Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty dla firm będą droższe. Biznes szuka finansowania w innej formie

Kredyty dla firm będą droższe. Biznes szuka finansowania w innej formie
Kredyty dla firm będą droższe. Biznes szuka finansowania w innej formie
Shutterstock
Kredyty dla firm. Finansowanie biznesu. Rozpędzająca się i już rekordowa inflacja skłoniła RPP do podniesienia stóp procentowych. Kredyty staną się droższe, także te dla firm. To skomplikuje finansowanie działalności mikrobiznesu lub jego odwrót do innych niż bankowe narzędzi finansowania. Przedsiębiorcy, dla których oferta banków jest niedostępna lub zbyt droga idą po pieniądze do firm pożyczkowych lub do faktoringu. Obie te formy notują w tym roku duże wzrosty.

Inflacja najwyższa od 20 lat. Kredyty też podrożeją

Rekordowa, najwyższa od 20 lat inflacja może być dobra dla małych firm. Zazwyczaj, gdy inflacja rośnie, zwiększają się popyt i produkcja, poprawia się koniunktura. Korzyści odczuwają jednak tylko ci przedsiębiorcy, którzy są w stanie znajdować odbiorców na swoje produkty i usługi po wyższych cenach i jednocześnie ograniczać drożejące pozycje kosztowe. Po podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) wszystkie podmioty będą musiały zmierzyć się z większymi kosztami pozyskiwania finansowania na swoje bieżące działanie i inwestycje. Interwencja RPP wynika z wysokiej inflacji i ma być narzędziem walki z nią. Szybko przełoży się to jednak także na wyższe ceny kredytów dla firm. W ten sposób to źródło finansowania nie tylko będzie dalej trudno dostępne, ale stanie się też mniej atrakcyjne kosztowo.
Niektóre banki już teraz przy kredycie dla jednoosobowej działalności gospodarczej proponują maksymalne możliwe oprocentowanie, czyli 7,2 proc. rocznie. Dodatkowo jest prowizja za udzielenie kredytu, która wynosi 14,5 proc.

Pieniądz albo droższy, albo z innego źródła

Wzrost kosztów pieniądza już jesienią może drastycznie uderzyć w przychody firm. Podrożeją nowe, wyceniane oferty, zdrożeją spłaty bieżących kredytów obrotowych.

- Generalnie prowadzenie biznesu w warunkach wysokiej inflacji nie jest łatwe. Nie ma powszechniej akceptacji klientów czy to biznesowych czy konsumentów na wyższe ceny. W obecnych, pandemicznych realiach, inflacja hamuje popyt konsumentów. Wzrost kosztów finansowania prowadzonej działalności może sytuację jeszcze bardziej skomplikować. Dostęp do usług finansowych to sprawa priorytetowa dla firm, szczególnie dla tych, które chcą się rozwijać. W 2012 r. po kryzysie gospodarczym ograniczenie dopływu kapitału i wzrost jego kosztów wywołało falę bankructw. W tym roku gospodarce raczej to nie grozi, bo dostępne i rozwinięte są inne modele finansowania - mówi Marek Sikorski z Finea, firmy zajmującej się mikrofaktoringiem.

Pozabankowe firmy pożyczkowe sprzedają dużo. I drogo.

Latem przedsiębiorcy zadłużali się biorąc kredyty, ale wg NBP w skali roku wartość udzielonych kredytów bankowych się obniża. Popytu nie brakuje, ale banki tylko deklarują, że są gotowe rozwijać akcję kredytową. W rzeczywistości nie ufają mikrofirmom. Korzystają z tego firmy pożyczkowe, akceptując przede wszystkim przedsiębiorców odrzuconych przez system bankowy. Jest ich wyjątkowo dużo. W sierpniu 2021 r., w porównaniu do sierpnia 2020 r. firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o 96,3 proc. (w ujęciu wartościowym). W ujęciu liczbowym udzielono ich o 73,3 proc. więcej (dane Biuro Informacji Kredytowej).

Wielu takich kredytodawców działa jednak na granicy limitu kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego (dostępnego np. dla jednoosobowych działalności gospodarczych), który został ustalony na 21 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Firmy zgłaszają ogromne zapotrzebowanie na zewnętrzne środki. Dla części z nich to kwestia przeżycia i regulacji zobowiązań do Urzędu Skarbowego czy ZUSu. Dla innych są potrzebne do inwestycji i rozwoju biznesu, aby nie zostać za konkurencją. Są jednak dwa problemy – jeden to dostępność pieniędzy dla mikrofirm – i tu na placu boju coraz częściej pozostają tylko firmy pożyczkowe i faktoring, a druga bariera to koszty. W tym zakresie faktoring wypada lepiej niż pozabankowi pożyczkodawcy. Szczególnie, że ten model finansowania opiera się na już wystawionych fakturach, więc nie obciąża bilansu firmy tak jak kredyt - mówi Marek Sikorski z Finea.

Faktoring

Przykładowy koszt finansowania przy pomocy faktoringu podaje Marek Sikorski z Finea:

Produkt faktoringowy oferowany na polskim rynku trudno jest określić jako jednorodny, a policzenie faktycznego kosztu finansowania często wymaga uważnego czytania umów. W przeciwieństwie do większości rynku, wyszliśmy z założenia, że mikroprzedsiębiorca powinien być traktowany jak Partner w biznesie, czyli uczciwie, dlatego oferta, którą od nas otrzymuje to po prostu prowizja od sfinansowanej części faktury, nic więcej. Przykładowo przedsiębiorca, który ma fakturę na 15.000 PLN z terminem płatności za 14 dni i której płatność chce przyspieszyć zapłaci za usługę około 250 PLN i otrzyma pieniądze w ciągu 15 minut od zgłoszenia faktury do finansowania. Nasi Klienci cenią nas za szybkość i transparentność, a z usługi korzystają wtedy, kiedy jej potrzebują, np. jeśli chcą wesprzeć się przy rozliczeniach podatkowych, pensjach czy zakupach materiałów. Coraz bardziej popularnym powodem jest ostatni z wymienionych punktów - ze względu na inflację zakup towarów z dwutygodniowym wyprzedzeniem jest realną korzyścią i zyskiem dla firmy, pomimo poniesienia kosztu przyspieszenia płatności. W momencie, gdy nie mają potrzeby korzystać z faktoringu to nie ponoszą żadnych kosztów.

Taki przykład pokazuje, że po kolejnych podwyżkach stopy procentowej przez RPP wzrost kosztów kredytów dla firm mocno zbliży je do faktoringu. W wyniki rozwoju tej usługi w Polsce i dużej konkurencyjności jego dostawców jest coraz korzystniejszy cenowo. Przy wyraźnie większej jego dostępności. Firmy należące do PZF osiągnęły w I półroczu 2021 r. wzrost obrotów o 24 proc. w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Sfinansowały działalność krajowych przedsiębiorstw na łączną kwotę 167,4 mld zł.

Kredyty dla firm podążają w odwrotnym kierunku – te udzielone przez krajowe banki miały w końcu sierpnia wartość niemal 352 mld zł. W porównaniu z sierpniem ub.r. były o 1,5 proc. mniejsze. W dużej części służą do finansowania bieżącej działalności. Część banków nie udziela teraz żadnych kredytów konsumpcyjnych przedsiębiorcom. Dla innych nawet kilkunastoletnie prowadzenie działalności gospodarczej to za mało, żeby udzielić finansowania.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Utrata prawa do estońskiego CIT wskutek powierniczego nabycia udziałów

    Estoński CIT stanowi interesującą przestrzeń do funkcjonowania dla podatnika i stosunkowo nadal nie do końca zagospodarowaną pod kątem prawnopodatkowym. W związku z tym pojawiają się nadal wśród podatników różnego rodzaju wątpliwości i pytania w zakresie możliwości dokonywania różnorodnych działań na gruncie tej specjalnej formy opodatkowania.

    Ceny jaj 2023 - detaliczne, hurtowe. Ile trzeba zapłacić za jaja w marcu w polskich sklepach?

    W Polsce ceny jaj skoczyły przez rok prawie o 30 proc. Ile kosztują jaja w Polsce? W hurtowniach, w sklepach i na targowiskach (bazarkach). Ceny detaliczne jaj w Unii Europejskiej w styczniu 2023 r. były (średnio) o 30 procent większe w porównaniu do stycznia 2022 r. Najbardziej podrożały w Czechach (+85%) a najmniej w państwach europejskich nie należących do UE (Szwajcaria, Norwegia) - ok. +10% r/r.

    Pułapki podatkowe w fundacji rodzinnej - na co trzeba uważać?

    Hasło „fundacja rodzinna” krąży po polskim Internecie od lat, a zainteresowanie tą instytucją nasiliło się wraz z uchwaleniem ustawy o fundacjach rodzinnych. Mogłoby się wydawać, że samo utworzenie fundacji jest lekiem na całe zło i rozwiąże wszystkie problemy polskiego podatnika, który ledwo podniósł się po Polskim Ładzie. Czy tak jest w rzeczywistości?

    Faktura dla osoby fizycznej w JPK. Co zrobić gdy sprzedaży nie zarejestrowano na kasie fiskalnej?

    Jak ująć w pliku JPK fakturę dla osoby fizycznej bez dopiętego paragonu z kasy fiskalnej. Dla osoby fizycznej została wystawiona faktura bez NIP, ale sprzedaży nie zaewidencjonowano na kasie fiskalnej (błąd pracownika). Czy taką fakturę ujmuję bez oznaczenia FP? Czy muszę ten błąd jakoś naprawić?

    Zmiana czasu na letni 2023 - kiedy. Która noc będzie krótsza?

    W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023 r. następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów trzeba przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. a więc spać będziemy tej nocy godzinę krócej. 

    Zerowy VAT na żywność (stawka 0%) do końca 2023 roku. Minister Finansów: prawdopodobne

    Pozostawienie "zerowej" stawki VAT do końca tego roku jest prawdopodobne, a decyzja w tej sprawie powinna zapaść w kwietniu - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

    Darowizny na cele kultu religijnego – ulga w podatku PIT

    Przekazałeś darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą? A może na kościół lub związek religijny? Dobro wraca! Skorzystaj z ulgi i zapłacić niższy podatek.

    Ulga termomodernizacyjna. Jak odliczyć 53 tys. zł lub więcej

    Ulga termomodernizacyjna pozwala na znaczne odliczenie w zeznaniu rocznym PIT, które można opcjonalnie podzielić na kilka lat. Małżonkowie mogą odliczyć dwukrotność kwoty 53 tys. zł. Jak skorzystać z ulgi?

    Opodatkowanie nieruchomości w Polsce 2023 – raport Instytutu Finansów. Czy jest szansa na wprowadzenie podatku katastralnego?

    Instytut Finansów przy Ministerstwie Finansów opublikował 21 marca 2023 r. raport: „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”. Zdaniem Instytutu obecny system opodatkowania nieruchomości w Polsce wymaga zmian. Jednocześnie w raporcie stwierdzono, że „(…) jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości (czyli podatek katastralny – przypisek PH) nie będzie możliwa. Przeprowadzenie takiej reformy podatków od nieruchomości w Polsce należy obiektywnie uznać za zadanie niezmiernie złożone i trudne do zrealizowania.”

    ZUS: utrudniona komunikacja elektroniczna od 23 do 27 marca 2023 r. Co może nie działać?

    ZUS informuje, że w związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych od 23 do 27 marca 2023 r. mogą występować ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS. Na czym będą polegać te ograniczenia?

    5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy składaniu deklaracji podatkowej w Polsce (5 речей, на які потрібно звернути увагу при подачі податкової декларації в Польщі) JĘZYK UKRAIŃSKI

    W związku z trwającym gorącym okresem podatkowym i obowiązkowym składaniem deklaracji PIT nawarstwiają się pytania odnośnie rozliczania podatkowego pracowników z Ukrainy. Co musisz wiedzieć, jeśli jesteś obywatelem Ukrainy, w ciągu ostatniego roku zamieszkałeś w Polsce i to właśnie tutaj podjąłeś pracę zarobkową? 

    Оскільки вже розпочався період податкового декларування податків від доходів фізичних осіб PIT, виникають численні запитання щодо податкового обліку працівників з України. Що потрібно знати, якщо Ви є громадянином України, який проживав у Польщі протягом останнього року і виконував тут оплачувану роботу? 

    e-ZLA 2023 - zmiany w przekazywaniu zaświadczeń (zwolnień) lekarskich od 24 marca

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował w komunikacie z 21 marca 2023 r., że po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji na PUE ZUS.

    Trzynasta emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ile do ręki (netto)?

    Trzynaste emerytury roznoszone przez listonoszy odbiorcy otrzymają między 31 marca a 25 kwietnia - poinformowała 21 marca 2023 r. Poczta Polska. Dodała, że świadczenia trafią za jej pośrednictwem do 2 mln Polaków.

    Badanie sprawozdania finansowego w 2023 roku za 2022 rok – co warto wiedzieć

    Czas kończyć pracę nad sprawozdaniami finansowymi! Sprawozdania finansowe za 2022 rok należy przygotować do 31 marca 2023 roku. Absolutnie nie należy się sugerować zeszłym rokiem, kiedy to z powodu pandemii COVID-19 terminy były wydłużone. A co trzeba wiedzieć o badaniu sprawozdań finansowych?

    Gotówka prawem, nie przywilejem. Czy zrezygnować ze złotówki i przyjąć euro? Forum Suwerenności Monetarnej

    Zwolennicy obrotu gotówkowego oraz zachowania złotówki jako waluty narodowej spotkają się na specjalnej konferencji 28 marca 2023 r. w Hotelu Marriott w Warszawie. Poruszony ma być również temat bezpieczeństwa systemu finansowego na przykładzie Ukrainy. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W konferencji wezmą udział przedstawiciele instytucji centralnych, przedsiębiorców oraz środowiska akademickiego.

    Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca

    Zbliża się koniec I kwartału 2023 r. Dla przedsiębiorców jest to czas wzmożonych prac w zakresie dopełnienia wszystkich obowiązków prawno - podatkowych. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z długą listą terminowych obowiązków. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, o których warto pamiętać.  

    Oświetlenie w pracy. Jakie powinno być? Współczynnik CRI, kolor i temperatura światła

    Komfort pracy wzrokowej zależy od wielu czynników. Złe oświetlenie (w tym światło sztuczne) niekorzystnie wpływa na naszą efektywność, a także na nasz wzrok. Jak zadbać o komfort pracy przy sztucznym świetle?

    Jak uniknąć podatku od darowizny pieniężnej? Konieczne jest udokumentowanie wpłaty
    Warunkiem zwolnienia z podatku darowizny gotówkowej między osobami najbliższymi jest udokumentowanie wpłaty tych środków pieniężnych na rachunek płatniczy w sposób zapewniający identyfikację stron umowy - wynika z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
    Ulga rehabilitacyjna. Jak odliczyć koszty na samochód?

    Ulga rehabilitacyjna pozwala odliczyć w określonym limicie koszty dotyczące używania samochodu. Jednocześnie konstrukcja przepisów sprawia, że można odliczyć bez limitu koszty przystosowania samochodu do określonych potrzeb ale takim przywilejem nie jest już objęty zakup specjalnie przystosowanego samochodu.

    ZUS: Nowy certyfikat w programie Płatnik od 27 marca 2023 r. Sprawdź link do do nowego certyfikatu

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 27 marca 2023 r. w komunikacji z ZUS należy korzystać z nowego certyfikatu ZUS w programie Płatnik.

    Większe dopłaty do sadzeniaków. Polskie firmy przetwórcze gwarantują skup ziemniaków. Najwyższa cena w historii

    Uprawa ziemniaków jest aktualnie istotną alternatywą dla uprawy zbóż - mówił rolnikom 20 marca 2023 r. w Łomży (Podlaskie) wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski. Minister zachęcał rolników do uprawy ziemniaków, informując, że mają być zwiększone dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego (tzw. sadzeniaków kwalifikowanych), a ziemniaki będą skupione przez polskie firmy przetwórcze. PEPEES w Łomży może skupić ponad 200 tys. ton ziemniaków skrobiowych po najwyższej cenie w historii, a cała grupa może skupić znacznie więcej, surowca jest za mało - powiedział dziennikarzom prezes tej firmy Wojciech Faszczewski.

    Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 r. Jak przygotować się do obligatoryjnej digitalizacji faktur?

    KSeF to elektroniczny system wymiany faktur, który w Polsce będzie obowiązkowy od 1 lipca 2024 roku. Integracja z nim jest konieczna dla wszystkich firm i wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza w kwestii digitalizacji danych i dokumentów biznesowych. 

    Międzynarodowa reforma podatkowa OECD - 2 filary. W Polsce możliwy podatek wyrównawczy (top-up tax)

    W dniu 18 stycznia 2023 r. OECD opublikowała wstępne wnioski z najnowszej analizy oceny skutków ekonomicznych reformy międzynarodowego systemu podatkowego opartej na dwóch filarach. Z analizy OECD wynika, iż wpływy do budżetów, jakie ma ona przynieść będą znacznie wyższe, niż do tej pory zakładano.

    Transakcje zagraniczne a faktury ustrukturyzowane w KSeF. Kiedy trzeba wystawiać?

    Korzystanie z faktur ustrukturyzowanych oraz Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) jest obecnie dobrowolne. Niemniej wielkimi krokami zbliża się obowiązek korzystania z tych instytucji. W tym kontekście warto się zastanowić, czy obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie dotyczył sytuacji, gdy polski podmiot posługuje się zagraniczną rejestracją do celów VAT i wykonuje transakcję w obcym państwie, która jest tamtejszą transakcją krajową.

    Webinarium „Rozliczenia PIT za 2022 r.” + certyfikat gwarantowany (29 marca 2023 r.)

    Zapraszamy na praktyczne webinarium „Rozliczenia PIT za 2022 r.” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 29 marca 2023 roku o godz. 12:00. Polecamy!