Uproszczenie procedur sprostowania i wykreślenia wpisu w CEIDG
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W dniu 19 maja 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1893), na podstawie której znowelizowano m.in. ustawę z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584, z późn. zm.) (dalej „nowelizacja”).
Nowelizacja zakłada możliwość rezygnacji z wpisu w CEIDG przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej. W myśl nowej regulacji osoba, która nie podjęła jeszcze działalności gospodarczej, pomimo wpisania do CEIDG, będzie miała możliwość złożenia wniosku o wpis informacji o niepodjęciu działalności gospodarczej. Wniosek taki powinna złożyć najpóźniej do końca upływu dnia poprzedzającego wskazaną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Mechanizm ten, zgodnie z założeniem, ma doprowadzić do tego, aby osoba, która nie jest przedsiębiorcą nie widniała w CEIDG, czyli rejestrze przedsiębiorców. Powyższe rozwiązanie powinno sprawić, że wpisy w CEIDG w sposób bardziej klarowny będą odzwierciedlały stan rzeczywisty.
Zmiany w CEIDG 2016 – niezbędny tytuł prawny do nieruchomości
Nowa regulacja umożliwiła również rozszerzenie danych kontaktowych w istniejącym już wpisie. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami wpisowi do CEIDG podlegał adres poczty elektronicznej przedsiębiorcy oraz jego strony internetowej, o ile dane te zostały zgłoszone we wniosku o wpis. Po nowelizacji katalog ten został rozszerzony o możliwość wskazania przez przedsiębiorcę numeru telefonu. Podkreślić należy, że katalog ten jest otwarty, więc przedsiębiorca może podać również inne dane kontaktowe. Przedsiębiorca sam zdecyduje, które dane ujawni we wpisie, w tym czy chce aby numer telefonu był w nim widoczny, czy też służył wyłącznie do kontaktu z urzędem.
Ponadto uproszczono procedurę sprostowania wpisu, który jest niezgodny z treścią złożonego przez przedsiębiorcę wniosku. Dotyczy to także przedsiębiorcy wykreślonego z CEIDG.
Wprowadzono szereg zmian związanych z procedurą dokonywania wpisu do CEIDG. Wśród nich wyróżnić należy m.in. ograniczenie zakresu danych podawanych przez przedsiębiorcę we wniosku o zmianę wpisu w CEIDG w sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej oraz uzyskanie przez pełnomocnika prawa do złożenia w postaci papierowej wniosku o wpis do CEIDG.
Dodatkowo nowelizacja doprecyzowała pojęcie „niepoprawności wniosku” poprzez dopisanie kolejnej przesłanki w postaci niezgodności danych z przepisami prawa. W konsekwencji wniosek jest niepoprawny, jeżeli nie zawiera danych wpisowych lub zawiera dane wpisowe, ale niezgodne z przepisami prawa. Jego niepoprawność stwierdza się również jeśli jest niepodpisany lub złożony przez osobę do tego nieuprawnioną. Ponadto nie może dotyczyć działalności nieobjętej przepisami ustawy, lub osoby wpisanej już do CEIDG. O niepoprawności ww. wniosku decyduje również złożenie go przez osobę, wobec której prawomocnie orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
Dodano również regulację, na podstawie której doręczanie pism przez ministra właściwego do spraw gospodarki, następuje wyłącznie na adres do doręczeń podany we wpisie przedsiębiorcy w CEIDG. Jeżeli przedsiębiorca nie dokona zmiany wpisu w przypadku zmiany adresu do doręczeń (np. w sytuacji, gdy sprzedał mieszkanie), doręczenie pisma pod dotychczas wskazany adres wywołuje skutek prawny.
Podkreślić warto, że w sytuacji kiedy działalność firmy jest zawieszona i przedsiębiorca nie zdąży złożyć wniosku o wznowienie jej wykonywania przed upływem 24 miesięcy, zostanie automatycznie wykreślony z CEIDG. Podobnie automatycznie wykreślenie będzie także miało miejsce w sytuacji, kiedy w CEIDG zgłoszono informację o prawomocnym orzeczeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Nastąpi ono również po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego informacji o zgonie przedsiębiorcy.
Ważną zmianą jest dodanie nowej przesłanki do wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Może ono nastąpić po uprzednim wezwaniu przedsiębiorcy do samodzielnej zmiany wpisu. Zgodnie z nowelizacją, wykreślenie będzie miało miejsce w przypadku braku tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie do CEIDG. Co więcej, wykreśleniu podlegać będą wpisy przedsiębiorców, które w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji, nie zostaną uzupełnione o nr PESEL. Nie dotyczy to wpisów cudzoziemców.
Zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej
Zgodnie z założeniem, nowelizacja powinna ograniczyć liczbę postępowań administracyjnych związanych ze sprostowaniem lub wykreślaniem wpisu poprzez wprowadzenie automatycznego wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG. Warto zauważyć, że wykreślenie odbywa się odtąd w ramach czynności materialno-technicznej, nie zaś w trybie decyzji administracyjnej. Oznacza to, że nie będzie m.in. możliwości złożenia odwołania od tej czynności.
Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat