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że nowe przepisy zaczną obowiązywać 25 grudnia 2014 r. Dotyczą one w dużej części tzw. sprzedaży na odległość, a zatem będą stosowane do e-commerce oraz tzw. mobile commerce.
REKLAMA
Więcej informacji dla konsumenta
Ustawa o prawach konsumenta rozszerza zakres tzw. obowiązków informacyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu konsumenci otrzymają bardziej szczegółowe informacje nie tylko o nabywanym towarze, czy usłudze, ale także o swoich uprawnieniach. Brak wykonania obowiązków informacyjnych przez przedsiębiorcę będzie mu uniemożliwiał obciążenie konsumenta określonymi kosztami, a także przedłużał czas trwania niektórych praw konsumenta. Treść przekazywanych informacji będzie stawała się według nowych przepisów częścią umowy, co podniesie znaczenie zawartego w nich przekazu.
Ustawa o prawach konsumenta od 25 grudnia 2014 r.
Odstąpienie częściowo po nowemu
Istotne zmiany, które wprowadzi ustawa o prawach konsumenta, dotyczą prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość (np. ze sklepem internetowym). Czas na odstąpienie zostanie wydłużony z 10 do 14 dni. Zmieni się także katalog umów, przy których prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie będzie konsumentowi przysługiwało.
Wprowadzona zostanie wyraźna podstawa prawna do obciążenia konsumenta spadkiem wartości towaru zwracanego po odstąpieniu od umowy zawartej na odległość, jeżeli został on zniszczony lub uszkodzony.
W przypadku odstąpienia od umowy konsumentowi będzie można nie zwracać części kosztów przesyłki towaru.
O zmianach w prawie konsumenckim piszemy w Monitorze Księgowego. Zachęcamy do bieżącej lektury czasopisma. Kup stałą prenumeratę Monitora Księgowego >>
Interesuje Cię tylko ten temat. Kup e-booka Obowiązki sprzedawcy po zmianach w prawie konsumenckim – wskazówki praktyczne >>
Rękojmia
Zmiany wprowadzane ustawą o prawach konsumenta obejmują również rękojmię. Uchylona zostanie ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Zasady odpowiedzialności za wady w umowie sprzedaży zawieranej z konsumentem zostaną przeniesione do Kodeksu cywilnego, przy czym będą one również częściowo zmodyfikowane.
Artykuł pochodzi z serwisu www.PortalPrawaIT.com prowadzonego przez Kancelarię Lubasz i Wspólnicy.
Witold Chomiczewski LL.M. (Göttingen)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat