REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tysiąc zielonych projektów na ożywienie Europy o wartości 200 miliardów euro

 EY
Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.
Tysiąc zielonych projektów na ożywienie Europy
Tysiąc zielonych projektów na ożywienie Europy

REKLAMA

REKLAMA

EY przygotował raport “A Green Covid-19 Recovery and Resilience Plan for Europe”, czyli listę 1000 gotowych do wdrożenia ekologicznych projektów o łącznej wartości dwustu miliardów euro. Te zielone projekty mają stworzyć w Europie ponad dwa miliony nowych miejsc pracy. Na liście jest też kilka projektów z Polski, które mogą się przyczynić do powstania czterdziestu tysięcy nowych miejsc pracy.

Z raportu EY wynika, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej bardzo dobrze radzą sobie z identyfikacją ekologicznego potencjału. Chorwacja i Słowacja mają jedne z najwyższych wskaźników zielonych projektów w przeliczeniu na mieszkańca. Wyprzedziły pod tym względem Francję i Niemcy. Prym wiodą Szwecja, Cypr, Estonia i Czechy. Wśród pięćdziesięciu kluczowych inicjatyw zostały wyróżnione projekty z Polski. Dzięki ich realizacji ma powstać czterdzieści tysięcy nowych miejsc pracy oraz emisja CO2  ma zostać zmniejszona o dwadzieścia sześć tysięcy ktCO2e. Przytoczone w raporcie przykłady kluczowych projektów z Polski  to: produkcja ogniw litowo-jonowych do samochodów elektrycznych, projekty z zakresu lądowej energetyki wiatrowej oraz krakowski program Clean Air 2020 polegający na wymianie starych pieców i kotłów na paliwa stałe oraz modernizacji domów jednorodzinnych w celu efektywnego zarządzania energią. Kolejnym zaprezentowanym przykładem jest projekt budowy linii szybkiego tramwaju na trasie Czyżyny - Mistrzejowice w Krakowie. 

Autopromocja

Raport ‘A Green Covid-19 Recovery and Resilience Plan for Europe’ przedstawia zaledwie ułamek zielonych projektów, które znajdują się w trakcie realizacji. Wartość całego europejskiego pakietu ekologicznego EY szacuje nawet na bilion euro. Bardzo nas cieszy, że na liście 50 kluczowych zielonych inicjatyw nie zabrakło projektów z Polski i to projektów, które oddolnie przyczyniają się do transformacji energetycznej. Nasz kraj stoi jeszcze przed  tym procesem, a pandemia COVID spowodowała, że  zmiana metod wytwarzania energii stała się jeszcze bardziej pilna - ocenił najnowszy raport  EY Jarosław Wajer - Partner EY Polska.

Europejski Zielony Ład stawia zmiany klimatyczne i gospodarkę o obiegu zamkniętym w centrum gospodarczej przyszłości Europy. Zgodnie z obietnicami przywódców, Plan Odbudowy dla Europy o wartości 750 miliardów euro ma wesprzeć i przyspieszyć proces transformacji w stronę zrównoważonej gospodarki neutralnej dla klimatu. Konieczna jest jednak współpraca w tym zakresie, aby zapewnić widoczność i konkurencyjność projektów zielonej infrastruktury i technologii.

Podczas gdy kraje członkowskie UE przygotowują swoje plany ożywienia gospodarczego, zespoły z EY działające w różnych częściach świata, sporządziły listę ponad 1000 zielonych możliwości inwestycyjnych w 27 państwach członkowskich UE, które mogą tworzyć miejsca pracy i przyczyniać się do realizacji celów klimatycznych UE. Lista ta obrazuje jak ogromny jest zasób projektów, pozwalających odzyskać czyste ożywienie po Covid-19.

Wyselekcjonowany przez ekspertów EY katalog najciekawszych „zielonych” inicjatyw to odpowiedź na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady przyjęte w czerwcu 2020 r. w sprawie tzw. taksonomii zielonych projektów niezbędnych do realizacji planu działania w sprawie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego w związku ze zmianą klimatu. Zaproponowane Radzie Europejskiej projekty koncentrują się na adaptacji do zmian klimatycznych, zrównoważonym użytkowaniu zasobów, przechodzeniu na gospodarkę w o obiegu zamkniętym, zapobieganiu zanieczyszczeniom oraz ochronie ekosystemów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: A Green Covid19 Recovery and Resilience Plan for Europe.pdf

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA