Większość Polaków nie chce wprowadzenia euro
REKLAMA
REKLAMA
W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez RP ukazał się kolejny numer Monitora opinii publicznej, publikacji Biura Pełnomocnika przedstawiającej aktualne wyniki badań opinii publicznej dotyczące wprowadzenia euro w Polsce.
REKLAMA
Chociaż preferowana przez badanych data wprowadzenia euro w Polsce pozostaje odległa, to tegoroczne wyniki badań wskazują na niewielki wzrost odsetka respondentów preferujących „za kilka lat" jako perspektywę zamiany waluty. Znaczenie w tym kontekście może mieć stabilizowanie się sytuacji w strefie euro, które jest jednym z podstawowych warunków dla określenia przez rząd momentu przyjęcia euro (por. filary strategii integracji określone w przyjętej przez Radę Ministrów Aktualizacji Programu Konwergencji 2014).
W tegorocznych badaniach odnotowano niewielki wzrost odsetka osób spodziewających się korzystnego wpływu wprowadzenia euro w Polsce z perspektywy gospodarki i obywateli (9%,). Wciąż co trzeci respondent nie widzi jednak korzyści z zamiany waluty. Wyniki badań wskazują ponadto na nieznaczny spadek obaw społeczeństwa związanych z wprowadzeniem euro, w tym – co istotne – tych dotyczących potencjalnego wzrostu cen.
Dodatkowo w najnowszym numerze Monitora Opinii Publicznej przedstawiono wyniki badań związane z oceną członkostwa Polski w Unii Europejskiej (UE). Badania opinii publicznej wskazują, że znacząco wzrosła liczba zwolenników akcesji Polski do UE (68%), a zmalała liczba przeciwników (21%; por. Monitora Opinii Publicznej - Temat specjalny).
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Nowy Monitor prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w październiku 2014 r. przez Ipsos Sp. z o.o. na zlecenie Ministerstwa Finansów na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej, w zestawieniu z wynikami badań Eurobarometru z serii Flash Eurobarometer „Introduction of the euro in the more recently acceded Member States" oraz „Introduction of the euro in Lithuania", jak również z serii Standard Eurobarometr „Public Opinion in the European Union".
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat