REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymogi uznania spółki za rezydenta podatkowego na Cyprze

Maria Jaskólska

REKLAMA

Cypryjski system podatkowy oferuje 10% stawkę podatku dochodowego, 17% stawkę VAT oraz rozbudowany system wyłączeń podatkowych, w szczególności w odniesieniu do dywidend i zysków kapitałowych. W opinii specjalistów w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego mieści się w pierwszej piątce najbardziej przyjaznych systemów podatkowych na świecie.


Posiadanie statusu rezydenta podatkowego nie wiąże się z koniecznością zarejestrowania spółki na Cyprze; wręcz przeciwnie, istnieje wiele spółek wpisanych do cypryjskiego rejestru spółek, które nie są podatnikami na terenie Cypru. W praktyce organów skarbowych przy badaniu kwestii rezydencji podatkowej ocenie w formie swoistego testu podlega przede wszystkim miejsce sprawowania zarządu i kontroli nad działalnością gospodarczą spółki (management and control test). Jeżeli spółka wykaże, że zarząd i kontrola są sprawowane w biurze zlokalizowanym na Cyprze, wówczas jest ona uznana za rezydenta podatkowego.

REKLAMA

Autopromocja

Stosowane kryterium uznania za rezydenta podatkowego zostało obwarowane kilkoma wskazówkami, co będzie brane pod uwagę podczas testu.


Skład zarządu spółki


Większość dyrektorów (członków zarządu) powinni stanowić rezydenci cypryjscy.

Miejsce podejmowania decyzji istotnych dla działalności spółki oraz miejsce czynności korporacyjnych.

Istotne decyzje, jak również czynności korporacyjne spółki powinny być podejmowane na Cyprze w drodze pisemnych uchwał potwierdzonych przez Sekretarza spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na istotną kwestię podnoszoną przez cypryjskie organy podatkowe przy ocenie, czy rzeczywiście zarząd i kontrola spółki są sprawowane na Cyprze. Wszelkie nieograniczone w czasie, ogólne i szerokie pełnomocnictwa, udzielane przez spółkę osobom nie będącym rezydentami cypryjskimi, są oceniane przez organy podatkowe jako transfer rzeczywistej kontroli nad spółką poza Cypr, co może skutkować brakiem uznania spółki za rezydenta podatkowego Cypru ze wszelkimi tego podatkowymi konsekwencjami.


Miejsce przechowywania dokumentacji korporacyjnej i księgowej


Dokumentacja spółki powinna być przechowywana w jej biurze rejestrowym, a prowadzenie dokumentacji księgowej powinno zostać powierzone profesjonalnemu księgowemu na Cyprze. Biuro rejestrowe spółki powinno bezwzględnie znajdować się na Cyprze. Z praktyki organów skarbowych wynika, że nie wystarczy zapewnienie spółce jedynie adresu rejestrowego, bowiem weryfikacji podlegać będzie miejsce faktycznej działalności i rzeczywistej obecności spółki pod tym adresem, co najmniej poprzez wykonywanie czynności administracyjnych oraz przechowywanie dokumentacji. W biurze rejestrowym powinien także wykonywać swoje obowiązki Sekretarz spółki.

 


Prowadzenie rachunku bankowego na Cyprze


Powszechnie zalecane jest, aby spółka posiadła co najmniej jeden ze swoich rachunków bankowych w banku cypryjskim. Środki zgromadzone na rachunku bankowym są z reguły głównym składnikiem majątku spółki. Przechowywanie ich w banku cypryjskim świadczy o zachowaniu kontroli nad majątkiem spółki na Cyprze, co dodatkowo wzmacnia więź spółki z tą jurysdykcją. Mając na uwadze rosnące wymagania wobec spółek prowadzących działalność gospodarczą w oparciu o usługi powiernicze w jurysdykcji o odmiennym reżimie podatkowym, Taxways podjął działania w celu zminimalizowania ryzyka podatkowego poprzez zapewnienie takiej samej obsługi, jaką mają lokalne spółki. Nasza oferta obejmuje pomoc w następujących obszarach:

Audyt podatkowy

- Kontrola zawieranych umów pod względem skutków podatkowych, w tym VAT

- Analiza umów pożyczek w kontekście podatkowym

- Kontrola wystawianych faktur pod względem zgodności z prawem cypryjskim

- Ocena transferów finansowych i dystrybucji zysków uwzględniające zagadnienie „pozornej dywidendy”

- Monitoring zastosowanych metod międzynarodowego planowania podatkowego z punktu widzenia prawa cypryjskiego i prawa właściwego dla rezydencji beneficjenta

Księgowość

- Przygotowanie rocznych sprawozdań finansowych oraz prowizorium co 6 miesięcy

- Przygotowanie sprawozdania z przepływu środków pieniężnych

- Przygotowywanie i składanie deklaracji VAT i CIT

- Przygotowywanie i składanie Vies i Intrastat, jeśli jest wymagane, dla spółek handlowych

- Przygotowywanie list płac i pomoc w zakresie ubezpieczenia społecznego

- Występowanie w imieniu klientów w lokalnych urzędach skarbowych

- Utrzymywanie spraw rejestrowych spółki w należytym porządku i zgodnie z wymogami prawa

Inne usługi oraz wsparcie organizacyjne

- Zapewnienie spółce biura pod adresem rejestrowym

- Doradztwo podatkowe dla obcokrajowców przebywających na Cyprze

- Pomoc w uzyskiwaniu pozwolenia na pracę i stały pobyt

- Kontrola nad wymogami raportowania, składania deklaracji do urzędów cypryjskich

- Pomoc w otwieraniu i negocjowaniu akredytyw w cypryjskich bankach

- Pomoc w uzyskiwaniu referencji bankowych

- Zapewnienie usług profesjonalnych dyrektorów

- Zapewnienie usług powierniczych

- Pomoc i doradztwo przy skomplikowanych transakcjach m.in. fuzjach i przejęciach

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub oferty finansowej Taxways Group prosimy o kontakt z Oddziałem spółki Taxways Limited w Polsce:

Taxways Limited Sp. z o.o.

Oddział w Polsce

ul. Angorska 27/7

03-913 Warszawa

tel.: +48 22 403 89 87

fax: +48 22 403 89 88

Skype: txw.cy.branch

E-mail: cyprus.branch@taxwaysgroup.com

Maria Jaskólska

aplikant adwokacki

www.taxwaysgroup.com

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA