Odmowa wypłaty odszkodowania przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe? Dlaczego zawsze warto jest odwołać się do Rzecznika Finansowego?

REKLAMA
REKLAMA
Zdarzają się sytuacje, w których Towarzystwa Ubezpieczeniowe bezpodstawnie odmawiają wypłaty należnego odszkodowania lub świadczenia. Sytuacje te wynikają często z nienależytej interpretacji postanowień Ogólnych Warunków Umowy (OWU), z błędnej kwalifikacji prawnej danego zdarzenia przez pracownika Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z braku stosownych dokumentów, o które powinien wcześniej wezwać do uzupełnienia ubezpieczyciel etc. W każdej z tych oraz innych sytuacji odmownych, warto jest odwołać się do Rzecznika Finansowego, czyli instytucji, która stoi na straży należytego wykonywania swoich obowiązków m.in. przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które funkcjonuję na terenie naszego kraju.
- Kiedy warto jest odwołać się do Rzecznika Finansowego?
- Co powinno zawierać odwołanie do Rzecznika Finansowego?
- Dobra praktyka – argumentacja i dowody
Kiedy warto jest odwołać się do Rzecznika Finansowego?
Należy wyjaśnić, że w każdym przypadku, gdy z dokumentacji wynika, że odszkodowanie powinno się nam należeć, powinniśmy odwołać się od decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Katalog możliwych sytuacji, w których można się odwołać do Rzecznika Finansowego w zakresie decyzji ubezpieczyciela, jest nieograniczony (nie sposób jest wymienić wszystkich okoliczności, gdyż każda sprawa może być - i często jest - inna). Warto jednak pamiętać, że do błędów dochodzi również na obszarze działalności Towarzystw Ubezpieczeniowych i zawsze warto jest skorzystać z możliwości ponownej weryfikacji naszego stanu faktycznego.
REKLAMA
Co powinno zawierać odwołanie do Rzecznika Finansowego?
Odwołanie do Rzecznika Finansowego powinno w jasny, czytelny i precyzyjny sposób określić zakres naszych twierdzeń/roszczeń. Z treści odwołania powinna wynikać oczywista kwestia negacji pierwotnie wydanej decyzji przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, twierdzenia i argumenty przemawiające za zasadnością naszych tez, materiały dowodowe, wnioski o zobowiązanie Towarzystwa Ubezpieczeniowego do zajęcia określonego stanowiska w konkretnym aspekcie oraz przedłożenia dokumentów, na podstawie których została wydana konkretna decyzja w sprawie etc.
Dobra praktyka – argumentacja i dowody
Dobre odwołanie powinno być syntetyczne w swojej treści, zrozumiałe i czytelne. Argumenty powinny być należycie uzasadnione, poparte dowodami etc. Warto jest również zawnioskować do Rzecznika Finansowego o wezwanie Towarzystwa Ubezpieczeniowego do wyjaśnienia konkretnych okoliczności w sprawie bądź oceny konkretnego dokumentu, który np. był kluczowy przy wydawaniu decyzji przez ubezpieczyciela.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA