Działalność nierejestrowa - opodatkowanie PIT, zwolnienie z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz niektóre inne ustawy z pakietu "Konstytucji Biznesu", której projekt został opublikowany 28 lutego 2017 roku zakłada, że ustawa Prawo przedsiębiorców wraz z ustawą o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym, powinna wejść w życie z dniem 1 września 2017 r.
REKLAMA
Zaś ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.
Ustawa Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz niektóre inne ustawy z pakietu "Konstytucji Biznesu" zawierać będzie także pewne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku od towarów i usług w związku z wprowadzeniem tzw. działalności nierejestrowej.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Przepis art. 5 ust. 1 Prawa przedsiębiorców przewiduje wprowadzenie nowej konstrukcji prawnej, tj. tzw.„działalności nierejestrowej”, która zakłada, że jeśli działalność wykonywana jest przez osobę fizyczną, która nie jest ujawniona w CEIDG, a przychód z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, to działalność taka nie jest uznawana za działalność gospodarczą.
Projektodawca, tj. Minister Rozwoju i Finansów zakłada, że rozwiązanie takie ma stymulować polską przedsiębiorczość i ograniczać obowiązki publicznoprawne osób, które ją prowadzą. Konieczna jest jednocześnie regulacja gwarantująca, że działalność nierejestrowa nie doprowadzi do rozrostu tzw. „szarej strefy” oraz działań jedynie pozornie zgodnych z prawem.
Dlatego też projekt przepisuje wprowadzenie odpowiednich zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) oraz w ustawie o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT).
W ustawie o PIT ma zostać zapisane, że przychody osiągane z działalności nierejestrowej są przychodami z tzw. innych źródeł, a w konsekwencji podlegają opodatkowaniu PIT.
Natomiast w ustawie o VAT wprowadzona ma zostać zasada, zgodnie z którą na potrzeby VAT działalność nierejestrowa uznawana jest za działalność gospodarczą, a osoba ją prowadząca – za podatnika, o ile spełnia warunki określone tą ustawą.
Jednak ze względu jednak na przepis art. 113 ustawy o VAT, prowadzący działalność tego typu zwolniony będzie od podatku VAT.
Stąd na mocy art. 109 ust. 1 ustawy o VAT będzie jedynie zobowiązany prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży za dany dzień.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat