REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty dla firm będą droższe. Biznes szuka finansowania w innej formie

Kredyty dla firm będą droższe. Biznes szuka finansowania w innej formie
Kredyty dla firm będą droższe. Biznes szuka finansowania w innej formie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty dla firm. Finansowanie biznesu. Rozpędzająca się i już rekordowa inflacja skłoniła RPP do podniesienia stóp procentowych. Kredyty staną się droższe, także te dla firm. To skomplikuje finansowanie działalności mikrobiznesu lub jego odwrót do innych niż bankowe narzędzi finansowania. Przedsiębiorcy, dla których oferta banków jest niedostępna lub zbyt droga idą po pieniądze do firm pożyczkowych lub do faktoringu. Obie te formy notują w tym roku duże wzrosty.

Inflacja najwyższa od 20 lat. Kredyty też podrożeją

Rekordowa, najwyższa od 20 lat inflacja może być dobra dla małych firm. Zazwyczaj, gdy inflacja rośnie, zwiększają się popyt i produkcja, poprawia się koniunktura. Korzyści odczuwają jednak tylko ci przedsiębiorcy, którzy są w stanie znajdować odbiorców na swoje produkty i usługi po wyższych cenach i jednocześnie ograniczać drożejące pozycje kosztowe. Po podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) wszystkie podmioty będą musiały zmierzyć się z większymi kosztami pozyskiwania finansowania na swoje bieżące działanie i inwestycje. Interwencja RPP wynika z wysokiej inflacji i ma być narzędziem walki z nią. Szybko przełoży się to jednak także na wyższe ceny kredytów dla firm. W ten sposób to źródło finansowania nie tylko będzie dalej trudno dostępne, ale stanie się też mniej atrakcyjne kosztowo.
Niektóre banki już teraz przy kredycie dla jednoosobowej działalności gospodarczej proponują maksymalne możliwe oprocentowanie, czyli 7,2 proc. rocznie. Dodatkowo jest prowizja za udzielenie kredytu, która wynosi 14,5 proc.

Autopromocja

Pieniądz albo droższy, albo z innego źródła

Wzrost kosztów pieniądza już jesienią może drastycznie uderzyć w przychody firm. Podrożeją nowe, wyceniane oferty, zdrożeją spłaty bieżących kredytów obrotowych.

- Generalnie prowadzenie biznesu w warunkach wysokiej inflacji nie jest łatwe. Nie ma powszechniej akceptacji klientów czy to biznesowych czy konsumentów na wyższe ceny. W obecnych, pandemicznych realiach, inflacja hamuje popyt konsumentów. Wzrost kosztów finansowania prowadzonej działalności może sytuację jeszcze bardziej skomplikować. Dostęp do usług finansowych to sprawa priorytetowa dla firm, szczególnie dla tych, które chcą się rozwijać. W 2012 r. po kryzysie gospodarczym ograniczenie dopływu kapitału i wzrost jego kosztów wywołało falę bankructw. W tym roku gospodarce raczej to nie grozi, bo dostępne i rozwinięte są inne modele finansowania - mówi Marek Sikorski z Finea, firmy zajmującej się mikrofaktoringiem.

Pozabankowe firmy pożyczkowe sprzedają dużo. I drogo.

Latem przedsiębiorcy zadłużali się biorąc kredyty, ale wg NBP w skali roku wartość udzielonych kredytów bankowych się obniża. Popytu nie brakuje, ale banki tylko deklarują, że są gotowe rozwijać akcję kredytową. W rzeczywistości nie ufają mikrofirmom. Korzystają z tego firmy pożyczkowe, akceptując przede wszystkim przedsiębiorców odrzuconych przez system bankowy. Jest ich wyjątkowo dużo. W sierpniu 2021 r., w porównaniu do sierpnia 2020 r. firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o 96,3 proc. (w ujęciu wartościowym). W ujęciu liczbowym udzielono ich o 73,3 proc. więcej (dane Biuro Informacji Kredytowej).

Wielu takich kredytodawców działa jednak na granicy limitu kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego (dostępnego np. dla jednoosobowych działalności gospodarczych), który został ustalony na 21 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Firmy zgłaszają ogromne zapotrzebowanie na zewnętrzne środki. Dla części z nich to kwestia przeżycia i regulacji zobowiązań do Urzędu Skarbowego czy ZUSu. Dla innych są potrzebne do inwestycji i rozwoju biznesu, aby nie zostać za konkurencją. Są jednak dwa problemy – jeden to dostępność pieniędzy dla mikrofirm – i tu na placu boju coraz częściej pozostają tylko firmy pożyczkowe i faktoring, a druga bariera to koszty. W tym zakresie faktoring wypada lepiej niż pozabankowi pożyczkodawcy. Szczególnie, że ten model finansowania opiera się na już wystawionych fakturach, więc nie obciąża bilansu firmy tak jak kredyt - mówi Marek Sikorski z Finea.

Faktoring

Przykładowy koszt finansowania przy pomocy faktoringu podaje Marek Sikorski z Finea:

Produkt faktoringowy oferowany na polskim rynku trudno jest określić jako jednorodny, a policzenie faktycznego kosztu finansowania często wymaga uważnego czytania umów. W przeciwieństwie do większości rynku, wyszliśmy z założenia, że mikroprzedsiębiorca powinien być traktowany jak Partner w biznesie, czyli uczciwie, dlatego oferta, którą od nas otrzymuje to po prostu prowizja od sfinansowanej części faktury, nic więcej. Przykładowo przedsiębiorca, który ma fakturę na 15.000 PLN z terminem płatności za 14 dni i której płatność chce przyspieszyć zapłaci za usługę około 250 PLN i otrzyma pieniądze w ciągu 15 minut od zgłoszenia faktury do finansowania. Nasi Klienci cenią nas za szybkość i transparentność, a z usługi korzystają wtedy, kiedy jej potrzebują, np. jeśli chcą wesprzeć się przy rozliczeniach podatkowych, pensjach czy zakupach materiałów. Coraz bardziej popularnym powodem jest ostatni z wymienionych punktów - ze względu na inflację zakup towarów z dwutygodniowym wyprzedzeniem jest realną korzyścią i zyskiem dla firmy, pomimo poniesienia kosztu przyspieszenia płatności. W momencie, gdy nie mają potrzeby korzystać z faktoringu to nie ponoszą żadnych kosztów.

Taki przykład pokazuje, że po kolejnych podwyżkach stopy procentowej przez RPP wzrost kosztów kredytów dla firm mocno zbliży je do faktoringu. W wyniki rozwoju tej usługi w Polsce i dużej konkurencyjności jego dostawców jest coraz korzystniejszy cenowo. Przy wyraźnie większej jego dostępności. Firmy należące do PZF osiągnęły w I półroczu 2021 r. wzrost obrotów o 24 proc. w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Sfinansowały działalność krajowych przedsiębiorstw na łączną kwotę 167,4 mld zł.

Kredyty dla firm podążają w odwrotnym kierunku – te udzielone przez krajowe banki miały w końcu sierpnia wartość niemal 352 mld zł. W porównaniu z sierpniem ub.r. były o 1,5 proc. mniejsze. W dużej części służą do finansowania bieżącej działalności. Część banków nie udziela teraz żadnych kredytów konsumpcyjnych przedsiębiorcom. Dla innych nawet kilkunastoletnie prowadzenie działalności gospodarczej to za mało, żeby udzielić finansowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA