REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dywidendę zawsze trzeba wypłacać w pieniądzu?

REKLAMA

W poniższej publikacji postaramy się przybliżyć instytucję dywidendy niepieniężnej jako nietypowego, ale przydatnego sposobu wypłaty zysku w spółce.

Choć omawiana przez nas tym razem specyfika instytucji dywidendy niepieniężnej wydaje się bardziej skomplikowana od dotychczas prezentowanych przez nas i prostszych instytucji prawnych, to liczymy, że niniejsza publikacja pozwoli przybliżyć Państwu również tę bardziej skomplikowaną materię. Dla zainteresowanych powołaliśmy również w treści poszczególne artykuły przepisów prawnych, które odnoszą się wprost do omawianej materii.

Autopromocja

Dywidenda, to zysk przeznaczony do podziału pomiędzy udziałowców lub akcjonariuszy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, spółce akcyjnej, lub spółce komandytowo-akcyjnej.

W przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037, ze zm. dalej „ksh”) mowa jest wprost o „wypłacaniu” dywidendy. Dywidenda określana jest też w powyższych przepisach jako określona „kwota”.

Z powyższych sformułowań wynika, że zasadą jest wypłacanie udziałowcom lub akcjonariuszom dywidendy w pieniądzu. Pomimo jednak, że przepisy ksh nie przewidują wyraźnie możliwości wypłaty dywidendy w formie innej niż pieniężna, w praktyce takie rozwiązanie jest stosowane. Dywidenda polegająca na przeniesieniu na akcjonariuszy lub udziałowców innych wartości majątkowych niż pieniądze, jest nazywana dywidendą niepieniężną lub dywidendą rzeczową.

Wypłata dywidendy niepieniężnej może służyć bardzo różnym celom gospodarczym. Jeśli spółka dysponuje płynnymi aktywami (np. łatwo zbywalnymi papierami wartościowymi, takimi jak obligacje lub inne papiery dłużne), wypłata dywidendy w formie takich aktywów, może dać właściwie zbliżony efekt do wypłaty dywidendy w pieniądzu. W takiej sytuacji, uchwalenie dywidendy niepieniężnej może mieć na celu uproszczenie przekazania zysku wspólnikom (spółka nie musi najpierw spieniężać posiadanych papierów wartościowych, może od razu przenieść je na akcjonariuszy lub udziałowców). Konstrukcja dywidendy niepieniężnej może jednak służyć również do bardziej skomplikowanych operacji. W praktyce jest ona wykorzystywana nawet do zmian struktur kapitałowych. Spółka wypłacająca dywidendę niepieniężną może w ten sposób np. przenieść na swoich akcjonariuszy lub udziałowców posiadane akcje lub udziały w spółce zależnej. Z kolei w małych, „rodzinnych” spółkach kapitałowych, dywidenda niepieniężna może być uproszczoną formą przeniesienia do osobistego majątku wspólnika określonej rzeczy, należącej wcześniej do spółki (np. samochodu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozważając, czy w danej spółce można wypłacić dywidendę w formie niepieniężnej, warto pamiętać, że z reguły przyjmuje się, iż taka możliwość powinna być z góry przewidziana w statucie lub umowie spółki (akcie założycielskim). Nawet jednak jeśli w danej spółce nie jest możliwe formalne podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy niepieniężnej, podobny cel można osiągnąć także w inny sposób. Walne zgromadzenie akcjonariuszy lub zgromadzenie wspólników może bowiem podjąć uchwałę o wypłacie klasycznej dywidendy w pieniądzu, a świadczenie niepieniężne może zostać spełnione przez spółkę za odrębną zgodą akcjonariusza lub udziałowca. Taka możliwość wynika z art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm. dalej „kc”). Przy zastosowaniu powyższego rozwiązania, pomimo że spółka pierwotnie jest zobowiązana do wypłaty dywidendy w pieniądzu, jeśli akcjonariusz lub udziałowiec zgodzi się zamiast tego przyjąć inne świadczenie (np. partię towaru) i świadczenie to zostanie spełnione, zobowiązanie spółki do wypłaty dywidendy w pieniądzu wygasa.

Przy podejmowaniu uchwały o wypłacie dywidendy w formie innej niż pieniężna, należy pamiętać, aby świadczenie, które spełni spółka, było prawidłowo wycenione. Rzeczywista wartość świadczenia niepieniężnego, powinna odpowiadać kwocie w pieniądzu, która została przeznaczona do podziału. Jeśli wycena przedmiotu dywidendy rzeczowej zostałby zawyżona, może stanowić to podstawę roszczeń akcjonariuszy lub udziałowców względem spółki. Należy jednak dbać również o to, aby wycena przedmiotu dywidendy nie była zaniżona. Jeśli bowiem spółka przeniesie na akcjonariusza lub udziałowca określoną rzecz (np. nieruchomość), która jest rzeczywiście więcej warta, niż wynosi kwota dywidendy należnej temu akcjonariuszowi lub udziałowcowi, może być on zobowiązany do zwrotu nienależnej nadwyżki spółce (art. 198 ksh, art. 350 ksh). Za taką nienależną wypłatę mogą odpowiadać także członkowie zarządu spółki.

Decydując się na dywidendę niepieniężną, należy także pamiętać, aby forma czynności prawnej przenoszącej określone aktywa na akcjonariusza lub udziałowca, była zgodna ze szczególnymi wymogami dotyczącymi danego rodzaju składników majątkowych. Jeśli np. w ramach dywidendy przenoszona jest nieruchomość, konieczna jest forma aktu notarialnego (art. 158 kc). Jeśli wypłata zysku polega na przeniesieniu przez spółkę na akcjonariusza lub udziałowca należących do spółki udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wymagana będzie forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi (art. 180 ksh). Jeśli nawet dla przeniesienia własności określonej rzeczy nie jest wymagana szczególna forma (tak będzie np. w przypadku maszyny należącej do spółki), warto sporządzić umowę dotyczącą przeniesienia własności na piśmie, aby uniknąć późniejszych wątpliwości dowodowych.

Podsumowując, dywidenda niepieniężna, może być przydatnym sposobem osiągania różnorodnych celów ekonomicznych (od prostych przesunięć między majątkiem spółki i wspólnika, po skomplikowane restrukturyzacje przedsiębiorstw). Takie rozwiązanie może w konkretnym przypadku wiązać się z wieloma korzyściami zarówno dla spółki, jak i akcjonariuszy lub udziałowców (np. uproszczenie dystrybucji zysku z punktu widzenia spółki, umożliwienie wspólnikom nabycia atrakcyjnych aktywów

itp.). Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać także o konieczności dopełnienia związanych z nim wymogów, takich jak należyta wycena czy stosowna forma prawna przeniesienia aktywów w ramach dywidendy.

Krzysztof Niepytalski

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA