REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność nierejestrowana (nierejestrowa) czyli firma na próbę

Działalność nierejestrowana (nierejestrowa) czyli firma na próbę
Działalność nierejestrowana (nierejestrowa) czyli firma na próbę

REKLAMA

REKLAMA

Rosnące zainteresowanie Polaków gig economy, czyli pracą w oparciu o umowy krótkoterminowe i kontrakty, nie słabnie. Przed chętnymi do rozpoczęcia pracy na własną rękę nowe możliwości otwiera teraz Konstytucja Biznesu, wchodząca w życie 30 kwietnia 2018 r. Będzie można spróbować swoich sił jako przedsiębiorcy bez konieczności rejestracji firmy, w ramach tzw. działalności nierejestrowanej (zwanej też działalnością "nierejestrową").

Być może giggersi, pracujący elastycznie na kilku umowach, będą pierwszą grupą, która skorzysta na zapisach nowej ustawy Prawo przedsiębiorców, która wchodzi w życie 30 kwietnia br. w ramach Konstytucji Biznesu. Społeczność giggersów tworzą głównie millenialsi, którzy „wyposażeni” w dobre wykształcenie, przeważnie biegle władający językami obcymi i przede wszystkim świetnie poruszający się w świecie cyfrowych technologii, z większą odwagą podejmują wyzwania zawodowe. Nie przeraża ich cyfrowy świat, warunkujący rozwój zjawiska określanego mianem gig economy. Są to m.in. freelancerzy, niezależni konsultanci czy osoby, które na podstawie umów kontraktowych realizują prace projektowe w kilku firmach jednocześnie. Co Konstytucja Biznesu oferuje giggersom? Przede wszystkim możliwość prowadzenia drobnej działalności bez konieczności wpisywania jej do rejestru przedsiębiorców. Oczywiście na określonych warunkach.

REKLAMA

Autopromocja

Wprowadzany właśnie „okres próbny” ma swoje plusy, ponieważ  Konstytucja Biznesu mówi jasno: zanim zostaniesz pełnoprawnym przedsiębiorcą, co wiąże się przecież z ponoszonymi kosztami i ryzykiem, sprawdź się. Wykorzystaj kilka miesięcy na to, by przetestować, jak sprawnie pozyskujesz i realizujesz zlecenia i projekty, a następnie podejmij decyzję, czy to droga dla Ciebie – komentuje Anna Flaga-Błaszczyk z Fundacji Tax Care, na co dzień zaangażowana w działania wspierające przedsiębiorczość w Polsce.

Ustawa z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców:

Art. 5. 1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. …), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

2. Osoba wykonująca działalność, o której mowa w ust. 1, może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku.

3. Jeżeli przychód należny z działalności, o której mowa w ust. 1, przekroczył w danym miesiącu wysokość określoną w ust. 1, działalność ta staje się działalnością gospodarczą począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.

4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, osoba wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.

5. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej.

6. Przez przychód należny, o którym mowa w ust. 1, rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

 

Firma bez rejestracji tylko przy drobnych zarobkach

Tak zwana działalność nierejestrowana nie sprawdzi się jednak w każdym przypadku. Tym, o czym aspirujący przedsiębiorca musi pamiętać, są limity uzyskiwanych przychodów. Zgodnie z ustawą przychód z nieewidencjonowanej działalności nie może przekroczyć w żadnym miesiącu połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jego obowiązująca stawka w 2018 r. to 2100 zł brutto, czyli w przypadku działalności nierejestrowanej mówimy o 1050 zł przychodu brutto. W dodatku chodzi o przychód należny, czyli także ten fizycznie nieotrzymany. W sytuacji, gdy limit zostanie przekroczony, trzeba będzie zarejestrować firmę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konstytucja Biznesu otwiera furtkę na relatywnie niewielkie dochody z działalności nierejestrowanej, ale na początku można ją wykorzystywać po prostu do tego, żeby dorobić, zanim całkowicie przejdzie się „na swoje” – mówi Anna Flaga-Błaszczyk.

Przykładowo korepetytor czy początkujący producent sprzedający online własne wyroby może potraktować działalność nierejestrowaną jako próbę własnych sił. Co ważne, ten typ działalności nie wiąże się z obowiązkiem związanym z JPK_VAT.

Mimo że fiskus nie kontroluje działalności nierejestrowanej, na początkującym przedsiębiorcy ciąży obowiązek rozliczania się z tego typu zarobku w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Przychody stanowią zarobek z innych źródeł – dodaje Anna Flaga Błaszczyk z Fundacji Tax Care. Brak rejestracji firmy nie zwalnia osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną z odpowiedzialności w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Przykładowo w przypadku dorabiania na prowadzeniu sprzedaży online warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak prawo nabywcy do zwrotu i reklamacji.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Działalność na próbę

Nawet te kilkaset złotych uzyskanych z pierwszych zleceń pozwoli ocenić sytuację i podjąć decyzję, czy dalsza praca „na swoim” ma szansę rozwinąć się w pełnowymiarową działalność gospodarczą. Według nas, wprowadzane zmiany mogą przyczynić się do dalszego rozwoju gospodarki fuch w Polsce. – dodaje Anna Flaga-Błaszczyk. Jej zdaniem, rynek umów i kontraktów krótkoterminowych kwitnie, ponieważ ten sposób zarabiania na życie wiąże się z bardzo cenioną przez giggersów elastycznością. Strach przed rezygnacją z etatu maleje, dlatego mamy do czynienia z coraz większą liczbą osób fizycznych rozglądających się za alternatywnymi sposobami zarobkowania. Każdy, kto nie prowadził w okresie ostatnich 5 lat działalności gospodarczej, może spróbować swoich sił, korzystając z działalności nierejestrowanej.

 

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA