REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny połączeń telefonicznych w UE 2019 - od 15 maja taniej

Ceny połączeń telefonicznych w UE 2019 - od 15 maja taniej
Ceny połączeń telefonicznych w UE 2019 - od 15 maja taniej
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 maja 2019 r. obowiązują nowe (niższe) maksymalne stawki za międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS w obrębie UE. Osoby dzwoniące ze swojego kraju do innego państwa UE zapłacą maksymalnie 19 eurocentów plus VAT za minutę (czyli maksymalnie 1 złoty brutto za minutę połączenia) i 6 eurocentów plus VAT za wiadomość SMS (tj. maksymalnie 31 groszy brutto za wysłaną wiadomość SMS).

Według obecnych kursów można przeliczyć te kwoty odpowiednio na 82 grosze (+VAT) i 26 groszy (+VAT). Cena nie uwzględnia podatku, którego wysokość zależy od stawek w kraju, z którego dzwonimy lub wysyłamy wiadomość; stawki VAT w państwach członkowskich UE mieszczą się w przedziale od 17 do 27 proc.

REKLAMA

Autopromocja

"Maksymalne stawki za rozmowy w obrębie UE stanowią namacalny przykład wpływu jednolitego rynku cyfrowego na codzienne życie mieszkańców Unii. Budowa jednolitego rynku cyfrowego doprowadziła do powstania 35 nowych praw i swobód cyfrowych. Ogółem te nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji pomogą Unii zaspokoić rosnące potrzeby Europejczyków w zakresie łączności i zwiększą konkurencyjność UE" - powiedział wiceprzewodniczący KE do spraw jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

Marija Gabriel, komisarz UE do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, oświadczyła: "Po zniesieniu opłat roamingowych w czerwcu 2017 roku Unia wprowadziła regulacje przeciwko wygórowanym opłatom za połączenia międzynarodowe. Dzięki nim Bruksela może ustalać nowe maksymalne stawki za rozmowy międzynarodowe i wiadomości SMS w obrębie UE. Ma to obronić Europejczyków przez wysokimi rachunkami za połączenia telefoniczne realizowane w obrębie Europy".

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nowe przepisy dotyczące rozmów międzynarodowych są rozwiązaniem problemu znacznych różnic cenowych, które dotychczas odnotowywano między poszczególnymi państwami członkowskimi. Średnio standardowa cena wewnątrzunijnego połączenia do sieci stacjonarnej lub komórkowej była trzy razy wyższa niż standardowa cena krajowego połączenia, a standardowa cena wewnątrzunijnej wiadomości SMS ponad dwa razy wyższa niż wiadomości krajowej. W niektórych przypadkach standardowa cena połączenia wewnątrzunijnego może być nawet dziesięć razy wyższa od standardowej ceny połączeń krajowych.

Z aktualnego badania Eurobarometru dotyczącego połączeń międzynarodowych wynika, że 42 proc. respondentów kontaktowało się w ciągu ostatniego miesiąca z osobą w innym kraju UE. 26 proc. respondentów stwierdziło, że korzysta w tym celu z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub SMS.

Operatorzy telekomunikacyjni w całej UE mają obowiązek poinformować konsumentów o nowych stawkach maksymalnych. Zaczną one obowiązywać we wszystkich 28 krajach UE od środy, a wkrótce potem także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.

Stawki maksymalne dotyczą wyłącznie klientów indywidualnych. Klienci biznesowi nie są objęci tą formą regulacji cen, gdyż wielu operatorów proponuje odrębne, specjalne oferty przeznaczone dla tej grupy użytkowników.

Limity cenowe nie mają zastosowania do pakietów lub abonamentów oferowanych za stałą cenę i obejmujących określoną liczbę międzynarodowych rozmów lub SMS-ów w UE.

Klienci, którzy stwierdzą, że ich pakiet bądź abonament przestanie się opłacać po wejściu w życie nowych limitów cenowych, mogą zawsze zrezygnować z pakietu i przejść na zwykłą taryfę minutową dla połączeń głosowych i SMS-ów w obrębie UE.

W wyjątkowych okolicznościach krajowe organy regulacyjne odpowiadające za komunikację elektroniczną mogą przyznać operatorowi odstępstwo od regulacji cenowych. Odstępstwo takie ma charakter wyjątkowy i dotyczy operatorów, którzy specjalizują się w połączeniach międzynarodowych lub mają bardzo niską marżę zysku na cenach krajowych. Krajowy organ regulacyjny odpowiedzialny za telekomunikację powinien dysponować wykazem operatorów, którym można przyznać takie odstępstwo. (PAP)

luo/ mobr/ ap/

UKE: maksymalnie 1 złoty brutto za minutę połączenia oraz 31 groszy brutto za wysłaną wiadomość SMS do krajów UE

Niższe ceny za połączenia międzynarodowe oraz SMS-y z Polski do krajów Unii Europejskiej obowiązują od 15 maja 2019 r. - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej w komunikacie.

Za połączenia międzynarodowe oraz SMS-y wykonywane przez konsumentów na numery z krajów Unii Europejskiej nie mogą być od tego dnia wyższe niż 1 złoty brutto za minutę połączenia oraz 31 groszy brutto za wysłaną wiadomość SMS, podał UKE.

Maksymalne stawki obejmują ceny usług w sieciach komórkowych i stacjonarnych, które są rozliczane za jednostkę np. za minutę połączenia lub za wysłanego SMS-a. Zmiany nie dotyczą cen pakietów obejmujących usługi połączeń międzynarodowych oraz SMS na numery z krajów Unii.

W przypadku połączeń międzynarodowych i SMS-ów do pozostałych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego tj. Norwegii, Islandii oraz Lichtensteinu, przepisy dotyczące maksymalnych stawek znajdą zastosowanie, gdy zostaną wdrożone odpowiednie regulacje dot. tych krajów.

Ceny za połączenia międzynarodowe oraz SMS-y na numery z krajów Unii Europejskiej przekraczające ceny maksymalne powinny być automatycznie obniżone w przypadku wszystkich konsumentów, chyba że:

- konsument, korzysta z taryfy alternatywnej 15 maja 2019 r. i zdecyduje się na pozostanie na takiej taryfie informując o tym dostawcę do 15 lipca 2019 r. albo

- konsument zawierając umowę po 14 maja 2019 r. wyraźnie zdecydował się skorzystać taryfy alternatywnej.

Taryfa alternatywna obok międzynarodowych połączeń i SMS-ów na numery w Unii obejmuje również usługi realizowane do krajów spoza Unii.

Konsumenci korzystający z połączeń międzynarodowych oraz SMS-ów na numery z krajów Unii, w ramach wykupionych pakietów, powinni mieć możliwość dalszego korzystania z usług w ramach tych pakietów.

Jak informuje UKE, wprowadzone maksymalne ceny obejmują wyłącznie usługi międzynarodowych połączeń oraz wiadomości SMS, tj. usług, z których korzystamy będąc w Polsce kontaktując się z użytkownikiem, który posługuje się zagranicznym numerem i nie dotyczą usług realizowanych w roamingu.

Połączenia głosowe i SMS-y wykonywane w trakcie pobytu w innym kraju Unii realizowane są w roamingu. Korzystanie z usług, w trakcie okresowych podróży do krajów UE, np. podczas wakacji, powinno odbywać się na takich samych zasadach jak w przypadku usług realizowanych w kraju, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Szczegółowe informacje dotyczące korzystania z usług w roamingu znajdują się na stronie Centrum Informacji Konsumenckiej UKE. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ je/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA