| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy przechowawca może korzystać z rzeczy przechowywanej

Czy przechowawca może korzystać z rzeczy przechowywanej

Zgodnie z art. 835 Kodeksu cywilnego Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Istota przechowania wyraża się więc wyłącznie w pieczy przechowawcy nad powierzoną mu w tym celu rzeczą. Zasadniczo więc nie polega na używaniu tej rzeczy przez niego. Przepis art. 839 Kodeksu cywilnego statuuje więc zakaz używania przez przechowawcę przechowywanej rzeczy.

Od powyższego zakazu wskazany przepis przewiduje jednak dwa wyjątki. Pierwszym z nich jest możliwość używanie rzeczy w sytuacji, gdy jest to konieczne dla zachowania jej w stanie niepogorszonym. Drugi wyjątek polega natomiast na uzyskaniu przez przechowawcę zgody składającego.

1. Używanie rzeczy w sytuacji, gdy jest to konieczne do zachowania jej w stanie niepogorszonym.

Tego rodzaju zachowawcze używanie rzeczy nie wymaga więc zgody składającego. Zachodzić musi jednak konieczność używania rzeczy dla jej zachowania w stanie niepogorszonym. Taka konieczność występuje w przypadku przechowania na przykład urządzeń mechanicznych, których konieczne jest ich uruchamianie w celu zachowania sprawności funkcjonowania. Ponadto, również w razie przechowywania zwierząt konieczne może być ich używanie, na przykład poprzez zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu.

2. Używanie rzeczy w sytuacji, gdy zgodę w tym przedmiocie wyraził składający.

Drugi przypadek dopuszczalności używania przechowywanej rzeczy przez przechowawcę obejmuje zgodę składającego. Osoba składająca rzecz może bowiem w umowie zezwolić przechowawcy na używanie rzeczy. Używania oddanej w przechowanie rzeczy powinno mieć charakter marginalny i nie powinno służyć uzyskiwaniu stałych korzyści przez przechowawcę. Zgoda taka powinna dotyczyć epizodycznych przypadków użycia rzeczy, a nie jej używania w sposób permanentny. Stałe używanie rzeczy, a także pobieranie z niej pożytków wykracza poza istotę umowy przechowania.

Tego rodzaju uprawnienia wynikają bowiem z umowy użyczenia, najmu, dzierżawy, jak również z użytkowania. W sytuacji, gdyby więc strony zawarły umowę przechowania zawierającą postanowienie zezwalające przechowawcy na używanie rzeczy, należałoby założyć, iż w istocie umowa taka nie jest umową przechowania, ale innym - stosownie do jej treści – stosunkiem zobowiązaniowym.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Gwoli przykładu, jeżeli umowa przewidywałaby używanie rzeczy i pobieranie korzyści z tego płynących, należałoby ją uznać za umowę dzierżawy czy użytkowania.

Zgoda na używanie rzeczy przez przechowawcę może zostać wyrażona przez składającego również doraźnie, tj. w czasie trwania umowy. Nie wymaga ona zachowania formy szczególnej, może być wyrażona przez każde zachowanie składającego ujawniające ją w sposób dostateczny.

Naruszenie zakazu używania rzeczy przez przechowawcę powoduje zaostrzenie jego odpowiedzialności w postaci ponoszenia odpowiedzialności także za przypadkową utratę bądź uszkodzenie rzeczy, które w przeciwnym razie nie nastąpiłoby.

Krzysztof Gładych

radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych

Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »