| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Działalność nierejestrowa - opodatkowanie PIT, zwolnienie z VAT

Działalność nierejestrowa - opodatkowanie PIT, zwolnienie z VAT

Od 1 września 2017 roku Prawo przedsiębiorców ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Nowa ustawa ma wprowadzić tzw. „działalność nierejestrową”, a osoba prowadząca taką działalność będzie zwolniona z VAT z uwagi na niskie przychody. Natomiast przychody osiągane z działalności nierejestrowej będą przychodami z tzw. innych źródeł, a w konsekwencji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Ustawa Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz niektóre inne ustawy z pakietu "Konstytucji Biznesu", której projekt został opublikowany 28 lutego 2017 roku zakłada, że ustawa Prawo przedsiębiorców wraz z ustawą o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym, powinna wejść w życie z dniem 1 września 2017 r.

Zaś ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.

Ustawa Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz niektóre inne ustawy z pakietu "Konstytucji Biznesu" zawierać będzie także pewne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku od towarów i usług w związku z wprowadzeniem tzw. działalności nierejestrowej.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Przepis art. 5 ust. 1 Prawa przedsiębiorców przewiduje wprowadzenie nowej konstrukcji prawnej, tj. tzw.„działalności nierejestrowej”, która zakłada, że jeśli działalność wykonywana jest przez osobę fizyczną, która nie jest ujawniona w CEIDG, a przychód z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, to działalność taka nie jest uznawana za działalność gospodarczą.

Projektodawca, tj. Minister Rozwoju i Finansów zakłada, że rozwiązanie takie ma stymulować polską przedsiębiorczość i ograniczać obowiązki publicznoprawne osób, które ją prowadzą. Konieczna jest jednocześnie regulacja gwarantująca, że działalność nierejestrowa nie doprowadzi do rozrostu tzw. „szarej strefy” oraz działań jedynie pozornie zgodnych z prawem.

Dlatego też projekt przepisuje wprowadzenie odpowiednich zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) oraz w ustawie o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT).

W ustawie o PIT ma zostać zapisane, że przychody osiągane z działalności nierejestrowej są przychodami z tzw. innych źródeł, a w konsekwencji podlegają opodatkowaniu PIT.

Natomiast w ustawie o VAT wprowadzona ma zostać zasada, zgodnie z którą na potrzeby VAT działalność nierejestrowa uznawana jest za działalność gospodarczą, a osoba ją prowadząca – za podatnika, o ile spełnia warunki określone tą ustawą.

Jednak ze względu jednak na przepis art. 113 ustawy o VAT, prowadzący działalność tego typu zwolniony będzie od podatku VAT.

Stąd na mocy art. 109 ust. 1 ustawy o VAT będzie jedynie zobowiązany prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży za dany dzień.

Projekt ustawy - Prawo przedsiębiorców

Projekt ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz niektóre inne ustawy z pakietu "Konstytucji Biznesu"

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »