REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy udziały kupione od syndyka podwyższają kapitał spółki

Wioletta Roman
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę księgi rachunkowe spółki z o.o. W marcu nasza spółka kupiła za kwotę 1500 zł, na podstawie umowy sprzedaży, należności (kaucja gwarancyjna z tytułu wykonanych robót gwarancyjnych), których właścicielem był syndyk upadłej spółki. Wartość należności wynosi 34 722,05 zł. W tym samym czasie, również u tego syndyka, kupiliśmy udziały w spółce Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) w liczbie 1200 udziałów o wartości 500 zł za każdy udział, za które zapłaciliśmy 12 500 zł. Jak zaewidencjonować, i w jakiej wartości, należności i udziały w księgach rachunkowych spółki? Czy udziały podwyższają kapitał spółki? Czy zapłacona kwota jest kosztem podatkowym? Od umowy sprzedaży należności i udziałów zapłaciliśmy 1% podatku od ceny zakupu i złożyliśmy deklarację PCC-3 do urzędu skarbowego.

rada

Autopromocja

Nabycie udziałów jest ewidencjonowane po stronie aktywów, w pozycji długo- lub krótkoterminowych aktywów finansowych. Operacja ta nie ma wpływu na kapitał spółki nabywającej udziały. Nabyte wierzytelności podwyższą wartość aktywów spółki, w cenie nominalnej. Na wynik finansowy będzie miał wpływ zysk zrealizowany w związku z rozliczeniem płatności za te wierzytelności.

uzasadnienie

Zawarcie umowy kupna-sprzedaży wierzytelności między dotychczasowym wierzycielem i nabywcą powoduje, że na nabywcę przechodzą, wraz z wierzytelnością, wszelkie związane z nią prawa, głównie prawo żądania zapłaty zaległych odsetek.

Księgowanie operacji zakupu wierzytelności w dniu podpisania umowy, dla danych z pytania, może być następujące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Nabycie wierzytelności:

- wartość nominalna (wysokość kwoty należności od dłużnika)

Wn „Pozostałe rozrachunki; imienne konto dłużnika” 34 722,05

- cena nabycia (zobowiązanie wobec zbywcy wierzytelności)

Ma „Pozostałe rozrachunki: imienne konto wierzyciela” 1 500,00

- różnica między wartością nominalną a wartością w cenie nabycia

Ma „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 33 222,05

Do wysokości ceny nabycia (tutaj 1500 zł) wpłaty od dłużnika będą księgowane tylko na rozrachunkach.

2. Zapłata za wierzytelności, przy założeniu, że dłużnik zapłacił 20 000 zł:

a) do wysokości ceny nabycia

Autopromocja

Wn „Rachunek bankowy” 1 500,00

Ma „Pozostałe rozrachunki; imienne konto dłużnika” 1 500,00

Jeżeli wartość spłaty nabytej wierzytelności przekroczy cenę jej nabycia, wówczas równolegle do przedstawionego wyżej księgowania należy zaewidencjonować zrealizowany na tej transakcji zysk. Nadwyżkę nad wartością nominalną ceny nabycia kupionej wierzytelności zalicza się do przychodów finansowych.

b) zapłata powyżej ceny nabycia

Wn „Rachunek bankowy” 18 500,00

Ma „Pozostałe rozrachunki; imienne konto dłużnika” 18 500,00

- zapis równoległy

Wn „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 18 500,00

Ma „Przychody finansowe” 18 500,00

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w kwestii nabycia wierzytelności, mają zastosowanie przepisy, zgodnie z którymi przychodem w obrocie wierzytelnościami są otrzymane pieniądze. Dla nabywającego (kupującego) wierzytelność przychodem będzie kwota wyegzekwowana od dłużnika bądź kwota uzyskana z dalszej jej sprzedaży. Ze względu na moment kasowy powstawania tego przychodu zostanie on rozpoznany dopiero w dacie zapłaty za wierzytelność.

Do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wydatki poniesione na nabycie wierzytelności (w tym zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych) w takiej części procentowej, jaką stanowi otrzymany wpływ w stosunku do ceny nabycia tej wierzytelności.

Nabycie udziałów

Dla celów bilansowych udziały w innych jednostkach wycenia się według ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, lub według wartości godziwej.

Cena nabycia udziałów obejmuje kwotę należną sprzedającemu, powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem, w tym m.in. o podatek od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że poniesione koszty, zaliczone do ceny nabycia udziałów, zostaną zarachowane w księgach rachunkowych w ciężar kosztów bilansowych dopiero w dacie ewentualnego zbycia tych udziałów. Koszty te zalicza się do kosztów finansowych.

W księgach rachunkowych nabywcy kupione udziały w innych jednostkach, w zależności od ich przeznaczenia, zalicza się do inwestycji długoterminowych albo krótkoterminowych.

- nabycie udziałów według ceny nabycia

Wn „Długoterminowe aktywa finansowe” lub

„Krótkoterminowe aktywa finansowe” 12 500,00

Ma „Pozostałe rozrachunki” 12 500,00

- zapłata za nabyte udziały

Wn „Pozostałe rozrachunki” 12 500,00

Ma „Rachunek bankowy” 12 500,00

W razie uznania, że poniesione koszty, bezpośrednio związane z operacją nabycia przez jednostkę udziałów, nie są istotne, mogą one zostać zarachowane na podstawie dowodów źródłowych w ciężar kosztów finansowych w dacie ich poniesienia. Poziom istotności jednostka określa indywidualnie, a informacja o nim powinna się znaleźć w polityce rachunkowości.

• art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 28 ust. 1 pkt 3, art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Wioletta Roman

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA