reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Możliwość zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej jest jednym z praw przysługujących przedsiębiorcy. Zawieszenie działalności pozwala na zredukowanie stałego finansowego obciążenia firmy, wstrzymując przede wszystkim konieczność odprowadzania składek ZUS.

Każde przedsiębiorstwo bez względu na to czy generuje przychód czy nie, stale generuje koszty. Jeśli biznes „nie idzie”, przedsiębiorcy decydują się zawiesić działalność. Prawo do zawieszenia działalności gospodarczej nie jest zarezerwowane dla wszystkich podatników. Nie mogą z niego skorzystać m.in. przedsiębiorcy zatrudniający pracowników.

Co do zasady przedsiębiorca podlega obowiązkowi comiesięcznego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. I to niezależnie od wysokości osiąganego przychodu, tj. nawet przedsiębiorcy z biznesem przynoszącym straty muszą przelewać ZUS-owi pieniądze. Natomiast zawieszenie wykonywania działalności powoduje ustanie tego obowiązku – od dnia, w którym rozpocznie się zawieszenie, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia biznesu. Podczas zawieszenia zatem nie trzeba ani opłacać ZUS-u, ani składać żadnych dokumentów rozliczeniowych.

Do kilkudziesięciu tysięcy złotych oszczędności

Oszczędność z tytułu zawieszenia działalności może trwać od 30 dni do 24 miesięcy. Przyjmując stałą inflację oraz stałą wysokość składek ZUS-owskich można policzyć, że za maksymalny okres zawieszenia biznesu u przedsiębiorcy w kieszeni zostanie przez 2 lata 26916,48 zł [1121,52 (z uwzględnieniem składki na FP) x 24] z tytułu składek społecznych oraz 6934,80 zł (2889,95 x 24) z tytułu składki zdrowotnej.

Własna firma i umowa o pracę – składki ZUS

Okres zawieszenia firmy zaczyna biec od momentu wskazanego we wniosku o zawieszenie, lecz nie później niż od dnia złożenia wniosku.

Przestój nie zawsze się opłaci

Z jednej strony oszczędności, z drugiej spisanie na straty być może kontaktów biznesowych, utrata zamówień, czyli jednym słowem zastrzeżony brak możliwości osiągania przychodów.

Polecamy: Sprzedaż nieruchomości firmowej - rozliczenie podatkowe i ewidencja

ZUS poważnie podchodzi do kwestii odciętych wpływów z tytułu zawieszenia działalności. Stąd skrupulatnie sprawdza wszystkie warunki. Warto pamiętać, że organ rentowy nie uzna za prawidłowy okres zawieszenia krótszy niż 30 dni. Niedopilnowanie minimalnego wymaganego okresu zawieszenia to pierwsza sytuacja, w której przedsiębiorca na zawieszeniu nie zyska.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama