| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Likwidacja szkody komunikacyjnej - gotówkowa lub bezgotówkowa

Likwidacja szkody komunikacyjnej - gotówkowa lub bezgotówkowa

Chyba każdy posiadacz samochodu, jeżdżący nim na co dzień lub od święta, doznał chociaż raz szkody w pojeździe i zlikwidował ją dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej sprawcy.

Szkoda, która powstała, np. w wyniku zdarzenia drogowego, jest zawsze kłopotliwa dla poszkodowanego właściciela. W jego interesie jest szybka naprawa pojazdu lub  (jeśli okaże się nieopłacalna) zakup nowego. Poszkodowany ma możliwość skorzystania z dwóch wariantów rozliczeń, proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeń przy likwidacji szkód samochodowych z ubezpieczenia OC sprawcy.

Wariant bezgotówkowy

 Polega on na tym, że poszkodowany upoważnia zakład naprawczy do odbioru odszkodowania, Warsztat, który będzie naprawiał samochód, rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem likwidującym szkodę. Poszkodowany odbiera pojazd po naprawie z warsztatu, na którego konto bezpośrednio wpływa odszkodowanie od ubezpieczyciela.
Z perspektywy osoby niemającej czasu na załatwianie formalności, metoda ta jest bardzo wygodna.

Upoważnienie warsztatu do odbioru odszkodowania nie powoduje przejścia na niego uprawnień przysługujących poszkodowanemu (nie jest to cesja wierzytelności). Poszkodowany pozostaje stroną postępowania likwidacyjnego.

Wariant „bezgotówkowy” wybierany jest główne przez poszkodowanych posiadających pojazdy stosunkowo nowe, zamierzających dokonać naprawy swojego auta w autoryzowanym warsztacie samochodowym, w oparciu o nowe i oryginalne części zamienne.

Kary za brak OC w 2015 roku

Zobacz: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Wariant gotówkowy

Drugą możliwością jest rozliczenie gotówkowe, nazywane również kosztorysowym, ponieważ wysokość odszkodowania ustalana jest na podstawie kosztorysu, sporządzonego przez rzeczoznawcę zakładu ubezpieczeń. Właściciel uszkodzonego pojazdu otrzymuje odszkodowanie – na podstawie tak sporządzonej wyceny – i decyduje się na naprawę we własnym zakresie.

Minus wariantu gotówkowego:

  • kwota wypłacona przez ubezpieczyciela może nie pokryć kosztów przywrócenia samochodu do stanu sprzed szkody, ponieważ wartość części zamiennych i robocizny wyliczana jest według średnich cen stosowanych na lokalnym rynku.

Zalety wariantu gotówkowego:

  • krótki czas likwidacji szkody, gdyż już następnego dnia po kolizji możemy otrzymać kosztorys, a kilka dni później odszkodowanie;
  • poszkodowany ma wybór, czy w ogóle decydować się na naprawę (zwłaszcza gdy szkoda w pojeździe jest bardzo niewielka i ma jedynie charakter estetyczny), a także co do sposobu tej naprawy;
  • poszkodowani – właściciele pojazdów o długim okresie eksploatacji mogą zdecydować się na naprawę w zaprzyjaźnionym warsztacie nieautoryzowanym, przy użyciu nieoryginalnych części zamiennych.  

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Anna Mosiej, aplikant radcowski, Dittmajer i Wspólnicy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »