REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przechowawca może korzystać z rzeczy przechowywanej

Czy przechowawca może korzystać z rzeczy przechowywanej
Czy przechowawca może korzystać z rzeczy przechowywanej

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 835 Kodeksu cywilnego Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Istota przechowania wyraża się więc wyłącznie w pieczy przechowawcy nad powierzoną mu w tym celu rzeczą. Zasadniczo więc nie polega na używaniu tej rzeczy przez niego. Przepis art. 839 Kodeksu cywilnego statuuje więc zakaz używania przez przechowawcę przechowywanej rzeczy.

Od powyższego zakazu wskazany przepis przewiduje jednak dwa wyjątki. Pierwszym z nich jest możliwość używanie rzeczy w sytuacji, gdy jest to konieczne dla zachowania jej w stanie niepogorszonym. Drugi wyjątek polega natomiast na uzyskaniu przez przechowawcę zgody składającego.

REKLAMA

Autopromocja

1. Używanie rzeczy w sytuacji, gdy jest to konieczne do zachowania jej w stanie niepogorszonym.

Tego rodzaju zachowawcze używanie rzeczy nie wymaga więc zgody składającego. Zachodzić musi jednak konieczność używania rzeczy dla jej zachowania w stanie niepogorszonym. Taka konieczność występuje w przypadku przechowania na przykład urządzeń mechanicznych, których konieczne jest ich uruchamianie w celu zachowania sprawności funkcjonowania. Ponadto, również w razie przechowywania zwierząt konieczne może być ich używanie, na przykład poprzez zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu.

2. Używanie rzeczy w sytuacji, gdy zgodę w tym przedmiocie wyraził składający.

Drugi przypadek dopuszczalności używania przechowywanej rzeczy przez przechowawcę obejmuje zgodę składającego. Osoba składająca rzecz może bowiem w umowie zezwolić przechowawcy na używanie rzeczy. Używania oddanej w przechowanie rzeczy powinno mieć charakter marginalny i nie powinno służyć uzyskiwaniu stałych korzyści przez przechowawcę. Zgoda taka powinna dotyczyć epizodycznych przypadków użycia rzeczy, a nie jej używania w sposób permanentny. Stałe używanie rzeczy, a także pobieranie z niej pożytków wykracza poza istotę umowy przechowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tego rodzaju uprawnienia wynikają bowiem z umowy użyczenia, najmu, dzierżawy, jak również z użytkowania. W sytuacji, gdyby więc strony zawarły umowę przechowania zawierającą postanowienie zezwalające przechowawcy na używanie rzeczy, należałoby założyć, iż w istocie umowa taka nie jest umową przechowania, ale innym - stosownie do jej treści – stosunkiem zobowiązaniowym.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Gwoli przykładu, jeżeli umowa przewidywałaby używanie rzeczy i pobieranie korzyści z tego płynących, należałoby ją uznać za umowę dzierżawy czy użytkowania.

REKLAMA

Zgoda na używanie rzeczy przez przechowawcę może zostać wyrażona przez składającego również doraźnie, tj. w czasie trwania umowy. Nie wymaga ona zachowania formy szczególnej, może być wyrażona przez każde zachowanie składającego ujawniające ją w sposób dostateczny.

Naruszenie zakazu używania rzeczy przez przechowawcę powoduje zaostrzenie jego odpowiedzialności w postaci ponoszenia odpowiedzialności także za przypadkową utratę bądź uszkodzenie rzeczy, które w przeciwnym razie nie nastąpiłoby.

Krzysztof Gładych

radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych

Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA