REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy członek zarządu może być przedsiębiorcą?

Klaudia Pastuszko
Czy członek zarządu może być przedsiębiorcą? /Fotolia
Czy członek zarządu może być przedsiębiorcą? /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce stosowania przepisów prawa podatkowego pojawia się problematyka związana z tym, czy menedżer spółki, który pełni funkcję członka zarządu będąc osobą zatrudnioną na podstawie kontraktu menadżerskiego, może prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą, a więc tym samym być przedsiębiorcą.

Kim jest przedsiębiorca?

Zacznijmy od tego, że odnalezienie jednoznacznej definicji przedsiębiorcy w polskich przepisach jest trudne. Właściwie wszelkie normy, w które podejmują się wyjaśnienia owego pojęcia podają, iż jest to podmiot prawa prowadzący we własnym mieniu działalność gospodarczą bądź zawodową – chodzi tu o tak zwane wolne zawody. Podkreśla się, iż nie jest to pojęcie tożsame z pojęciem przedsiębiorstwa czy też firmy. Podmiotem tym może być osoba fizyczna, osoba prawna bądź też jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której przyznaje się zdolność prawną na podstawie odrębnych przepisów.

Autopromocja

Warto zauważyć, iż na gruncie różnych ustaw przedsiębiorca definiowany jest w sposób odmiennych. Oznacza to, iż podmiot występujący w charakterze przedsiębiorcy na gruncie, dla przykładu, ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym nie będzie przedsiębiorcą w świetle ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Zarząd spółki kapitałowej

Odnosząc się do kwestii pełnienia funkcji członka zarządu w spółce kapitałowej, należy wskazać, że spółka kapitałowa, zgodnie z brzmieniem przepisów Kodeksu spółek handlowych, to prawna forma organizacji podmiotów gospodarczych, wykorzystywana najczęściej do prowadzenia przedsiębiorstw znacznych rozmiarów. Posiadają one kapitał zakładowy, osobowość prawną, majątek odrębny od tego, który należy do wspólników lub akcjonariuszy, którzy są włączeni od odpowiedzialności za zobowiązania spółki oraz z prowadzenia jej spraw. Mówi się tutaj o tak zwanym rozdziale sfery właścicielskiej od sfery zarządzania, które realizuje się poprzez utworzenie organów spółki.

Natomiast zarząd to organ wykonawczy spółek kapitałowych. Do jego głównych zadań należy prowadzenie spraw spółki, stanowi on także jej organ reprezentacyjny. To, w jaki sposób zarząd funkcjonuje, powinno być zgodne z regulacjami Kodeksu spółek handlowych, a także z postanowieniami umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub statutu spółki akcyjnej. Warto także podkreślić, iż obowiązki ciążące na zarządzie spółki oraz jego kompetencje, a także sposób powoływania członków różnią się nieznacznie w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej.

Członek zarządu oddzielnym przedsiębiorcą

Problematyka tego, czy członek zarządu spółki handlowej może występować w charakterze przedsiębiorcy poruszona była przez organy podatkowe, m.in. w interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Warszawie, sygn. IPPB1/415-970/ 10-4/EC. Zgodnie z przedstawionym tam stanowiskiem, członek zarządu spółki ma możliwość współpracowania z nią w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Istotne jest, aby usługi wykonywane przez członka zarządu polegały na doradztwie bądź też zarządzaniu. Dochody z owej działalności mogą być opodatkowane 19-procentową stawką liniową, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na ten sposób opodatkowania oraz złoży stosowne oświadczenie w terminie do 20 stycznia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA