Odmowa wypłaty odszkodowania przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe? Dlaczego zawsze warto jest odwołać się do Rzecznika Finansowego?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy warto jest odwołać się do Rzecznika Finansowego?
- Co powinno zawierać odwołanie do Rzecznika Finansowego?
- Dobra praktyka – argumentacja i dowody
Kiedy warto jest odwołać się do Rzecznika Finansowego?
Należy wyjaśnić, że w każdym przypadku, gdy z dokumentacji wynika, że odszkodowanie powinno się nam należeć, powinniśmy odwołać się od decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Katalog możliwych sytuacji, w których można się odwołać do Rzecznika Finansowego w zakresie decyzji ubezpieczyciela, jest nieograniczony (nie sposób jest wymienić wszystkich okoliczności, gdyż każda sprawa może być - i często jest - inna). Warto jednak pamiętać, że do błędów dochodzi również na obszarze działalności Towarzystw Ubezpieczeniowych i zawsze warto jest skorzystać z możliwości ponownej weryfikacji naszego stanu faktycznego.
REKLAMA
Co powinno zawierać odwołanie do Rzecznika Finansowego?
Odwołanie do Rzecznika Finansowego powinno w jasny, czytelny i precyzyjny sposób określić zakres naszych twierdzeń/roszczeń. Z treści odwołania powinna wynikać oczywista kwestia negacji pierwotnie wydanej decyzji przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, twierdzenia i argumenty przemawiające za zasadnością naszych tez, materiały dowodowe, wnioski o zobowiązanie Towarzystwa Ubezpieczeniowego do zajęcia określonego stanowiska w konkretnym aspekcie oraz przedłożenia dokumentów, na podstawie których została wydana konkretna decyzja w sprawie etc.
Dobra praktyka – argumentacja i dowody
Dobre odwołanie powinno być syntetyczne w swojej treści, zrozumiałe i czytelne. Argumenty powinny być należycie uzasadnione, poparte dowodami etc. Warto jest również zawnioskować do Rzecznika Finansowego o wezwanie Towarzystwa Ubezpieczeniowego do wyjaśnienia konkretnych okoliczności w sprawie bądź oceny konkretnego dokumentu, który np. był kluczowy przy wydawaniu decyzji przez ubezpieczyciela.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat