REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozporządzenie MiCA – nowe zasady dla kryptowalut w Unii Europejskiej. Od kiedy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rozporządzenie MiCA – nowe zasady dla kryptowalut w Unii Europejskiej. Od kiedy?
Rozporządzenie MiCA – nowe zasady dla kryptowalut w Unii Europejskiej. Od kiedy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kryptowaluty od lat kojarzą się z czymś zupełnie nowym i nieobjętym regulacjami. Tak faktycznie było, ale do niedawna. W przypadku wielu krajów obowiązywały krajowe ustawy, które określały reguły dla lokalnego rynku aktywów cyfrowych. Rozwój rynku kryptowalut przyniósł ze sobą zarówno innowacje, jak i wyzwania. To właśnie dlatego Unia Europejska (UE) postanowiła  wypełnić lukę prawną na poziomie ponadnarodowym i ujednolicić prawo dla państw członkowskich. Rynki kryptowalut rozwijały się nierównomiernie, a inwestorzy i przedsiębiorcy napotykali na różne bariery prawne lub zagrożenia w zależności od kraju, w którym działali. Odpowiedzią na te potrzeby jest przegłosowane w ubiegłym roku Rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets). Co konkretnie się zmieni? Przede wszystkim wprowadzone zostaną licencje dla dostawców usług w zakresie kryptoaktywów. Od kiedy przepisy MiCA będą stosowane? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.

Zacznijmy od ogółu – czego dotyczy Rozporządzenie?

Rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets) to prawdziwy kamień milowy rynku kryptowalut w Unii Europejskiej. Nie było dotychczas tak kompleksowego zbioru przepisów, który wprowadza jednolite zasady dotyczące obrotu aktywami cyfrowymi, takimi jak kryptowaluty, tokeny oraz inne instrumenty oparte na technologii blockchain. W zasadzie o MiCA można napisać kilka artykułów i skupić się oddzielnie na kwestii poszczególnych rodzajów tokenów. Trzeba jednak wybrać to, co najbardziej istotne. W tym wypadku będą to licencje, nowe obowiązki dla CASP czy nowe przepisy odnoszące się do Whitepaper.

REKLAMA

Kolejna garść podstaw – kiedy MiCA wchodzi w życie?

W zasadzie prawidłową odpowiedzią jest – już weszło, ale zaczyna obowiązywać stopniowo. Co do zasady miało to miejsce 20. dnia po opublikowaniu w Europejskim Dzienniku Urzędowym. Trzeba jednak nieco cofnąć się w przeszłość, gdyż MiCA została przegłosowana w połowie tamtego roku większością 517 głosów, przy jedynie 38 głosach sprzeciwu i 18 nieobecnych. Oznacza to, że zdecydowana większość opowiedziała się za nowym systemem licencjonowania kryptowalut. Parlament Europejski głosował również w podobnej proporcji w przedmiocie Rozporządzenia o transferze funduszy (TFR). Także zostało przegłosowane i wprowadzi od tych samych dostawców wymóg identyfikacji klientów i beneficjentów.

Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że wejście w życie nie jest równoznaczne z tym, kiedy MiCA będzie stosowana. Co do zasady datą istotną z tej perspektywy jest 30 grudnia 2024 r. To właśnie wtedy wszystkie przepisy Rozporządzenia staną się obligatoryjne wobec wszelkich podmiotów podporządkowanych

Trzeba jednak wspomnieć o istotnym etapie poprzedzającym końcówkę 2024 r., czyli 30 czerwca 2024 r. – po tej dacie zaczęły funkcjonować regulacje dotyczące e-pieniądza, czyli stablecoinów oraz tokenów powiązanych z aktywami.

Przewidziany jest też okres przejściowy dla podmiotów oferujących usługi najpóźniej do 31 grudnia 2025 r. Na ten moment jednak nie został jeszcze wyznaczony bardziej konkretny termin na poziomie prawa polskiego.

MiCA z perspektywy praktycznej – przechodzimy do szczegółów

Nie da się inaczej tego określić, ale MiCA to prawdziwy game changer. To po prostu coś, czego wcześniej nie było i komplikuje wiele spraw. Rozporządzenie ma na celu ochronę konsumentów i przeciwdziałanie nadużyciom na rynku kryptowalut, ale przez to znacznie formalizuje rynek i podwyższa próg wejścia dla usługodawców. Z jednej strony ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia oszustwa, ale zamyka możliwość startu mniejszym firmom. Dzięki MiCA, wszystkie podmioty działające na rynku będą musiały spełniać standardy, co ma na celu zwiększenie przejrzystości i bezpieczeństwa transakcji.

Rozporządzenie Markets in Crypto-Assets docelowo obejmie wszystkie podmioty związane z rynkiem kryptoaktywów. W szczególności podporządkowani zostaną emitenci kryptoaktywów, dostawcy usług kryptoaktywów (CASP), czy firmy zajmujące się:

  • przechowywaniem aktywów cyfrowych np. tokenów, 
  • wymianą krypto, 
  • doradztwem inwestycyjnymi w kwestii walut wirtualnych, 
  • pośrednictwem, 
  • zarządzanie portfelami elektronicznymi,
  • usługami płatniczymi.

Dodatkowo do niedawna projekty emitujące nowy token projektowały tzw. Whitepapery, które nawiązywały do prospektów emisyjnych. Dokumenty tego typu stanowiły krótki opis danego aktywa cyfrowego i pełniły raczej funkcję marketingową. Obecnie ich rola uległa zmianie i stały się obligatoryjne. Organy europejskie określiły, jakie mają być elementy obowiązkowe Whitepaper, a także konieczność zgłaszania ich do weryfikacji.

Licencje dla podmiotów objętych Rozporządzeniem MiCA

Rozporządzenie wprowadza pojęcie „dostawcy usług kryptowalutowych/kryptoaktywowych”, odnoszące się do każdego podmiotu, którego działalność gospodarcza lub zawodowa polega na świadczeniu jednej lub więcej usług związanych z kryptowalutami na rzecz osób trzecich. Oznacza to, że obowiązkowi rejestracji podlegają firmy oferujące wymianę walut wirtualnych na tradycyjne środki płatnicze oraz prowadzące rachunki do przechowywania walut wirtualnych. Dodatkowo MiCA wprowadza nową kategorię podmiotów – „świadczących usługi doradcze w zakresie kryptowalut”, która obejmuje doradców specjalizujących się w zachęcaniu do inwestycji w cyfrowe aktywa. Trzeba też wskazać, że do ubiegania się o zezwolenie są uprawnione wyłącznie podmioty prawne z siedzibą w UE

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

W przypadku naruszenia obowiązków wynikających z Rozporządzenia docelowo możliwe będzie nałożenie sankcji pieniężnych do 5 mln EUR lub 3% rocznego obrotu w przypadku osób prawnych. W przypadku osób fizycznych może to być nawet do 700 tys. EUR. Dodatkowo jest to osobna kwestia w stosunku do wynikających z prawa krajowego, które pozostają w mocy.

Czy należy się obawiać nowych przepisów?

Zdecydowanie nie. Stanowią one rezultat naturalnych następstw, które po prostu musiały kiedyś zostać wprowadzone. Rozporządzenie MiCA nie zmienia zbyt dużo z perspektywy konsumenta, poza tym, że dba o jego bezpieczeństwo. To raczej usługodawcy oraz większe podmioty będą musiały przygotować się na nowe przepisy, które staną się wymagalne już w niedalekiej przyszłości. Na ten moment główne założenia Markets in Crypto-Assets nie ulegną zmianie i raczej przyjmą się w ustalonej formie.

Maciej Grzegorczyk, Przemysław Babiec
kryptokancelaria.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

REKLAMA

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych w 2025 r. Są 3 limity kwotowe zwolnień podatkowych: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

REKLAMA

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Jest kilka sposobów na uniknięcie obowiązkowego KSeF. Przykład: uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

REKLAMA