REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podpis elektroniczny pozwala założyć firmę przez internet

Podpis elektroniczny pozwala założyć firmę przez internet
Podpis elektroniczny pozwala założyć firmę przez internet

REKLAMA

REKLAMA

Dysponując Profilem Zaufanym na ePUAP lub podpisem elektronicznym weryfikowanym certyfikatem kwalifikowanym można zarejestrować firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.

E-podpisy nie tylko pomagają przedsiębiorcy załatwiać internetowo codzienne sprawy związane z prowadzeniem działalności. Umożliwiają one również samo wystartowanie z biznesem. Podłączamy się do sieci, podpisujemy wniosek CEIDG-1 Profilem Zaufany albo podpisem z certyfikatem i otwieramy jednoosobową działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu.

Autopromocja

W poprzednich publikacjach poświęconych cyklowi o e-administracji przybliżaliśmy przedsiębiorcom możliwości, jakie daje im e-podpis – płatny bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym kwalifikowanym certyfikatem lub bezpłatny Profil Zaufany. Dzięki nim przedsiębiorca kontaktuje się m.in. z urzędem miasta, z Urzędem Skarbowym, ZUS-em czy kontrahentami i klientami na odległość.

Podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem czy Profil Zaufany ePUAP - co wybrać?

Co więcej jednak, posiadając e-podpis można zostać przedsiębiorcą i to w pełni internetowo, czyli bez konieczności składania wizyty w urzędzie gminy czy jednostce ZUS-u.

Podpis Profilem Zaufanym na stronie CEIDG

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wystarczy podpisać Profilem Zaufanym lub elektronicznym podpisem weryfikowanym certyfikatem wypełniony wniosek CEIDG-1. Aby to zrobić, startujemy ze strony www.firma.gov.pl i koniecznie wybieramy pierwsze z trzech okienek, tj. „Załóż konto”. Ważne, aby nie zasugerować się poleceniem „Wypełnij wniosek przez Internet/Przygotuj wniosek” z trzeciego okienka, bo w ten sposób wypełnimy i wyślemy go przez internet całkowicie anonimowo, co oznacza konieczność fizycznego podpisania go w urzędzie gminy.

Jeszcze raz zatem – wybieramy „Złóż wniosek” i rejestrujemy się, czyli wskazujemy sposób potwierdzania tożsamości użytkownika, tj. któryś z e-podpisów. Klikamy „Dalej” i zostajemy przekierowani do platformy ePUAP. Tam zatwierdzamy operację i podajemy dane z wygenerowanego dla nas maila, a na koniec logujemy się do CEIDG. Można już przejść do wypełnienia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, tj. formularza CEIDG-1 – korzystając z kreatora lub nie.

Monitor Księgowego

Na tym etapie z pewnością pomoże instrukcja dostępna na stronie CEIDG – można ją pobrać w formacie pdf, wybierając polecenie „Więcej o formularzu” z trzeciego okienka „Przygotuj wniosek”. W zanadrzu musimy mieć przygotowane takie dane jak PESEL, adresy czy rodzaje planowanej działalności gospodarczej zgodnie z kodami PKD. Wypełniamy, sprawdzamy i podpisujemy Profilem Zaufanym lub elektronicznym podpisem weryfikowanym certyfikatem. Nasz wniosek wpływa jednocześnie do:

  • GUS-u w celu nadania lub weryfikacji REGONU,
  • urzędu skarbowego w celu nadania czy weryfikacji NIP-u,
  • ZUS-u/KRUS-s w celu zgłoszenia płatnika składek (ZFA),
  • Krajowego Rejestru Karnego, aby zweryfikować zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Finalizacja rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej trwa niecałe 24h. Na adres mailowy powinno dojść potwierdzenie.

Jak zarejestrować się na ePUAP i utworzyć Profil Zaufany

ePłatnik - rozliczenia z ZUS przez internet

Dodatkowa formalność z ZUS-em również przez internet

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku. Każdy przedsiębiorca jest płatnikiem własnych składek ZUS-owskich i sam musi się „zgłosić” do tych ubezpieczeń (czy też zgłosić swoich pracowników, zleceniobiorców). Tego zgłoszenia (ZUS ZUA czy ZUS ZZA) nie obejmuje wniosek CEIDG-1. Mimo tego, osobista wizyta osobista w okienku ZUS-u nie jest konieczna. Zgłoszenie to można wysłać pocztą tradycyjną lub elektronicznie, poprzez platformę PUE.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm


E-podpisem można też zatwierdzać zmiany w CEIDG

Podpisanie wniosku o wpis nowego przedsiębiorcy Profilem Zaufanym czy bezpiecznym elektronicznym podpisem weryfikowanym ważnym kwalifikowanym certyfikatem to nie wszystko. E-podpisu przedsiębiorca użyje również, jeśli będzie aktualizował formularz CEIDG-1, np. z powodu zmiany czy skreślenia wpisu w rejestrze REGON, zmiany adresu zamieszkania, zmiany nazwiska czy zgłoszenia zawieszenia bądź likwidacji działalności.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA