REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT w Polsce dla cudzoziemców - najważniejsze zasady

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
PIT w Polsce dla cudzoziemców - najważniejsze zasady
PIT w Polsce dla cudzoziemców - najważniejsze zasady

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób z zagranicy znajduje zatrudnienie w Polsce. Są to przede wszystkim sąsiedzi zza wschodniej granicy, których do Polski kierują względy polityczne oraz ekonomiczne. Będąc obywatelem innego kraju niż kraj pracy, np. Ukrainy należy pamiętać, że osoba taka podlega przepisom podatkowym nie tylko kraju pochodzenia (czy obywatelstwa), ale również kraju w którym uzyskuje przychody. Pracując w Polsce należy więc zawsze zweryfikować swoje obowiązki prawnopodatkowe wobec polskich organów podatkowych. Odpowiednio, pracodawcy zatrudniający cudzoziemców powinni stosować przepisy polskie oraz uczulić swoich pracowników na kwestie regulacji zagranicznych oraz międzynarodowych.

Rodzaje zobowiązań podatkowych

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, w Polsce mamy do czynienia z dwoma podstawowymi rodzajami obowiązków podatkowych. Są to z zasady:

Autopromocja
  • nieograniczony obowiązek podatkowy – dotyczy osób fizycznych, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Obowiązek ten dotyczyć będzie wszelkich przychodów bez względu na źródło ich pochodzenia (czy w kraju czy za granicą);
  • ograniczony obowiązek podatkowy – dotyczy osób fizycznych, które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Na jego podstawie opodatkowaniu w Polsce, będą podlegały dochody osiągane w kraju.

Uwaga praktyczna:

W tym  miejscu zauważyć należy, że miejsce zamieszkania na terytorium Polski jest określeniem prawnym. Co za tym idzie nie zawsze pokrywać się będzie z potocznym znaczeniem i rozumieniem zamieszkiwania w danym miejscu. Aby prawidłowo zakwalifikować osobę do odpowiedniego obowiązku podatkowego, należy rozważyć kwestie tak zwanej rezydencji podatkowej.

Rezydencja podatkowa i jej skutki

Dla określenia rodzaju obowiązków podatkowych, fundamentalne znaczenie ma wskazanie miejsca rezydencji podatkowej. W uproszczeniu - rezydencja to określenie miejsca zamieszkania danej osoby, oraz głównego kraju wobec, którego należy regulować zobowiązania podatkowe.

Za osobę, która posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski, należy według ustawodawcy uznać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osobę fizyczną, która przebywa na terytorium Polski dłużej niż połowę roku – czyli dłużej niż 183 dni w roku podatkowym;
  • osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski swoje centrum życiowe – czyli ośrodek interesów życiowych.

O ile pierwsze kryterium wydaje się proste do zweryfikowania, drugie przynosi więcej kłopotów. Nie ma jednoznacznej definicji prawnej określającej, czym jest ośrodek interesów życiowych. Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą polskich sądów powszechnych, ocenę miejsca zamieszkania przeprowadza się poprzez analizę koncentracji centrum, zarówno zawodowych jak i życiowych interesów, a także uwzględnia się związki zawodowe, ekonomiczne i osobiste, a nawet więzi rodzinne, towarzyskie oraz działalność zawodową, polityczną, kulturalną i inną.

Uwaga praktyczna:

W celu potwierdzenia posiadania rezydencji podatkowej można uzyskać specjalny dokument – Certyfikat Rezydencji Podatkowej. O jego wydanie może ubiegać się każda osoba, bez względu na pochodzenie, jeżeli spełnia kryteria ustawowe. Certyfikat ułatwia możliwość korzystania z zasad unikania podwójnego opodatkowania.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Podwójne opodatkowanie i sposoby jej unikania

Jak widać z powyższych rozważań, w przypadku pracy w różnych krajach lub po prostu mieszkania w innym kraju niż ojczysty, może dojść do sytuacji, że jedna osoba będzie zobowiązana do odprowadzania podatków wobec organów skarbowych różnych krajów. Podwójne opodatkowanie może powodować więc dwukrotne zapłacenie podatku przez tą samą osobę, z tytułu tego samego przedmiotu opodatkowania.  W XXI wieku, gdzie coraz więcej osób podróżuje, ustawodawcy większości państw przewidzieli takie sytuacje. W chwili obecnej nie ma jednego, generalnego uregulowania wiążącego wszystkie państwa, jednak funkcjonują specjalne porozumienia międzynarodowe ustalające zasady tak zwanego unikania podwójnego opodatkowania. Z założenia pozwalają na rozliczanie i odprowadzanie podatków do organów podatkowych miejsca rezydencji podatkowej. W każdym przypadku warto więc sprawdzić aktualne zasady, kształtujące współpracę Polski z konkretnym krajem.

Przykład praktyczny:

Pani Tatiana Kostiuk ma obywatelstwo ukraińskie, przeprowadziła się do Polski na stałe i pracuje w polskiej firmie, w ramach umowy o prace. Czy Pani Tatiana jako Ukrainka musi odprowadzać podatki w Polsce?

Tak. Pani Tatiana ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce, pracuje w ramach umowy o pracę. Będzie więc miała obowiązek podatkowy wobec Polskich organów podatkowych. Polska firma powinna w ramach umowy o prace odprowadzać zaliczki tak samo, jak za pracownika Polskiego, a do końca lutego wystawić Pani Tatianie PIT-11. Jest to dokument, na podstawie którego Pani Tatiana rozliczy własny PIT (np. PIT-37).

Jak widać w powyższym przykładzie, rozliczanie osób zagranicznych z podatku w Polsce, zależy przede wszystkim od dwóch głównych czynników:

  • posiadania statusu rezydenta (miejsca zamieszkania),
  • rodzaju umowy na podstawie której rozliczane są podatki.

Podsumowanie i rekomendacje

Każda osoba osiągająca jakiekolwiek przychody na terenie Polski lub tutaj zamieszkująca, powinna zweryfikować swoje obowiązki wobec polskich oraz zagranicznych organów podatkowych. Należy sprawdzić, czy podatnik ma obowiązek odprowadzania podatków, ale również jakie wiążą go obowiązki zeznaniowe, na jakich formularzach i kiedy należy je złożyć. W przypadku planowanych wyjazdów, trzeba przygotować oraz złożyć dokumenty odpowiednio wcześniej. W takim przypadku rozwiązaniem dla osób często podróżujących, mogą być nowoczesne systemy e-administracji, pozwalające na złożenie np. PIT’ów za pomocą elektronicznych e-deklaracji przez Internet. W każdym wypadku jednak, przed wyjazdem należy upewnić się, czy mamy możliwość odpowiedniego złożenia takiego dokumentu (w szczególności podpisania go w sposób elektroniczny). Dla podmiotu zatrudniającego cudzoziemca, rekomendowanym rozwiązaniem jest najpierw zweryfikowanie: rodzaju współpracy – umowa o pracę lub stosunek cywilnoprawny, a następnie: posiadania lub nie statusu rezydenta danej osoby.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA