REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja szkody komunikacyjnej - gotówkowa lub bezgotówkowa

Anna Mosiej
Aplikant radcowski
Likwidacja szkody komunikacyjnej - gotówkowa lub bezgotówkowa
Likwidacja szkody komunikacyjnej - gotówkowa lub bezgotówkowa

REKLAMA

REKLAMA

Chyba każdy posiadacz samochodu, jeżdżący nim na co dzień lub od święta, doznał chociaż raz szkody w pojeździe i zlikwidował ją dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej sprawcy.

Szkoda, która powstała, np. w wyniku zdarzenia drogowego, jest zawsze kłopotliwa dla poszkodowanego właściciela. W jego interesie jest szybka naprawa pojazdu lub  (jeśli okaże się nieopłacalna) zakup nowego. Poszkodowany ma możliwość skorzystania z dwóch wariantów rozliczeń, proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeń przy likwidacji szkód samochodowych z ubezpieczenia OC sprawcy.

Autopromocja

Wariant bezgotówkowy

 Polega on na tym, że poszkodowany upoważnia zakład naprawczy do odbioru odszkodowania, Warsztat, który będzie naprawiał samochód, rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem likwidującym szkodę. Poszkodowany odbiera pojazd po naprawie z warsztatu, na którego konto bezpośrednio wpływa odszkodowanie od ubezpieczyciela.
Z perspektywy osoby niemającej czasu na załatwianie formalności, metoda ta jest bardzo wygodna.

Upoważnienie warsztatu do odbioru odszkodowania nie powoduje przejścia na niego uprawnień przysługujących poszkodowanemu (nie jest to cesja wierzytelności). Poszkodowany pozostaje stroną postępowania likwidacyjnego.

Wariant „bezgotówkowy” wybierany jest główne przez poszkodowanych posiadających pojazdy stosunkowo nowe, zamierzających dokonać naprawy swojego auta w autoryzowanym warsztacie samochodowym, w oparciu o nowe i oryginalne części zamienne.

Kary za brak OC w 2015 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Wariant gotówkowy

Drugą możliwością jest rozliczenie gotówkowe, nazywane również kosztorysowym, ponieważ wysokość odszkodowania ustalana jest na podstawie kosztorysu, sporządzonego przez rzeczoznawcę zakładu ubezpieczeń. Właściciel uszkodzonego pojazdu otrzymuje odszkodowanie – na podstawie tak sporządzonej wyceny – i decyduje się na naprawę we własnym zakresie.

Minus wariantu gotówkowego:

 • kwota wypłacona przez ubezpieczyciela może nie pokryć kosztów przywrócenia samochodu do stanu sprzed szkody, ponieważ wartość części zamiennych i robocizny wyliczana jest według średnich cen stosowanych na lokalnym rynku.

Zalety wariantu gotówkowego:

 • krótki czas likwidacji szkody, gdyż już następnego dnia po kolizji możemy otrzymać kosztorys, a kilka dni później odszkodowanie;
 • poszkodowany ma wybór, czy w ogóle decydować się na naprawę (zwłaszcza gdy szkoda w pojeździe jest bardzo niewielka i ma jedynie charakter estetyczny), a także co do sposobu tej naprawy;
 • poszkodowani – właściciele pojazdów o długim okresie eksploatacji mogą zdecydować się na naprawę w zaprzyjaźnionym warsztacie nieautoryzowanym, przy użyciu nieoryginalnych części zamiennych.  

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Anna Mosiej, aplikant radcowski, Dittmajer i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA