REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt tylko do 150 tys. euro przychodu

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Lekarz opłacający ryczałt ewidencjonowany traci prawo do opodatkowania w tej formie już od następnego miesiąca po miesiącu, w którym przekroczy limit przychodów w wysokości 150 tys. euro.

Przedsiębiorcy uzyskujący przychody ze świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia mogą zdecydować się na opodatkowanie uzyskiwanych zarobków ryczałtem ewidencjonowanym. Warunkiem takiego sposobu opodatkowania jest jednak świadczenie usług lekarskich w ramach wolnego zawodu.

Autopromocja

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, który wymienia m.in. usługi w zakresie ochrony zdrowia. Wyłączenie to nie dotyczy jednak działalności świadczonej w ramach wolnych zawodów. Ustawa o podatku zryczałtowanym przez pojęcie wolny zawód rozumie m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy i lekarzy stomatologów. Lekarz może opodatkować uzyskiwane przychody ryczałtem jeżeli nie wykonuje działalności na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie działalności.

W ustawie jest również zastrzeżenie, zgodnie z którym za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu. Rozliczenie z fiskusem w sposób zryczałtowany będzie zatem możliwe, jeżeli wszystkie uzyskiwane przez lekarza przychody są uzyskiwane z działalności świadczonej w ramach wolnego zawodu.

Lekarz, który decyduje się na opłacanie ryczałtu ewidencjonowanego, musi pamiętać o ryzyku jego utraty w trakcie roku podatkowego. Przypomnijmy, że opodatkowanie w formie ryczałtu mogą wybrać przedsiębiorcy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z prowadzonej działalności w wysokości nieprzekraczającej 150 tys. euro. Kwotę tę przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP z dnia 1 października poprzedzającego rok podatkowy.

Wspomniany limit obowiązuje od 1 stycznia 2008 r. Poprzednio wynosił on 250 tys. euro. Z 1 stycznia 2008 r. zmieniły się także zasady utraty prawa do ryczałtu. Obecnie regulacje ustawy o podatku zryczałtowanym przewidują, że podatnicy, którzy przekraczają limit przychodów, tracą prawo do ryczałtu już od następnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychód wyższy niż 150 tys. euro. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2007 roku, prawo do ryczałtu traciło się dopiero od następnego roku podatkowego następującego po roku, w którym próg przychodów został przekroczony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla podatnika obecne przepisy oznaczają konieczność zmiany w trakcie roku zasad opodatkowania oraz ewidencjonowania przychodów z działalności. Lekarz, który przekroczy limit przychodów w wysokości 150 tys. euro, musi przejść na zasady ogólne opodatkowania już od następnego miesiąca. Jednocześnie zobowiązany jest do zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W przypadku opłacania ryczałtu podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg, a jedynie prowadzenia ewidencji przychodów.

Przypomnijmy, że lekarz, który chce skorzystać z opodatkowania zryczałtowanego, jest zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym pisemnego oświadczenia o wyborze ryczałtu. Podatnicy już prowadzący działalność gospodarczą składają takie oświadczenie do 20 stycznia roku podatkowego. Natomiast podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego składają oświadczenie do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, nie później jednak niż w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu.

OBOWIĄZKI LEKARZA OPŁACAJĄCEGO RYCZAŁT

Przedsiębiorcy korzystający z opodatkowania zryczałtowanego są zobowiązani do:

• prowadzenia odrębnie za każdy rok ewidencji przychodów

• prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

• posiadania i przechowywania dowodów zakupu towarów

• prowadzenia ewidencji wyposażenia

• sporządzania spisu z natury

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA