| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Więcej praw dla konsumentów

Więcej praw dla konsumentów

Od 25 grudnia 2014 r. konsumenci, zwłaszcza ci kupujący przez Internet, nabędą więcej uprawnień. Tego dnia wchodzi w życie nowa ustawa o prawach konsumenta. Do tych zmian powinni przygotować się przede wszystkim przedsiębiorcy zawierający umowy z konsumentami.

Ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP 24 czerwca 2014 r.. Zgodnie z ostatecznym brzmieniem ustawy wejdzie ona w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że nowe przepisy zaczną obowiązywać 25 grudnia 2014 r. Dotyczą one w dużej części tzw. sprzedaży na odległość, a zatem będą stosowane do e-commerce oraz tzw. mobile commerce.

Więcej informacji dla konsumenta

Ustawa o prawach konsumenta rozszerza zakres tzw. obowiązków informacyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu konsumenci otrzymają bardziej szczegółowe informacje nie tylko o nabywanym towarze, czy usłudze, ale także o swoich uprawnieniach. Brak wykonania obowiązków informacyjnych przez przedsiębiorcę będzie mu uniemożliwiał obciążenie konsumenta określonymi kosztami, a także przedłużał czas trwania niektórych praw konsumenta. Treść przekazywanych informacji będzie stawała się według nowych przepisów częścią umowy, co podniesie znaczenie zawartego w nich przekazu.

Ustawa o prawach konsumenta od 25 grudnia 2014 r.

Odstąpienie częściowo po nowemu

Istotne zmiany, które wprowadzi ustawa o prawach konsumenta, dotyczą prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość (np. ze sklepem internetowym). Czas na odstąpienie zostanie wydłużony z 10 do 14 dni. Zmieni się także katalog umów, przy których prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie będzie konsumentowi przysługiwało.

Wprowadzona zostanie wyraźna podstawa prawna do obciążenia konsumenta spadkiem wartości towaru zwracanego po odstąpieniu od umowy zawartej na odległość, jeżeli został on zniszczony lub uszkodzony.

W przypadku odstąpienia od umowy konsumentowi będzie można nie zwracać części kosztów przesyłki towaru.

O zmianach w prawie konsumenckim piszemy w Monitorze Księgowego. Zachęcamy do bieżącej lektury czasopisma. Kup stałą prenumeratę Monitora Księgowego >>

Interesuje Cię tylko ten temat. Kup e-booka Obowiązki sprzedawcy po zmianach w prawie konsumenckim – wskazówki praktyczne >>

Rękojmia

Zmiany wprowadzane ustawą o prawach konsumenta obejmują również rękojmię. Uchylona zostanie ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Zasady odpowiedzialności za wady w umowie sprzedaży zawieranej z konsumentem zostaną przeniesione do Kodeksu cywilnego, przy czym będą one również częściowo zmodyfikowane.

Artykuł pochodzi z serwisu www.PortalPrawaIT.com prowadzonego przez Kancelarię Lubasz i Wspólnicy.

Witold Chomiczewski LL.M. (Göttingen)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK