REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking dobrostanu na świecie - Polska na 31 miejscu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ranking dobrostanu na świecie - Polska na 31 miejscu / Fot. Fotolia
Ranking dobrostanu na świecie - Polska na 31 miejscu / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W tegorocznej edycji rankingu dobrostanu na świecie Polska awansowała na pozycję 31, plasując się za takimi państwami, jak Czechy, Malta, Portugalia, jednak wyprzedzając np. Włochy, Grecję czy Arabię Saudyjską. Ranking opublikował Legatum Institute - jest to kolejne wydanie rankingu dobrostanu na świecie, który wypracowywany jest od roku 2009.

REKLAMA

Autopromocja

Legatum Institute to międzynarodowy think tank, który publikuje „Prosperity Index” – ranking dobrostanu od roku 2009. Organizacja nie stawia jednak znaku równości między dobrostanem, a wskaźnikiem PKB per capita - owszem - uwzględnia również zmienne gospodarcze, jednak w dużym stopniu bazuje także na miękkich parametrach, które szeregowane są na podstawie realizowanych w poszczególnych krajach badań ankietowych. Co za tym idzie, ośmioma głównymi kryteriami oceny jest według Gegatum Institute: kapitał społeczny, bezpieczeństwo, wolność osobista, gospodarka, opieka zdrowotna, edukacja, stabilność państwowości oraz stymulanty przedsiębiorczości.

Światowa czołówka

Państwa, które według tegorocznego rankingu charakteryzują się największym dobrostanem, to kolejno: Norwegia (nr 1 w segmencie kapitał społeczny), Szwajcaria (nr 1 w dziale gospodarka i stabilność państwowości), Nowa Zelandia (nr 1 w zakresie wolność osobista), Dania (nr 2 w segmencie stymulanty przedsiębiorczości), Kanada (nr 2 w sekcji edukacja), Szwecja (nr 1 w dziale stymulanty przedsiębiorczości), Australia (nr 1 w przypadku zmiennej edukacja), Finlandia (nr 3 dla bezpieczeństwa), Holandia (nr 4 w zakresie edukacji) oraz Stany Zjednoczone (nr 1 w dziale ochrona zdrowia).

Polakom brakuje wiedzy ekonomicznej

REKLAMA

Co ciekawe, okupująca szczyt rankingu Norwegia zajmuje tę pozycję już szósty raz z rzędu, tj. była nr 1 we wszystkich dotychczasowych wydaniach opracowania „Prosperity Index”. Równie ważny jest fakt, że największy spadek dobrostanu w Europie przypisano w tym roku Rosji, która zajęła pozycję 68 rankingu, czyli obniżyła swoją pozycję o 8 miejsc. Najniższe uzyskane przez Rosję wartości dotyczą państwowości, wolności osobistej oraz bezpieczeństwa, w przypadku których w dedykowanych rankingach zajmuje ona odpowiednio pozycję 113, 124 oraz 96.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To jednak Wenezuela zanotowała najwyższy w skali świata spadek w stosunku rocznym, zajmując ostatecznie setną pozycję, czyli pogarszając swój wynik o 22 miejsca. Wenezuela spadła jednak w dedykowanych rankingach o 44 pozycji w sekcji gospodarka, 24 miejsca dla wolności osobistej oraz 26 miejsc w przypadku zmiennej kapitał społeczny.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Polski dobrobyt

W tegorocznym wydaniu rankingu Polska zajęła pozycję 31, czyli zanotowała wzrost o trzy miejsca w porównaniu z rokiem poprzednim. Wyprzedziła ona tym samym takie europejskie kraje jak: Chorwacja (nr 50), Cypr (nr 40), Estonia (nr 32), Grecja (nr 59), Włochy (nr 37), jednak osiągnęła gorszy wynik od takich krajów jak: Austria (nr 15), Belgia (nr 17),  Francja (nr 21), Czechy (nr 29), Islandia (nr 11) czy Portugalia (nr 27).

REKLAMA

Polska została najlepiej oceniona w kategorii bezpieczeństwo, w przypadku której zajęła pozycję 24. Dla pozostałych indeksów było to odpowiednio: edukacja – 31, ochrona zdrowia 33, stabilność państwowości – 39, stymulanty przedsiębiorczości – 40, gospodarka – 41, kapitał społeczny – 47, wolność osobista – 58.

Dlaczego aż tak źle wypadliśmy w sekcji kapitał społeczny i wolność osobista? To miękkie zmienne, więc o uszeregowaniu Polski przesądziły tu w dużej mierze odpowiedzi ankietowanych Polaków. W sekcji wolność osobista pytano np. „Czy Polska to miejsce przyjazne mniejszościom narodowym?” Odpowiedź twierdzącą zadeklarowało tu 51,9 % ankietowanych. Jeszcze słabiej wypadliśmy w przypadku faktorów uwzględnianych dla zmiennej kapitał społeczny, czyli zaufania społecznego, a także pomocy realizowanej w ramach np. wolontariatu czy wspierania organizacji charytatywnych.


Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Sejmowej. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

REKLAMA

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

REKLAMA