reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Wyższe odsetki ustawowe za opóźnienie w rozliczeniach między firmami od 2016 roku

Wyższe odsetki ustawowe za opóźnienie w rozliczeniach między firmami od 2016 roku

Odsetki za opóźnienie rozliczenia transakcji między firmami wzrosną, przy obecnych stopach procentowych, z 8 proc. do 9,5 proc. - taki będzie skutek projektu noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych oraz Kodeksu cywilnego, autorstwa Ministerstwa Gospodarki.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Z kolei odsetki w obrocie innym niż profesjonalny, czyli np. między osobami cywilnymi czy w relacjach konsumenckich, po zmianach wynosiłyby odpowiednio, przy obecnych stopach: odsetki kapitałowe – 5,5 proc., odsetki za opóźnienie – 7,5 proc. Obecnie odsetki ustawowe, naliczane na podstawie Kodeksu cywilnego, niezależnie od tego jaką pełnią funkcję, wynoszą 8 proc.

Zmiana w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych wynika z potrzeby dostosowania wysokości odsetek za opóźnienie w transakcjach w obrocie profesjonalnym do wymogów dyrektywy unijnej.

W celu utrzymania spójności systemowej w zakresie odsetek w obrocie cywilnoprawnym, w projekcie zaproponowano wprowadzenie jednego mechanizmu ich naliczania także w obrocie nieprofesjonalnym i w transakcjach z udziałem konsumentów. Mechanizm uwzględniający stopę referencyjną NBP planuje się zatem wprowadzić również w odniesieniu do odsetek ustawowych naliczanych na podstawie Kodeksu cywilnego.

Odsetki ustawowe, o których mowa w Kodeksie cywilnym, określane są obecnie przez Radę Ministrów w rozporządzeniu. Brak jednak w Kodeksie mechanizmu, na podstawie którego byłyby one naliczane.

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

"Brak ściśle sprecyzowanych przesłanek określania wysokości odsetek ustawowych sprawia, że co jakiś czas dochodzi do +zachwiania+ relacji (różnic w wysokości) zarówno między odsetkami ustawowymi a podatkowymi, oraz między odsetkami ustawowymi a maksymalnymi. Takie +zachwiania+ powodują każdorazowo konieczność zmiany rozporządzenia określającego wysokość odsetek ustawowych" - napisano w uzasadnieniu.

Ponieważ odsetki ustawowe w KC mogą być odsetkami kapitałowymi lub odsetkami za opóźnienie, MG proponuje wprowadzić zróżnicowanie w wysokości tych odsetek.

„Odsetki ustawowe za opóźnienie byłyby – z uwagi na ich funkcję +sankcyjną+ – wyższe, co wyraźnie zróżnicowałoby zachowanie zgodne z umową (korzystanie z kapitału), od naruszania umów (opóźnienia). Zmiana byłaby zatem wyraźnym sygnałem, że dla ustawodawcy istotny jest aspekt moralności płatniczej” – wskazało Ministerstwo Gospodarki.

Konsekwencją ww. zmiany byłoby również odpowiednie dostosowanie mechanizmu ustalania wysokości odsetek maksymalnych. Mechanizm ten oparty byłby także na stopie referencyjnej, zamiast – jak obecnie – na lombardowej. Proponuje się, by odsetki maksymalne – zarówno odsetki kapitałowe, jak i odsetki za opóźnienie – stanowiły dwukrotność wysokości odsetek ustawowych. Rozwiązanie to zapewni prostotę oraz odpowiednią równowagę między odsetkami ustawowymi a umownymi odsetkami maksymalnymi.

Aktywne druki i formularze

Resort gospodarki zaproponował, by zmiany weszły w życie 1 stycznia 2016 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych oraz ustawy - Kodeks cywilny

Propozycje Ministerstwa Gospodarki zamieszczono na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Na uwagi zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych resort gospodarki czeka do 11 maja 2015 r. (PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama