Czy przechowawca może korzystać z rzeczy przechowywanej
REKLAMA
REKLAMA
Od powyższego zakazu wskazany przepis przewiduje jednak dwa wyjątki. Pierwszym z nich jest możliwość używanie rzeczy w sytuacji, gdy jest to konieczne dla zachowania jej w stanie niepogorszonym. Drugi wyjątek polega natomiast na uzyskaniu przez przechowawcę zgody składającego.
REKLAMA
1. Używanie rzeczy w sytuacji, gdy jest to konieczne do zachowania jej w stanie niepogorszonym.
Tego rodzaju zachowawcze używanie rzeczy nie wymaga więc zgody składającego. Zachodzić musi jednak konieczność używania rzeczy dla jej zachowania w stanie niepogorszonym. Taka konieczność występuje w przypadku przechowania na przykład urządzeń mechanicznych, których konieczne jest ich uruchamianie w celu zachowania sprawności funkcjonowania. Ponadto, również w razie przechowywania zwierząt konieczne może być ich używanie, na przykład poprzez zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu.
2. Używanie rzeczy w sytuacji, gdy zgodę w tym przedmiocie wyraził składający.
Drugi przypadek dopuszczalności używania przechowywanej rzeczy przez przechowawcę obejmuje zgodę składającego. Osoba składająca rzecz może bowiem w umowie zezwolić przechowawcy na używanie rzeczy. Używania oddanej w przechowanie rzeczy powinno mieć charakter marginalny i nie powinno służyć uzyskiwaniu stałych korzyści przez przechowawcę. Zgoda taka powinna dotyczyć epizodycznych przypadków użycia rzeczy, a nie jej używania w sposób permanentny. Stałe używanie rzeczy, a także pobieranie z niej pożytków wykracza poza istotę umowy przechowania.
Tego rodzaju uprawnienia wynikają bowiem z umowy użyczenia, najmu, dzierżawy, jak również z użytkowania. W sytuacji, gdyby więc strony zawarły umowę przechowania zawierającą postanowienie zezwalające przechowawcy na używanie rzeczy, należałoby założyć, iż w istocie umowa taka nie jest umową przechowania, ale innym - stosownie do jej treści – stosunkiem zobowiązaniowym.
Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Gwoli przykładu, jeżeli umowa przewidywałaby używanie rzeczy i pobieranie korzyści z tego płynących, należałoby ją uznać za umowę dzierżawy czy użytkowania.
REKLAMA
Zgoda na używanie rzeczy przez przechowawcę może zostać wyrażona przez składającego również doraźnie, tj. w czasie trwania umowy. Nie wymaga ona zachowania formy szczególnej, może być wyrażona przez każde zachowanie składającego ujawniające ją w sposób dostateczny.
Naruszenie zakazu używania rzeczy przez przechowawcę powoduje zaostrzenie jego odpowiedzialności w postaci ponoszenia odpowiedzialności także za przypadkową utratę bądź uszkodzenie rzeczy, które w przeciwnym razie nie nastąpiłoby.
Krzysztof Gładych
radca prawny
Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych
Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat